שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
משפט

פרשת רשות המסים: ג'קי מצא מערער לעליון

לטענת מצא וסניגוריו, שנת המאסר שהוטלה עליו הינה "עונש חסר תקדים בחומרתו והמקרה הראשון בו מוטל עונש מאסר בפועל בגין עבירות של הפרת אמונים"

הדר קנה 13:4616.03.11

מנהל רשות המסים לשעבר, ג'קי מצא, החליט לערער לבית המשפט העליון על פסק הדין של השופט זכריה כספי מבית המשפט המחוזי אשר גזר לו שנת מאסר בפועל.

 

בינואר הורשע מצא כחלק מהסדר טיעון עם הפרקליטות, במסגרתו נמחקה עבירת השוחד שעמדה בלב כתב האישום המקורי בתמורה

להודאתו בחמישה אישומים של הפרת אמונים ואישום של סיוע למתן שוחד. בהסדר הטיעון לא הוסכם על העונש.

 

סנגוריו של מצא, עוה"ד נבות תל-צור וטל שפירא, טוענים בערעור כי גזר הדין החמור גורם עוול גדול לג'קי מצא והוא בבחינת החמצה גדולה של הזדמנות להעביר מסר לציבור כי איש ציבור שמעד, אך נטל אחריות על מעשיו, התנהל בצורה ממלכתית ובאיפוק לאורך כל ההליך המשפטי והביא לחסכון ניכר בזמן שיפוטי, מן הראוי שיזכה להקלה משמעותית בדין.

 

עוד טען מצא בערעור כי "העונש שהוטל הינו עונש חסר תקדים בחומרתו, וזהו למעשה המקרה הראשון בו מוטל עונש מאסר בפועל בגין עבירות של הפרת אמונים".

 

בערעור נטען עוד כי לאורך כל הפרשה התנהל מצא באופן ממלכתי. הוא התפטר מתפקידו מיוזמתו בשלב מוקדם מאד של החקירה, למרות שלא הייתה מוטלת עליו חובה חוקית לעשות כן. מצא נטל אחריות והכיר בפגמים בהתנהלותו מתוך דאגה כנה לעתיד רשות המסים, לה הקדיש את מרבית חייו - לשון הערעור.

 

עוד טען מצא כי לא מדובר בשחיתות אישית ובקבלת טובות הנאה, אלא בפגמים וליקויים בהתנהלותו, שלא נבעו מאינטרסים אישיים כלשהם.

 

סנגוריו טוענים כי העונש הכבד שהוטל חורג מרף הענישה המקובל. לטענתם, העונש החמור שניתן למצא יפגע במוסד הסדרי הטיעון וירתיע נאשמים מליטול אחריות למעשיהם, דבר המנוגד לאינטרס הציבור.

 

לבסוף טענו כי מצא ומשפחתו עברו לאורך 4 שנים סבל ועינוי דין קשה מנשוא, כאשר לאחרונה חלתה אימו של מצא במחלה קשה והיא נדרשת לטיפולים רפואיים קשים. לדבריו, עונש המאסר מונע ממנו לסיים את הפרשה, לשקם את חייו ולשהות לצד אמו החולה בתקופה הקשה בחייה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x