$
משפט

תפנית דרמטית בפרשת רציו-גלובוס: ביהמ"ש ביטל את הבוררות

השופט זפט הסביר זאת במעורבות גורמים בעולם התחתון, בהם מאיר אברג'יל, בהליך מינויו של הבורר אסף ברם

ענת רואה 20:2810.02.11

בהחלטה דרמטית שניתנה הערב (ה') ביטל שופט בית המשפט המחוזי בתל אביב, יהודה זפט, את הליך הבוררות שהתנהל בין רציו בשליטת ליגד רוטלוי ויגאל לנדאו לבין חברת גלובוס בבעלות שלומי שוקרון. השופט זפט קבע כי מעורבותם של עבריינים, בהם מאיר אברג'יל, מטעם רציו ואדם בשם יחזקאל מטעם גלובוס נוגדת את תקנת הציבור ולכן מביאה לבטלותו של כל הליך מינויו של הבורר עו"ד אסף ברם ושל הליך הבוררות.

 

 

מה דעתך על מניית רציו יהש:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

 

המשמעות של פסק הדין עשויה להיות דרמטית אף יותר נוכח העובדה שביטול הבוררות יכול להזניק במאות אחוזים את הסכומים אותם תבע שוקרון מרציו. לשוקרון מגיעים 15% מרציו, ורציו טענה כי במסגרת הבוררות הוסכם כי תקרת שווי מניותיו תעמוד על 6 מיליון שקל. שוויה הריאלי של רציו כיום עומד על מיליארדי שקלים ושוקרון טען לאחרונה כי בהתאם לכך מגיעים לו 100 מיליון שקל.

 

 

הפרשה התפוצצה בספטמבר 2010 כששוקרון פנה לביהמ"ש וביקש לבטל את הבוררות בנימוק שהבורר התמנה בלחץ של העולם התחתון. בהחלטתו קבע זפט כי הוא מקבל את הטענה שהסכסוך בין גלובוס לרציו הוא כלכלי-חוקי ואין להטיל דופי בכשירותו של עו"ד ברם לשמש כבורר. עם זאת, הוא ציין כי נעשה "שימוש בגורמים הידועים באלימותם לצורך יישוב סכסוך ונסיבה זו היא בעלת משמעות וחומרה רבה מאוד".

 

 

 

זפט קבע כי "אמון הציבור במוסד הבוררות הינו ערך חשוב", ואין חולק שההחלטה לברר את הסכסוך בין שני הצדדים בבוררות "התקבלה על ידי גורמים בעלי מוניטין של אלימות אליהם פנו שלומי (שוקרון) ויגאל (לנדאו) במטרה להטיל אימה על הצד שכנגד או במטרה ליצור מאזן אימה, ולכן אין לתת יד". לדברי זפט, התוצאה היא שמעורבות העולם התחתון במינוי הבורר נוגדת את תקנת הציבור ולפיכך הסכם הבוררות בטל.

 

שוקרון יוצג על ידי עורכי הדין בעז בן צור, חגי הלוי, ארז שחם, איל מינץ ואורי קידר.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x