$
בארץ

בנק ישראל שוקל להטיל מגבלות נוספות על נוטלי המשכנתאות

בדיון האחרון על הריבית הביע אחד מחברי הנהלת בנק ישראל חשש ליציבות הפיננסית של הבנקים, אם בעתיד יירדו מחירי הדירות באופן חד. לפי פרוטוקול דיוני הריבית, הבנק המרכזי שוקל להטיל מגבלות נוספות על נוטלי המשכנתאות במסלול הצמוד לריבית הפריים

אמנון אטד 14:3311.04.11

בנק ישראל שוקל להטיל מגבלות נוספות על נוטלי המשכנתאות במסלול הצמוד לריבית הפריים. כך עולה מפרוטוקול דיוני הריבית האחרונים שמפרסם היום (ב') הבנק.

 

בדיון תמכו שניים מארבעת חברי הנהלת הבנק המשתתפים בדיוני הריבית, בנוסף לנגיד פישר, בביצוע המהלך הנוסף כבר עכשיו, יחד

עם העלאת הריבית בשיעור מתון של 0.25%. שני חברי ההנהלה הנותרים הציעו רק לבחון את הצורך ואת העיתוי המתאים להפעיל מהלך כזה בהמשך, יחד עם העלאת ריבית חדה יותר של 0.5%. בסופו של דבר, כאשר התקבלה ההחלטה לא לבצע את ההחמרה על נוטלי המשכנתאות כבר עכשיו, תמכו כל ארבעת חברי ההנהלה המייעצים לנגיד בהעלאת ריבית של 0.5%.

 

הרקע להצעות לשוב ולהטיל מגבלות נוספות על נוטלי המשכנתאות באפיק הבעייתי של הצמדה לריבית הפריים, התעורר לאחר שבמהלך הדיון הביע אחד מחברי הנהלת בנק ישראל חשש ליציבות הפיננסית. זאת במידה שבעתיד יירדו מחירי הדירות באופן חד, ולנוכח העלייה הניכרת באשראי לדיור. אולם בנק ישראל מנסה בהודעתו לשגר גם מסר מרגיע, ומציין כי מדובר בתרחיש שהסיכויים להתממשותו נמוכים.

 

בדיוני הריבית העריכו עוד חברי הנהלת בנק ישראל כי העליות שנרשמו בשנה האחרונה בסעיף הדיור ובמחירי המזון והאנרגיה בעולם, צפויים להמשיך להוות לחץ לעליית האינפלציה גם במהלך השנה הקרובה. בתום הדיון קיבל הנגיד פישר את דעת חברי הנהלת הבנק והעלה את הריבית ב-0.5%.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x