$
קריירה

האוצר: להכפיל את שכר רבני הערים החדשים ולהקפיא זה של הוותיקים

במשרד מציעים ששכר הרבנים החדשים יהיה 29-16 אלף שקל בחודש. בישראל 109 רבנים ותיקים ושבעה חדשים

תומר אביטל 14:1523.05.11

המדינה תעלה את השכר של רבני הערים החדשים כך שירוויחו 80% משכר המנכ"ל ברשות בה הם יועסקו, ותקפיא את שכרם של הרבנים הוותיקים, כך מציע היום (ב') משרד האוצר.

 

לדברי הממונה על השכר באוצר, אילן לוין, הרבנים החדשים מרוויחים כיום רק בין 6 ל-18 אלף שקל - לפי גודל הרשות. זאת בעוד הרבנים הוותיקים זוכים לתלוש בגובה של כ-30 אלף שקל בממוצע - ולעיתים אף לשכר גדול יותר שמתנשא מעל לשכר ראש העיר.

 

לוין הציג את ההסכמות אליהן הגיע עם המשרד לשירותי דת ועם רבני הערים, לפיו שכר הרבנים החדשים יאמיר ל-29-16 אלף שקל.

 

"צניעות ומידתיות"

 

לוין אמר שמטרת ההעלאה הוא מחד לשדר צניעות ומידתיות ומאידך לאפשר לרבנים להשתכר בכבוד תוך התחשבות בכך שאסור להם לעבוד בעבודה נוספת.

 

לוין ציין שהמתווה עליו הוסכם נועד לתקן את העוול שנוצר, שבו רבנים חדשים מרוויחים כיום שכר נמוך באופן יחסי ושאיננו פרופורציונלי לזה של הרבנים הוותיקים. כמו כן, לפי הסיכום, שכר הרבנים הוותיקים שממשיך לעלות מדי שנה בהתאם לעליית שכר ראשי הערים יוקפא.

 

 

כיום 109 רבני ערים ותיקים, ו-7 חדשים מעניקים שירותי דת לאזרחים יהודים. ההבחנה בין רבנים ותיקים לחדשים נעשתה ב-2006, לאחר שהממשלה החליטה לקצץ בשכרם של כל מי שיתמנה לתפקיד בעתיד.

 

"הפרת חוזה"

 

הרב שמעון אלמליח, יו"ר ארגון רבני העיר בישראל, קרא ללוין לא לפגוע בשכרם של הרבנים הוותיקים. לדבריו "רוב רבני הערים מתניידים לערים אחרות, ונאלצים לקנות דירות לא זולות, רק לצורך התפקיד. 70% מהרבנים קרובים לגיל הפנסיה".

 

גם רב העיר של מזכרת בתיה, אפרים זלמנוביץ', מחה וטען כי "זוהי הפרת חוזה. הרבנים הוותיקים זוהי הקבוצה היחידה במשק שמקצצים בשכרם בזמן שלכולם מוסיפים. זה לא יעלה על הדעת".

 

ח"כ שלמה מולא (קדימה) הלין מנגד כי "לא ייתכן שהאוצר דוחה את הרופאים השובתים שעובדים סביב השעון ואילו רבנים ביישובים המונים 2,500 תושבים מרוויחים 27 אלף שקל".

 

בסיכום קרא גפני לממונה על השכר לסיים את העניין בתוך חודש ימים ולהציג בפניו את המקורות למימון והאם קיים בסיס תקציבי להסכמות.

 

סמנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון, שחר אילן, אמר בתגובה: "הרעיון לחלק לרבני ישובים משכורות של 30 אלף הזוי ונראה כאילו הוא לקוח מספר התקציב של חלם. מדובר בתפקידים שתכליתם העיקרית לחלק מינויים פוליטיים למקורבים למפלגות החרדיות. כלל לא ברור מה בדיוק התפקיד של הרבנים ועבור מה הם מקבלים תשלום. במקום לחלק להם משכורות עתק צריך לבטל את תפקידי רבני הערים לאלתר".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x