שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
דעות

3 בעיות בוערות בנדל"ן

בצעד של האוצר לביטול מס שבח על דירות להשקעה, רב הנסתר על הגלוי

זיו שרון 08:5803.06.11

בצעד של האוצר לביטול מס שבח על דירות להשקעה, רב הנסתר על הגלוי. אין כעת דרך לדעת מהן דירות להשקעה שכן הן אינן מוגדרות, וכיצד יופיעו

בחוק. האם באוצר מבינים שיש כאן פגיעה - שאולי אינה לגיטימית - בציפיות של בעלי דירות למכור אותן בפטור?

 

מלבד זאת, יש לבחון את שאלת החוקיות של הצעד. בראייה ליניארית של החוק, ככל שמחזיקים דירה יותר זמן, משלמים עליה יותר. אני מעריך כי הדבר בעייתי מאוד, שכן הציבור מורגל זה עשרות שנים בדרך של פטור מדי ארבע שנים, ולכן יש לבחון את חוקיות המהלך.

 

הדרך הטובה ביותר לפעול היתה למנוע פגיעה בציפיות לגיטימיות, בעיקר של בעלי הדירות להשקעה שציפו למכור אותה בפטור, ואם היו יודעים על קיומו של החוק הזה - היו עושים השקעה אחרת. החוק, אם כן, צריך לכלול רק את הדירות החדשות שיירכשו מיום כניסת החוק ואילך.

 

הצעת הפטור ממס שבח למשרדים היא הצעה טובה, אולם זהו שוב מהלך שבו יד ימין אינה יודעת מה יד שמאל עושה. לפני ארבעה חודשים הצעתי את המהלך הזה במסגרת דיונים בכנסת, ותגובת רשות המסים היתה שזה לא רלבנטי.

אולם בשורה התחתונה, זהו צעד חיובי, כיוון שהוא ישחרר דירות ממשרדים. ברגע שישוחרר החסם של ארבע השנים כדי שהדירות הללו ייכנסו למאגר דירות המגורים, יורחב ההיצע של הדירות הקיימות. חבל שהצעד הזה לא קרה כבר קודם.

 

זיו שרון הוא עו"ד ורו"ח; הביאה לדפוס: הדר קנה

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x