$
משפט

שותפו של שלומי שוקרון בעסקי הנדל"ן: "תביא הרבה כסף מרציו, למה אני פה העליתי את מחיר המניות"

שלומי שוקרון הצליח לפסול את הבוררות מול רציו - אבל הליכים שמתנהלים בנוגע לחברת נדל"ן שבבעלותו שופכים אור על התנהלותו העסקית: בין היתר מגלה שוקרון כי העניק 10% מחברת הנדל"ן לאחיו של ראש עיריית אשקלון, כדי להיעזר בקשריו

ענת רואה 07:0122.02.11

תביעה שמתבררת בבית המשפט המחוזי בבאר שבע שופכת אור על אופן התנהלותו העסקי של שלומי שוקרון, יזם הנדל"ן מאשקלון. שוקרון נקלע לעין הסערה בפרשת רציו, כשהצליח לאחרונה להביא לביטול הבוררות בין חברת גלובוס שבשליטתו לבין רציו, נוכח מעורבות גורמים מהעולם התחתון במינוי הבורר.

 

מכתבי הטענות מצטייר שוקרון כאיש עסקים ממולח ומקושר היטב: על פי עדותו שלו, הוא הקים עם שותף חברה לייזום פרויקטי נדל"ן שפעלה בעיקר באשקלון. לדבריו, החברה נדרשה ל"קשרים בעירייה וברשויות שיזרזו הליכים בירוקרטיים". ואכן, שוקרון ושותפו צירפו כשותף את עו"ד שמעון וקנין, אחיו של ראש עיריית אשקלון בני וקנין (המכהן בתפקיד מאז 2008, ולפני כן ב־1991–2003), ונתנו לו 10% מהחברה ללא תמורה.

 

השותף שיזרז הליכים

 

מהמסמכים שהוגשו לבית המשפט עולה כי ב־2001, עת החל לרכוש יחידות השתתפות ברציו, הקים שוקרון את חברת ג.ג.א.ב יזום והשקעות שניהלה פרויקטי נדל"ן. בעת ההקמה היו בעלי החברה שוקרון ועמיר רחלבסקי; זמן קצר אחר כך הוענקו 10% מהמניות לוקנין. אלא שבספטמבר 2008 חתם וקנין על הסכם למכירת מניותיו תמורת 2.25 מיליון שקל.

 

ג.ג.א.ב עומדת כיום במרכזם של שני הליכים משפטיים: תביעה שהגיש שוקרון נגד וקנין בינואר 2009, בטענה שוקנין מכר שלא כדין את מניותיו - וכן תביעה שהגיש בסוף 2009 וקנין נגד שוקרון והחברה, בדרישה לפסוק לו שכר טרחה של מיליוני שקלים על שירותים משפטיים שהעניק לחברה בשנים 2002–2008.

 

בתביעה שהגיש טוען שוקרון כי הוא ושותפו ידעו כי יידרשו לליווי משפטי וכן "לקשרים בעירייה וברשויות שיקלו בזירוז תהליכים ביורוקרטים". לדבריו, באמצעות עו"ד בעז בן צור, "לשוקרון היתה הכרות מוקדמת עם עו"ד וקנין, אחיו של ראש עיריית אשקלון, ובתיווכו של שוקרון הצטרף וקנין כבעל מניות בחברה". וקנין טוען כי אחיו לא היה ראש עיר בתקופה בה היה שותף בחברה, וכי אין שחר לטענה כי צורף למיזם כדי לנצל קשריו בעירייה.

 

לפי שוקרון וקנין קיבל 10% מהמניות ללא תמורה. הסכם בעלי המניות שהסדיר את היחסים עם וקנין נחתם במאי 2002 ולטענת שוקרון נקבע בו כי כל שותף יקבל 10,000 שקל לחודש.

 

לטענת שוקרון, עם השנים האמיר שווי מניותיה של החברה. בספטמבר 2008, חתם וקנין על הסכם שבו מכר את מניותיו לצד שלישי, חברת דוד שחר בע"מ. שוקרון טוען כי מדובר בהסכם שהפר את זכות הסירוב הראשונה שלו ושל רחלבסקי. לפי גרסתו, וקנין לא יידע את השניים בדבר מועד המכירה או התמורה.

 

וקנין: שוקרון דחף אותי למכור

 

וקנין, בתשובתו לבית המשפט, הציג גרסה שונה לחלוטין: הוא טען כי לא רק ששוקרון ידע על כוונתו למכור את אחזקותיו, אלא שהוא ורחלבסקי אף "דחפו את וקנין למכור את מניותיו לדוד שחר בע"מ" - במטרה שירכוש מהם עוד מניות בהמשך, בגלל קושי כלכלי שבו היו מצויים.

 

גרסה זו נתמכת, בין היתר במכתב ששיגר דוד שחר לשוקרון ורחלבסקי בדצמבר 2008. במכתב אומר שחר, באמצעות עו"ד רם פרייס, כי הופתע לגלות בעקיפין על גרסת השניים: "הדברים מפתיעים, בין היתר, באשר הרעיון לרכישת מניות החברה ע"י מרשתנו ממר וקנין הוצע מלכתחילה ע"י לא אחר ממר שוקרון!", לשון המכתב. "גם מר רחלבסקי הודיע כי העסקה הנ"ל על דעתו".

 

מהתכתובות עולה כי ב־2008 היתה ג.ג.א.ב נתונה בקשיים כלכליים - זאת, לטענת וקנין, לאחר ששוקרון ורחלבסקי משכו 4 מיליון שקל מהחברה בלא אישורו, ומבלי שהבנק הבחין בכך שוקנין לא חתם על המשיכה. לטענת וקנין, "הדבר גרם לנזק רב בהתנהלות מול הבנק, לרבות סירוב הבנק לכבד שיקים".

 

לפי הנטען, במועד זה החלו שוקרון ורחלבסקי "לפעול לגייס כספים בכל דרך כדי לנסות ולהסדיר את דרישת הבנק"; בין היתר, שוקרון הציע שחן שחר, איש עסקים מאשקלון ולטענת וקנין חבר קרוב של שוקרון, יקנה את חלקו של וקנין.

 

"אין לי ספק שהבורר התרשם"

 

בתגובה לטענות הודיע שוקרון כי ברשותו הקלטות השופכות אור על האירועים האמיתיים. הוא אף צירף לבית המשפט תמליל משיחה בהשתתפות וקנין, רחלבסקי ואריק שוקרון.

 

לפי התמליל, בשיחה מסר אריק לנוכחים: "יש לכם ד"ש משלומי". וקנין שאל אם שוקרון "עם רציו", וכיוון לאחת מישיבות הבוררות בפרשה. מאוחר יותר בשיחה יצר אריק שוקרון קשר טלפוני עם אחיו שלומי, אמר לרחלבסקי ולוקנין כי זה על הקו, והוסיף: "אני שם אותך ברמקול, שלומי". לפי התמליל, וקנין אמר לשוקרון: "תביא הרבה כסף מרציו, למה אני פה העליתי את מחיר המניות". שלומי הגיב "יופי, קודם כל מזל טוב".

 

בהמשך אמר וקנין: "אין לי ספק שהבורר התרשם מאמינות... הדברים, הרי אתה לא רוצה לקחת מאף אחד כלום...".

בהמשך השיחה עבר הטלפון לאריק שוקרון שלאחר שסיימה עדכן את הנוכחים כי אחיו אמר: "ירדתי על אלי זהר, יבשתי אותו. הוא לא בקיא בחומר".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x