$
משפט

בפעם הראשונה: אושרה תביעה ייצוגית בנושא חוק הספאם

לפי התביעה, חברת טלרן הטרידה עשרות אלפי אזרחים באמצעות מערכת המחשב, כאשר התקשרה אליהם וניתקה את השיחה מיד

מארק שון 11:4105.04.11

בית המשפט אישר היום (ג') לראשונה תביעה ייצוגית בנושא חוק הספאם והחליט להילחם בתופעת ה"צינתוק", במסגרתה גופים מסחריים מתקשרים ומנתקים מיד את השיחה במטרה שאותו אדם יצלצל חזרה.

 

שופטת בית המשפט המחוזי בתל אביב, ד"ר מיכל אגמון-גונן, אישרה בקשה לאשר תביעה כייצוגית

אך סירבה בשלב זה לקבוע את סכום התביעה המדויק.

  

"מדובר בהפרה בוטה של חוק התקשורת, בניסיון מכוון לעקוף את הוראות החוק, ותוך הפרה של שתי הוראות", כותבת השופטת בהחלטה. "ההוראה האוסרת על פרסום ללא הסכמה וההוראה המחייבת בפרסום פרטי המפרסם על מנת לאפשר לנמען לשלוח הודעת סירוב".

 

מדובר בתביעה שהוגשה ביוני 2009 נגד חברת טלרן מסרים מיידיים וחברת קליניק טבע. טלרן עוסקת בעריכת סקרים וניתוח רחב היקף של קהל לקוחות בהתאם לקריטריונים שונים, באמצעות טכנולוגיית חייגן. קליניק טבע, העוסקת בייבוא ושיווק של תוספי מזון, היתה לקוחה של טלרן וביקשה ממנה את השירות. מגישי התביעה העריכו את סכומה בגובה כ-2.5 מיליון שקל, אך כאמור הסכום המדוייק הדבר טרם הוכרע בבית המשפט.

 

מהתביעה עלה, כי טלרן הטרידה עשרות אלפי אזרחים באמצעות מערכת המחשב, כאשר התקשרה אליהם וניתקה את השיחה מיד, עוד בטרם הספיקו המוטרדים לענות לשיחה.

 

"הטלפון הסלולארי מצלצל ומיד מפסיק. על הצג מספר טלפון שאינו מוכר (מספר מזוהה שאינו חסוי)", תיארה השופטת את התופעה, "איילת חיות (התובעת בתיק) פרסמה מודעה כדי למצוא מחליפה לדירה בה התגוררה בשכירות. היא חושבת שלא הספיקה לענות. איילת מקווה שאולי זו השיחה לה היא ממתינה ומיד מתקשרת חזרה. במקרה אחר יוסף גם מקבל שיחה והצלצול נפסק. אשתו בשלבי הריון מתקדמים ואמו קשישה והוא זה שמטפל בה. הוא חרד שמא קרה משהו למי מיקירותיו, וממהר להתקשר חזרה. כמו איילת ויוסף, מרבית מקבלי השיחה באופן כמעט אוטומטי יחייגו חזרה למספר שעל הצג, ואז מושמעת הודעה פרסומית".

 

חוק הספאם שנועד להילחם בתופעת דואר הזבל נכנס לתוקף בסוף 2008. לפני כחודשיים הוגשה בכנסת הצעת חוק שנועדה להסיר את הספק שהחוק אוסר גם את תופעת ה"צינתוק". ההצעה כוללת איסור מפורש על שימוש בשיטה.

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x