שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

אושר תקציב 2012-2011 ברוב של 63 ח"כים מול 33 מתנגדים

תקציב המדינה יעמוד בשנה הקרובה על 366.8 מיליארד שקל ובשנת 2012 על 385 מיליארד שקל. בשנתיים הקרובות יגדל התקציב בשיעור ריאלי של 2.7% כל שנה. נתניהו הכריז מייד לאחר ההצבעה כי "זה תקציב טוב ואחראי - כלכלי וחברתי כאחד - שימשיך להצעיד את כלכלת ישראל בדרך הנכונה". סיעת קדימה: "התקציב שאושר לא מייצג את המדינה וצרכיה אלא את הממשלה ותנאיה"

תומר אביטל 21:3029.12.10

אחרי יום מורט עצבים, יכולה הממשלה לנשום לרווחה: הכנסת אישרה בקריאה שלישית את תקציב המדינה לשנים 2011-2012. נתניהו הכריז מייד לאחר ההצבעה כי "זה תקציב טוב ואחראי - כלכלי וחברתי כאחד - שימשיך להצעיד את כלכלת ישראל בדרך הנכונה". התקציב אושר ברוב של 63 ח"כים מול 33 מתנגדים.

 

תקציב

המדינה יעמוד בשנה הקרובה על 366.8 מיליארד שקל  ובשנת 2012 על 385 מיליארד שקל. בשנתיים הקרובות יגדל התקציב בשיעור ריאלי של 2.7% כל שנה.

 

סך ההוצאה התקציבית לחישוב מגבלת ההוצאה (ללא החזר חובות) תעמוד בשנת 2011 על 271.2 מיליארד שקל  וב-2012 על 284.7 מיליארד שקל. תקרת הגירעון התקציבי תרד בהדרגה ותעמוד על 3% תמ"ג ב-2011 ו- 2% תמ"ג ב-2012. הנחת הצמיחה היא 3.8% ב-2011 ו-4% ב-2012. תחזית ההכנסות ממיסים עומדת על 213.5 מיליארד שקל ב-2011 ו-232.3 מיליארד שקל ב-2012.

לאחר ההצבעה אמר שר האוצר יובל שטייניץ: "התקציב לשנים 2011-2012 יתרום לחיזוק תעשיות הטכנולוגיה ומערכת ההשכלה הגבוהה, לצד שילוב אוכלוסיות חלשות בשוק העבודה. כל זאת, בזכות הסטת התקציבים ההכרחית מהבטחון לחינוך, להשכלה הגבוהה ולפריפריה".

 

קדימה: התקציב מייצג את הממשלה ותנאיה

 

בקדימה - שניסתה לסכל את אישור התקציב לכל אורך השבוע האחרון - הביעו מורת רוח. לדברי הסיעה "תקציב המדינה שעבר חשף את הרכבה האמיתי של ממשלת ישראל. לראש ממשלת ישראל קוראים אלי ישי, למשנה לרה"מ קוראים איווט ליברמן ולממלא המקום קוראים יעקב ליצמן. נתניהו הוא לא ראש ממשלת ישראל אלא צל של אדם שמחלק כספים כדי לשמור על כסאו".

 

בקדימה הוסיפו כי "התקציב שאושר לא מייצג את המדינה וצרכיה אלא את הממשלה ותנאיה. אזרחי ישראל צפו בימים האחרונים במופע מביש ומבזה של סחטנות כלכלית והיעדר מנהיגות שלא היה בה מעולם ודווקא מכירת החיסול הקולקטיבית באישור התקציב הוכיחה - זה נגמר, הממשלה הזו בסוף דרכה".

 

דוברת הליכוד, נגה רפפורט, אמרה בתגובה כי "טענות קדימה, שהוכתבו על ידי יועצי התקשורת שלהם, הופרכו. הם נבעו מתסכול של חברי קדימה שיודעים שמדובר בתקציב טוב לכלכלה הישראלית ולציבור בישראל. קדימה השאירה את המדינה במצב קשה מכל הבחינות וממשלת הליכוד ממשיכה לתקן את הנזקים שהשאירה. גם הציבור מבין את זה ולכן ישאיר את קדימה עוד הרבה זמן באופוזיציה".

 

טרם ההצבעה אמר ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לכתבים כי "זה יום שבו אנו מתבשרים על לוויתן גז ענק, מעבירים בעוד שעה קלה תקציב דו שנתי שני, ושמודיעים שכלכלת ישראל צמחה מהר יותר מכמעט כל כלכלה אחרת במערב וייצרה מאה אלף מקומות עבודה לישראלים. זה יום לאופטימיות גדולה לשנה הבאה וכולם צריכים להיות אופטימיים".

 

 

ראש האופוזיציה, ח"כ ציפי לבני, אמרה במליאה כי "שמחת רה"מ שיעבור התקציב, והוא יעבור, היא סוג של שמחת הישרדות. נדמה לרה"מ שאם הוא מצליח לקנות אצבעות הוא יכול להמשיך לשבת על כסאו ולא לעשות דבר לטובת האזרח. זה תקציב שרואה את הפוליטיקאים האחרונים שנכנסו אליו לחדר. מי שלא הצליח להיכנס זה הכבאים, הפרקליטים וראשי הרשויות.

 

"זה תקציב שלא רואה את האזרח, יגדיל את הפערים החברתיים והתוצאה תהיה תוצאה שבה מדינה שיש לה, למרבה הצער, לא קובעת סדר עדיפויות נכון לטובת האזרח והתוצאה תשתקף בחינוך, ברווחה ובמעמד הביניים שיקרוס אל תוך העוני. הממשלה הזאת במקום לראות את האזרחים רואה את עצמה ואת כיסאותיה ונתניהו משלם למי שזז. לצד השמחה על התגלית מאוד חשוב גם שנעודד יזמים למצוא וגם שהכסף יילך למקומות הנכונים".

 

סילבן שלום נגד תהליך אישור התקציב

 

בתוך כך המשנה לרה"מ סילבן שלום ביקר את הליך אישור התקציב ואמר כי "כמדי שנה היינו עדים לתופעות של סחטנות, משחקי כוחות ואיומים פוליטיים. השותפות הקואליציוניות עושות ניצול ציני בכוחן היחסי והופכות את הליך אישור התקציב למופע לוליינות בקרקס. אם לא נעשה רפורמה מקיפה בשיטת הממשל מצב זה רק ילך ויחמיר. הירידה המתמדת באחוז ההשתתפות בבחירות לכנסת ועליית כוחן של המפלגות הסקטוריאליות רומסת כל אופציה ליציבות שלטונית. חייבים להעלות את אחוז החסימה כדי לצמצם את מספר המפלגות, לצמצמם את מספר הצעות אי האמון במושב ולחזק את יכולת המשילות של ראש הממשלה הנבחר".

 

שלום הוסיף, "אני מקווה כי השמועות על הגדלת תקציב הביטחון שיגיעו לממשלה בקרוב אינן נכונות. יהיה זה יום שחור שישים ללעג ולקלס לא רק את הליך אישור התקציב אלא גם יגזור מיתת נשיקה על נושאי הפנים במדינה. הגידול המתמיד בתקציב הביטחון מפיל צל כבד על תקציבי הבריאות, החינוך, הרווחה והפריפריה".

 

במשרד התקשורת ברכו על אישור חוק ההסדרים. שר התקשורת, משה כחלון, אמר, כי "מעתה יוכלו הצרכנים ליהנות מפירות הרפורמה בענף התקשורת עליה שקדנו בשנה החולפת. כללי המשחק ברורים לכל, לא עוד צרכן חסר אונים וכבול מול חברות סלולאריות  חזקות. שוק התקשורת הולך ונפתח לתחרות, והצרכנים קיבלו את החופש לבחור והחופש לעבור לחברה שתציע להם את ההצעה הטובה ביותר".

 

לדבריו, "בעקבות אישור החוק ייכנסו לתוקף סעיפים משמעותיים ומהותיים אשר יכניסו לתוקף את הרפורמה בענף התקשורת. הסעיפים שאושרו יביאו להגברת התחרות ולביטול חסמי מעבר והם מתווספים לשורת החלטות של המשרד שנועדו לקדם את התחרות בשוק התקשורת, ובכללן פרסום מכרז לשני מפעילים נוספים ומתן רישיון לשש חברות לשמש כמפעילים סלולאריים וירטואליים. חברה אחת, פרי טלקום, כבר חתמה הסכם עם חברה סלולארית מארחת - פלאפון".

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x