שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
משפט

הקדים לכלא: ג'קי מצא החל לרצות את עונשו

ראש רשות המסים לשעבר התייצב בכלא חרמון בצפון בשעה מוקדמת, כנראה כדי להתחמק מצלמים. הוא נידון לשנת מאסר אחרי שהורשע בעבירות של הפרת אמונים וסיוע לשוחד

רענן בן-צור וחגי עינב, ynet 09:4424.03.11

בשבוע שבו נשלח נשיא המדינה לשעבר לכלא, נכנס לבית האסורים האיש שהיה ממונה על המיליארדים שהמדינה גובה מאיתנו. ג'קי מצא, ראש רשות המסים לשעבר, התייצב הבוקר (יום ה') בכלא חרמון שבצפון והחל לרצות את עונש המאסר שנגזר עליו.

 

מצא אמור היה להתייצב בבית הכלא עד 11:00,
ובשב"ס ציפו שיבוא כמו רוב האסירים - בסמוך לשעה המיועדת. אך הוא הקדים את הגעתו, כנראה על מנת להתחמק מעדשות הצלמים - ונכנס בשער הכלא כבר ב-08:15.

   

על מצא נגזרו 12 חודשי מאסר בפועל במסגרת עסקת טיעון. הוא הורשע בחמש עבירות של הפרת אמונים ובסיוע למתן שוחד, לפי האישום המקורי, שבהמשך הוסר ממנו סעיף השוחד, הוא קיבל את סיועם של קובי בן-גור ויורם קארשי בקידומו לתפקיד הרם, ובהמשך פעל בהתאם להוראותיהם בעניינים מהותיים.

   

בן גור, שהורשע השבוע במתן שוחד, וקארשי, אחיה של שולה זקן שעוד מחכה להכרעה סופית, תבעו ממצא למנות ולקדם עובדי רשות המסים שבקידומם חפצו, ולפעול למען אינטרסים שלהם.  

  

שופט בית המשפט המחוזי זכריה כספי כינה את התנהגותו של מצא "קלוקלת". לדבריו, "הנאשם נכנע לדרישותיהם של גורמים אינטרסנטים, שיתף עימם פעולה ונתן להם יד באפשרויות שונות". "הפגיעה בטוהר המידות בוטה", הוא קבע בגזר הדין. "ככל שעולים בדרגת הבכירות עולות הדרישות. אם אנו רוצים שההרתעה תצליח, צריך להענישו ביד קשה".

   

מנגד, התייחס השופט גם לגורמים שיש להתחשב בהם, כדי להקל בעונש. "הנאשם נטל אחריות על מעשיו, התפטר מתפקידו , מתוך אחריות ציבורית על פי דברי  ההגנה".

  מצא העיד במסגרת העסקה במשפטם של בן גור וקארשי, ולטענת התביעה נסוג מדברים קודמים שאמר, ולכן ביקשו להכריז עליו "עד עוין" - אך השופט סירב. ראש רשות המסים לשעבר גם עדיין מחכה להכרעה בערעור שהגיש על חומרת העונש לבית המשפט העליון, עונש שלטענתו "עושה לו עוול גדול".

  

סנגוריו של מצא, עורכי הדין נבות תל-צור וטל שפירא דחו את הטענות, לפיהן הוא הקדים את הגעתו לכלא כדי להתחמק מצלמי העיתונות. בנוסף, הם מסרו: "ג'קי מצא ממשיך לעמוד בתוקף על ערעורו ואין בצעד זה בכדי לגרוע מהטענות שנטענו בערעור, אלא להיפך. החלטה זו של מצא מהווה המשך ישיר להתנהלותו הממלכתית ויוצאת הדופן מאז פרוץ החקירה ועד היום. מצא ומשפחתו חוו סבל רב ועינוי דין של למעלה מארבע שנים, וכל רצונו הוא לשים פרשה זו מאחוריו ולפתוח דף חדש בחייו האישיים". 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x