שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

בלעדי ל"כלכליסט" - יוזמה במשרד האוצר: קידום "מיני חוק הסדרים" גם השנה

למרות ההבטחה שחוק ההסדרים יהיה דו־שנתי, מקדמים עתה באוצר גרסה מצומצמת של החוק ל־2012. הגרסה המצומצמת תמומן באמצעות העתודה הכספית למימון התאמות בתקציב, ותאפשר הכנסת חלק מהרפורמות שהושמטו מהחוק האחרון

תומר אביטל 07:0010.04.11

במשרד האוצר מתקשים להתנתק מחוק ההסדרים: ל"כלכליסט" נודע כי באגף התקציבים במשרד שוקלים לקדם גרסה מצומצמת של חוק ההסדרים לקראת סוף השנה הנוכחית - אף על פי שישראל מצויה במהלכו של תקציב דו־שנתי.

 

בדצמבר 2010 אושר תקציב המדינה לשנים 2011–2012, לצד "חוק המדיניות

הכלכלית ומדיניות התקציב" (חוק ההסדרים). אחד הגזרים שאיתו שכנעה הממשלה את הכנסת לאשר תקציב דו־שנתי - אף שהוא מחליש משמעותית את יכולת הפיקוח שלה על הממשלה - היה חזרה על המסר שלפיו "תקציב כפול משמעו גם חוק הסדרים כפול". במילים אחרות, בממשלה טענו כי ב־2011, לראשונה זה שנים ארוכות, לא יובאו לאישור הכנסת מקבץ רפורמות כגוש אחד - והמיקח וממכר הפוליטי יידחה בשנה, ל־2012.

 

הח"כים, שהלינו על הבעייתיות בקיום דיון מהותי סביב הרפורמות הדחוסות בחוק ההסדרים, וגם על העובדה כי על הכנסת מרחף איום התפזרות אם לא תאשר אותו בצמוד לתקציב, קיבלו בברכה את הרעיון.

 

מעבר להקפאתו הזמנית של חוק ההסדרים, הח"כים הגיעו ביוני להסדר מול הממשלה, שלפיו משרד האוצר יניח בצד התקציב הדו־שנתי עתודה כספית של 1.5 מיליארד שקל, שישמשו למימון שינויים והתאמות בתקציבי משרדי הממשלה ב־2012. הצדדים סיכמו כי בסוף 2011 תחליט הממשלה על אופן חלוקת הכספים למשרדים השונים, וכי חלוקה זו תותנה באישורה של ועדת הכספים — כלומר, הוועדה תוכל לבצע שינויים ולנתב את הכספים מחדש. עוד סוכם כי באותה תקופה יהיה על הממשלה למסור לוועדת הכספים תחזית מאקרו־כלכלית על מצב המשק ועל אופן ביצוע התקציב בשנה האחרונה.

כאמור, באוצר שוקלים כעת להוסיף למהלך נדבך נוסף: בשבועות האחרונים נערכו ישיבות באגף התקציבים, ובהן נשקלה האופציה למנף את "הקופה הקטנה" של ועדת הכספים, כדי להעביר חוק הסדרים נוסף בתום השנה הנוכחית.

 

לפי המתווה, האוצר יאחד כמה רפורמות מבניות ויגיש אותן לממשלה, יחד עם הדיווח על ביצוע התקציב ל־2011 וההמלצות לחלוקת 1.5 מיליארד השקלים. באוצר מאמינים שהממשלה תאשר את העסקה, וגם שבוועדת הכספים יעתרו להצעה.

כעת בוחנים באוצר אילו רפורמות ניתן יהיה לקדם כבר השנה בתוך חוק ההסדרים המוקטן, ועם אילו רפורמות עדיף להמתין עד לתקציב הבא, ב־2012. כך או כך, בחודשים הקרובים יחליטו באוצר אם לקדם את המהלך.

 

1.5מיליארד שקל

עתודת הכספים למימון התאמות בתקציב, שתשמש את החוק החדש

 

הבראת השידור הציבורי

הסדר קבע של העברת מידע מקוון על נישומים מרשות המסים לרשויות המקומיות

הרחבת סמכות האכיפה של הממונה על שוק ההון

הקפאת קצבאות הילדים

הרחבת תוכנית ויסקונסין

הרחבת סמכויות מערך הפיקוח העירוני

ביטול מס מופחת לספורטאים זרים

 

שר האוצר יובל שטייניץ. מתקשה להתנתק מחוק ההסדרים
בטל שלח
    לכל התגובות
    x