משפט

פרשת רשות המסים: קובי בן גור הודה בשתי עבירות של מתן שוחד והפרת אמונים

התביעה תבקש מביהמ"ש לגזור על בן גור עונש מאסר בפועל. זהו הסדר הטיעון השלישי שנחתם בתיק זה לאחר הסדרי הטיעון שנחתמו עם ג'קי מצא ושמואל בוברוב

הדר קנה 10:3123.03.11

השופט זכריה כספי מבית משפט המחוזי בפ"ת הרשיע היום, במסגרת הסדר טיעון בפרשת "רשות המסים", את קובי בן גור. במסגרת ההסדר הודה והורשע בן גור בשתי עבירות של מתן שוחד ובשתי עבירות של הפרת אמונים.

 

עונשו טרם נגזר והתביעה הצהירה בבית המשפט כי בכוונתה לבקש מביהמ"ש לגזור על בן גור עונש של מאסר בפועל שיהלום את חומרת המעשים ונסיבות ביצועם. זהו הסדר הטיעון השלישי שנחתם בתיק זה לאחר הסדרי הטיעון שנחתמו עם ג'קי מצא ושמואל בוברוב. יש לציין כי סעיף השוחד המרכזי שיוחס לג'קי מצא נמחק מכתב האישום המתוקן. מצא הורשע לבסוף ב-5 עבירות של הפרת אמונים ואחת של סיוע לשוחד.

 

במסגרת ההסדר, הוצג לבית המשפט כתב אישום מתוקן לפיו מודה בן גור במתן שוחד לג'קי מצא. על פי עובדות כתב האישום, בן גור העניק למצא סיוע כדי לקדם את מינויו לתפקיד ראש רשות המסים וזאת על מנת ליצור מחויבות של מצא כלפיו. בן גור הודה כי נתן למצא שוחד מתוך ציפייה שמצא יפעל עבורו בתפקידו כמנהל רשות המסים ויאפשר לו לשכפל את מעשיו גם לדרגים נמוכים יותר ולחדור לתוך שדרת הניהול ברשות.

 

בהמשך לשוחד שנתן למצא, פנה אליו בן גור ותבע ממנו למנות או לקדם עובדים שבקידומם חפץ ולפעול למען האינטרסים שלו. בכתב האישום מתוארות פניותיו ודרישותיו של קובי בן גור ממצא ודריסת הרגל שניתנה לו ברשות המסים: דרישותיו בעניין מינויה של גלית שמחון לעוזרת בלשכתו של מצא; דרישותיו לקידומו של עובד הרשות עמוס שמעונוב; התנהלותו בפרשת סער; ודרישותיו לקידומו של יוסי שטיינמיץ.

 

בן גור הודה במסגרת הסדר הטיעון גם במתן שוחד לעובדת רשות המסים, אורנה בכר. בן גור הודה כי ראה במינוי סגן לפקיד שומה תל-אביב 1 דבר החשוב לו מאד לצורך קידום אינטרסים אישיים שלו. הוא הודה כי נפגש עם בכר בידיעה כי הובהר לה שהוא, בן גור, מהווה את "החוליה הסוגרת" את מינויה. בן גור הבהיר לבכר כי הוא פועל למינויה וכי הוא משפיע על מינויים ברשות המסים והכל במטרה להבטיח את מחוייבותה כלפיו.

 

עוד הודה בן גור כי במסגרת פרשת סער שידל את מצא לבצע במסגרת מילוי תפקידו מעשה של הפרת אמונים הפוגע בציבור. בן גור הודה גם בשידולו של שמואל בוברוב, מי שכיהן כסמנכ"ל ברשות המסים לקבל ממנו סיוע בקידומו לתפקיד סמנכ"ל למנהל ולבצע במסגרת מילוי תפקידו מעשה של הפרת אמונים הפוגע בציבור.

 

כתב האישום המתוקן שבו הודה בן גור במסגרת הסדר הטיעון מגולל מסכת חמורה של עבירות. על פי עובדות כתב האישום, פעל בן גור כגורם בעל אינטרסים אישיים ועסקיים ברשות המסים על מנת לבסס את השפעתו על הנעשה ברשות, להשיג בה דריסת רגל ולהשפיע על ההחלטות המתקבלות בה.

 

עוה"ד משה ישראל ואיל בסרגליק, המייצגים את בן גור מסרו בתגובה: "כתב האישום ועבירות השוחד הצטמצמו במאוד. לא מדובר בשוחד של תשלום ולא מדובר בשוחד על מנת לקבל הפחתות מס. מדובר בהמלצה למינוי ומנגד המלצה לקידום עבודים, בדרך כלל זוטרים. לא נתבקש שום דבר אישי ולא הייתה שום שחיתות אישית. אין ספק שהיה ברור כי לאמירה שמדובר באחת מפרשות השוחד החמורות ביותר לא היה יסוד".

 

את המדינה מייצגים עוה"ד מיכל רוזן-עוזר, יוחאי בן שמואל, יוסי אלון ועמרי קופלר.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x