$
משפט

הימורים זה לא חוקי. מוכנים להמר על זה?

דו"ח מבקר המדינה מצביע על שורת ליקויים באכיפת האיסור על הימורים לא חוקיים. מומחים בתחום מותחים ביקורת קשה על המדינה, שלמרות הגברת האכיפה נגד ההימורים בטענה שהם פוגעים במשפחות, פועלת להרחבת ההימורים המוסדרים

איתי הר אור 08:2225.05.11

בדו"ח האחרון שפרסם הצביע מבקר המדינה מיכה לינדנשטראוס על שורת ליקויים וכשלים הנוגעים לאכיפת האיסור על הימורים באמצעות האינטרנט. לפי הממצאים, אף שגורמי האכיפה החלו להידרש לנושא כבר ב־2003, עד 2008 לא נעשו פעולות ממשיות בתחום ההסדרה המינהלית ובתחום האכיפה הפלילית. בנובמבר 2010, מועד סיום הבדיקה שערך, נותרו מרבית ערוצי הכסף וערוצי התקשורת להימורים פעילים, והמהמר היה יכול להעביר את כספו לאתרי ההימורים כמעט ללא הגבלה.

 

יתרה מזו, דו"ח המבקר הגיע אחרי החלטתה של ועדת הכספים של הכנסת מלפני חודש לאשר באופן עקרוני הימורים חוקיים על ענף הרכיבה על סוסים. החלטה זו היכתה בתדהמה לא רק את קהילת המהמרים בישראל, אלא גם את עורכי הדין הנאבקים בימים אלה על חפותם של לקוחותיהם, שהואשמו בכתבי אישום חריפים בהשתתפות ובארגון משחקים אסורים. על פי החלטת ועדת הכספים, אושרה שורה של תיקונים לתקנות הסדר ההימורים בספורט, והמועצה להסדר ההימורים קיבלה אישור להרחבת סל המוצרים שלה ולפעילות בענפי ספורט נוספים. בין היתר הותר לה להתקשר עם מפעיל זר להפעלת תוכנית הימורים למירוצי סוסים המתקיימים בחו"ל. התוכנית, שתצא לפועל בעוד כחצי שנה, עדיין כפופה לאישור מועצת ההימורים והשירות הווטרינרי.

 

מלחמה נוקשה בהימורים באינטרנט מלחמה נוקשה בהימורים באינטרנט צילום: shutterstock

 

החלטת ועדת הכספים הותירה גם את רשויות אכיפת החוק פעורי פה. על פי הערכות, השנה האחרונה היתה שנת המלחמה הגדולה בתופעת ההימורים הבלתי חוקיים בכלל וההימורים באינטרנט בפרט, כשפרשה רדפה פרשה וכתב אישום רדף כתב אישום. בין השאר אפשר להזכיר את פרשות שוני גבריאלי "אינטרנט קפה", "קווין מרי" ו"הימור מסוכן".

 

 

 

לדעת מומחים בתחום, קיימת בעיה חמורה בכך שבעוד שביד אחת המדינה נלחמת בהימורים הלא חוקיים באמצעות כתבי אישום וסגירת גישה לאתרי הימורים בחו"ל, ביד השנייה ועדת הכספים מאשרת למועצת ההימורים להרחיב את סל המשחקים לענפים נוספים, דוגמת מירוצי סוסים, ספורט מוטורי, טניס בחו"ל, כדוריד, בייסבול ופוטבול. את זה, ראשית, המועצה יכולה לעשות באמצעות מפעילים זרים.

 

אפילו הפרסום אסור

 

"המבנה המשפטי הקיים של שוק ההימורים בישראל מתאפיין בהטלת מגבלות קשות במישור הפלילי והאזרחי על האפשרות לקיים הימורים פרטיים", מסבירים עו"ד אורי גולדמן וירון הרוש ממשרד גולדמן ושות' המתמחה במיסוי, באיסור הלבנת הון ובעבירות הימורים. "לכאורה, הרחבת האפשרויות למהמרים מנוגדת לתכלית החקיקה נגד ההימורים", אומר גולדמן, והרוש מחדד: "על פי החוק והפסיקה בארץ, אין לעודד משחקי מזל שעלולים להביא עמם התמוטטות כלכלית, חברתית ומשפחתית של הפרט והסובבים אותו, ולעודד פשיעה".

 

על פניו, נדמה כי ההחלטה האחרונה של ועדת הכספים יוצרת אבסורד חדש בתחום ההימורים. "המצב המשפטי הוא מורכב", אומרים גולדמן והרוש ומסבירים: "אתרי ההימורים על מירוצי סוסים, שהם אתרים חוקיים במדינות שבהן הם מתקיימים, סגורים למהמרים ישראלים, שכן החוק בישראל אוסר על הימורים. אפילו פרסום של אתר כזה בישראל אינו חוקי ועלול להוביל לעונש מאסר למפרסם".

 

עם זאת, לדעת השניים, תמיד תימצא דרך עוקפת למי שמעוניינים לשים את הכסף על החיה הדוהרת או על ז'יטונים וירטואליים. "ידוע כי שוק המהמרים בארץ הוא שוק חזק, ולפיכך פונים אלינו לא אחת גופים שמייצגים אתרי הימורים חוקיים בעולם ומבקשים להיפתח לישראלים בצורה חוקית", טוענים השניים. "אלא שמציאת פתרונות משפטיים לגופים אלה היא מורכבת למדי, עלותה גבוהה ולעתים לא כדאית מבחינה מסחרית". לדעת גולדמן והרוש, בדיוק בנקודה זו מתחדד המתח נוכח החלטת ועדת הכספים. "בחסותה של הממשלה, ביום בהיר אחד הימור אסור הופך פתאום למותר, וכל זאת מאחר שהמועצה להסדר ההימורים בספורט לוקחת את ענף הספורט הזה תחת חסותה".

 

יותר שכל ממזל?

 

לאחרונה הוצאו צווים משטרתיים שהורו לספקיות האינטרנט לחסום את כלל אתרי ההימורים לגולשים בישראל. איגוד האינטרנט הישראלי עתר לבית המשפט המחוזי בתל אביב נגד הצווים, ובימים אלה מגישים הצדדים את סיכומיהם לבית המשפט. ספקיות האינטרנט עצמן צייתו נכון לעכשיו לצו המשטרתי וחסמו את אתרי ההימורים באינטרנט, אך ככל הנראה האחרונים מצאו את דרכם בחזרה אל הרשת הישראלית.

 

גם משחק הקלפים טקסס הולדם, שבו ניתן לזכות בכסף, הוא עבירה פלילית שעונשה עד שלוש שנות מאסר, ועצם ההשתתפות בו דינו עד שנת מאסר אחת. כך קבע ביהמ"ש המחוזי בתל אביב.

 

ביוני 2008 ניתן פסק דין תקדימי בבית משפט השלום בתל אביב, שקבע כי טקסס הולדם הוא "משחק אסור", שכן רכיב הגורל בו עולה על רכיב היכולת. הנאשם ערן רוק הורשע בארגון טורניר של משחק הקלפים בדירה שנשכרה במלון שרתון סיטי טאואר ברמת גן. רוק ערער על הרשעתו למחוזי, והרכב בראשות הנשיאה דבורה ברלינר החזיר את הדיון לבית משפט השלום לשמיעת עד מומחה לסטטיסטיקה. בפברואר 2010 ניתן פסק הדין לאחר שמיעת העד, והוחלט שלא לשנות את ההכרעה המקורית. טקסס הולדם הוגדר כמשחק אסור. את הערעור הנוסף שהגיש למחוזי, מחק רוק במהרה.

משרד המשפטים מסר במרץ כי החלטת בית המשפט שקבעה כי טקסס הולדם הוא משחק אסור "משתלבת בפעילות האכיפה שמנהלות בשנים האחרונות פרקליטות המדינה והמשטרה נגד תופעת ההימורים בישראל, ומהווה נדבך חשוב במאבק בתופעה".

 

אז מדוע מירוצים ולא קלפים?

גולדמן והרוש מנסים להסביר, אך מוחים: "מירוץ סוסים הוא ענף ספורט בעל סיפוק מהיר, שכן הוא נערך כמה דקות ומיד בסיומו ידוע למהמר אם הסוס שעליו הימר זכה. המירוצים נחשבים יותר 'הארד קור' בענף ההימורים. טקסס הולדם, לעומת זאת, הוא משחק שלכאורה דורש יותר יכולת ממזל. עם זאת, עמדה זו אינה מקובלת על בתי המשפט בישראל".

 

עו"ד רונן רוזנבלום, המתמחה בעבירות צווארון לבן, מרמה והלבנת הון, מסכים עם גולדמן והרוש ומעלה גם הוא כמה קשיים הנוגעים להחלטת ועדת הכספים. "האם קיים הבדל בין מירוצי הסוסים לבין כל הימור אחר?", הוא תוהה בקול, וטוען כי יש לבחון את ההחלטה לאור דברים המתרחשים מאחורי הקלעים. "חשוב ביותר לבחון מה האינטרס החבוי במתן ההיתר למועצה להסדר ההימורים בספורט". רוזנבלום מצביע בנוסף על קשיים הטמונים במצב החדש נוכח הרציונלים העומדים בבסיסו של כל משחק מזל. "האם יהיו הגבלות של סכומים כדי למנוע נזק בלתי הפיך לאנשים ולמשפחות?", הוא שואל.

 

סוגיה נוספת העולה מהחלטת ועדת הכספים לאשר את ההימורים על מירוצי סוסים היא כיצד תבחר המועצה להסדר ההימורים את המפעיל הזר, שמארגן ומקיים את ההימורים בחו"ל. "שוק ההימורים מגלגל מיליוני שקלים בשנה, ובקרב השחקנים הגדולים בשוק עולות שאלות דוגמת מי יפקח על אותו מפעיל זר", טוענים גולדמן והרוש.

 

רוזנבלום מעלה סוגיה נוספת שעשויה להתעורר בהקשר זה: "כיצד תתמודד המועצה להסדר ההימורים עם טענת אפליה ממארגני משחקי פוקר, למשל? הרי לכאורה, החלטת ועדת הכספים נוגדת את התכלית החקיקתית כנגד הימורים. ייתכן שתעלה טענה של אכיפה בררנית".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x