$
משפט

צמאים לצדק: בקשות לייצוגיות ב-800 מיליון שקל נגד תאגידי מים

הבקשות, בהיקף 400 מיליון שקל כל אחת, הוגשו נגד תאגידי המים בתל-אביב, בחיפה, ברעננה ובכרמיאל. הטענות: מוני המים לא מדויקים והחיובים גבוהים מהרגיל. מי אביבים, התאגיד בת"א: "למדי המים תו תקן"

מארק שון 15:3422.05.11

בקשות לתביעות ייצוגיות בהיקף כולל של 800 מיליון שקל הוגשו נגד תאגידי המים בערים שונות. יום אחר יום הוגשו לבתי המשפט המחוזיים בתל-אביב ובפתח-תקווה תביעות ייצוגיות נגד תאגידי המים - האחת נגד התאגיד בתל-אביב, והשנייה נגד תאגידי המים בחיפה, ברעננה ובכרמיאל. היקף התביעה

בכל אחת מהן הוא 400 מיליון שקל.

 

בתביעה נגד מי אביבים, התאגיד בתל-אביב, טוענת התובעת קלרה עזורי כי גילתה לפני כמה חודשים חיובים גבוהים מהרגיל בחשבונות המים שלה. בדיעבד הסתבר כי מונה המים המותקן בדירתה המשיך לכאורה להסתובב ולחייב גם כאשר כל הברזים בדירה סגורים. בתאגיד המים מי אביבים הסכימו עימה כי צריכת המים שלה אכן גבוהה מהמצופה, אך טענו כי בביתה יש ככל הנראה נזילה.

 

לאחר בדיקת אינסטלטור מומחה הוא התקין מד לחץ בדירה, הסתבר כי שינויי לחץ מרובים מפעילים את מד המים (ומראים צריכה פיקטיבית) גם כאשר כל הברזים סגורים וכאשר אין כל נזילות.

 

לא פחות משני משרדי עורכי דין עבדו על התיק: עורכי הדין איל רז, ירון ובר וגיא גלילי ועורכי הדין דורון ויינרייך ורפאל בייפוס. במסגרת התביעה נדרשים תאגיד המים ועיריית ת"א להחזיר את חיובי היתר אותם גבו לכאורה מכ-200 אלף בתי אב.

 

ממי אביבים נמסר בתגובה: "הבקשה לתביעה ייצוגית התקבלה היום ומטופלת על ידי הגורמים המשפטיים. חשוב להדגיש כי מדי המים המותקנים בתל אביב הם בעלי תו תקן ובאישור מכון התקנים בישראל".

 

"לא כיילו את המונים"

 

הייצוגית השנייה הוגשה נגד נגד תאגידי המים של חיפה, רעננה וכרמיאל, בטענה שהם לא בדקו ולא כיילו את מונים המים. התביעה הוגשה על-ידי עוה"ד עדי מוסקוביץ ושלומי אבני ממשרד פלג, כהן, דויטש מוסקוביץ, ובמסגרתה נטען כי התאגידים לא כיילו את מוני המים כנדרש בתקנות, כלומר - מדי 5 שנים למד מים דירתי ושנתיים או שלוש שנים למד מים משותף.

 

מהתביעה עולה, כי מדידה בלתי מדויקת של המים הנצרכים אצל הצרכן הסופי מגדילה או מפחיתה באופן שגוי את כמות המים המדווחת כמים שנוזלים בצנרת העירונית ומשבשת לחלוטין את קביעת תעריפי המים ואת ההחלטות ביחס להיקפי ההשקעה הנדרשים להחלפת צנרת וחידוש תשתיות.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x