$
דעות

למה? תמ"א

רשות המסים מנסה לבצע סיכול ממוקד לתיקון 2 של תמ"א 38 כדי לגרוף עוד כמה גרושים לקופתה. לנו לא נותר אלא לקוות שלא תהיה רעידת אדמה

עו"ד אמיר קלויזנר 08:3325.02.11

התראות של שר הפנים על האסון הצפוי במקרה שתהיה רעידת אדמה חזקה בישראל, קמפיינים בנושא, כתבות על מחדלי הרשויות - כל אלו לא יבלבלו פקיד במשרד האוצר בבואו להחליט אם ראוי לסכן את מימוש תמ"א 38 (תכנית מתאר ארצית לחיזוק בניינים קיימים נגד רעידות אדמה) כדי להעשיר במעט את קופת

האוצר, או לא.

 

למעשה, ההזדמנות לנסות לגבות עוד קצת מסים נקרתה לאחרונה לרשות המסים בבואה להחליט האם פטור ממס השבח שהמחוקק החיל על תמ"א 38 יחול גם על בניינים שיהרסו וייבנו מחדש במסגרת התמ"א (החלטת מיסוי 5887/11).

 

בפברואר 2010 תוקנו במסגרת תיקון 2 לתמ"א 38 כמה מהוראות התמ"א, כדי לאפשר שמירה על הזכויות במקרה של הריסת הבניין ובנייתו מחדש. הסיבה: במקרים רבים חיזוק בניינים ישנים אינו מספק מבחינה הנדסית, ועדיף להרוס את הבניין ולבנות תחתיו בניין חדש. התיקון מאפשר גם פתרון מוצלח של מגוון נושאים שפעמים רבות אינם נפתרים בצורה אופטימלית במסגרת חיזוק בניין קיים - לעתים המעלית שנוספת לבניין קיים אינה גדולה מספיק, או שגרם המדרגות הופך להיות צר ביותר, ישנן חריגות משמעותיות מקו הבניין לשם הוספת ממ"דים ועוד.

 

בדברי ההסבר לתיקון מס' 2 לתמ"א 38 נכתב: "חיזוק מבנה קיים בפני רעידות אדמה הינו תהליך מורכב מבחינה הנדסית, ובמיוחד כאשר במסגרת חיזוק זה נעשות תוספות בנייה. אין מחלוקת בקרב המהנדסים כי הקמת מבנה חדש תמיד עדיפה על פני חיזוק מבנה ישן. לפיכך, שינוי מס' 2 מאפשר קבלת זכויות הבנייה על פי התמ"א גם בעת הריסת מבנה והקמתו מחדש, ולא רק בעת חיזוקו".

 

משמעות הדבר היא שהמחוקק רצה לעודד בניית בניינים חדשים במקום הבניינים הישנים ולא רק את חיזוקם, כשהמטרה היא להגיע לכך שיהיה בניין שעומד בתקן הבנייה נגד רעידות אדמה. אמנם, ברוב המקרים עסקה כזו אינה כדאית ליזם, כי העלות גבוהה משמעותית מחיזוק בניין קיים, שיפוצו והרחבתו. אבל למרות זאת, ואף על פי שבניית בניין חדש עדיפה מבחינה הנדסית, לא השכילו טובי המוחות בממשלה להוסיף זכויות בנייה לפרויקטים מסוג זה כדי לעודד אותם, ולכן סיכוייהם לצאת לפועל פחתו.

 

במצב דברים זה יושב לו פקיד ברשות המסים, הנדרש להחליט האם הפטור ממס שבח שחוקק על זכויות בנייה שניתנות במסגרת תמ"א 38 חל גם על הריסת בניין ובניית בניין חדש תחתיו. מה אתם הייתם מחליטים? האמת, זה די טריוויאלי. ברור לכל בר דעת שאין הגיון למסות את זכויות הבנייה מכוח תמ"א 38 - אלה אותן זכויות בנייה שניתן היה להוסיף לבניין קיים ולקבל עליהן פטור ממס שבח, אך המחוקק העדיף שישמשו לבניית בניין חדש.

 

אז מדוע שזכויות בנייה פטורות ממס יהפכו לבנות מיסוי כאשר משתמשים בהן בדרך טובה יותר להפיכת בניין לעמיד נגד רעידות אדמה? נראה שרשות המסים לא עמדה בפיתוי לנסות ולהכניס עוד כמה גרושים לקופתה. לא נותר אלא לקוות שלא תהיה רעידת אדמה; או שמישהו שם ברשויות יהיה מספיק אינטליגנטי לתקן את התקלה.

 

הכותב הוא שותף בחברת ב.ק. יזמות ופרויקטים בע"מ, העוסקת ביזמות בתחום תמ"א 38.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x