$
תיירות

המלונאים: "מטעים את הציבור לגבי תג המחיר של הרס מלונות ים המלח"

הגורמים הרלוונטיים בלחץ לקראת המלצת שר התיירות על פתרון לעליית המפלס בים המלח. בחל"י טוענים כי העתקת המלונות תעלה כ-3.5 מיליארד שקל. המלונאים טוענים כי המחיר כפול

יסמין גיל 15:2426.01.11

"אנו רואים בחומרה את הניסיון להטעות ולהונות את הציבור בנוגע לתג המחיר שנקבע לחלופת, הרס והעתקת המלונות בים המלח", כך כתב היום (ד') מנכ"ל התאחדות המלונות בים המלח, אודי זיכרמן, למנכ"ל משרד התיירות, נועז בר ניר - עם העתקים, בין היתר, לשר התיירות, סטס מיסז'ניקוב ולממונה על התקציבים במשרד האוצר, אודי ניסן. זאת, בעוד ניסיון השפעה לקראת הכרעה בפתרון לסוגיית עליית המפלס בבריכה 5 בים המלח, וסכנת הצפה עתידית של המלונות. שר התיירות צפוי להודיע בקרוב על המלצתו לממשלה לגבי אחת משלוש חלופות.

 

לדברי זיכרמן, העלויות שפרסמה החברה הממשלתית להגנות על ים המלח (חל"י), לגבי שלוש החלופות לפתרון בעיית עליית המפלס, "רחוקות מרחק שמים וארץ מהמציאות העגומה שצפויה בים המלח". על פי נתוני חל"י, פתרון העתקת ששת המלונות הנמצאים בסכנת הצפה לאזור אחר בים המלח יעלה כ-3.5 מיליארד שקל, וזה מסתמן כפתרון המועדף על משרד האוצר; הגבהת הסוללות הקיימות בבריכה באמצעות לגונה תעלה כחמישה מיליארד שקל; קציר מלח מקרקעית בריכה 5 והעברתו לאגן הצפוני של ים המלח - הפתרון המועדף על ידי התאחדות המלונות, כמו גם על חברת כיל, בעלת מפעלי ים המלח - יעלה כ-6.4 מיליארד שקל.

 

בריכה 5 בים המלח בריכה 5 בים המלח צילום: עמית שאבי

 

אגב, עניין מימון הפתרון שייבחר הוא סוגיה סבוכה בפני עצמה, שוודאי תידון במשך תקופה ארוכה, כאשר תיבחר החלופה המועדפת על ידי המדינה. במסיבת עיתונאים שכינסה אתמול כיל בנושא, אמר מנכ"ל כיל דשנים, דני חן: "המדינה יצרה בעיה, הכירה בה וכעת תצטרך גם לממן את הפתרון".

 

על פי הערכת חל"י פתרון העתקת המלונות לאזור אחר הוא הזול מבין החלופות. על כך כתב זיכרמן למנכ"ל משרד התיירות: "לאורך כל הדרך הערכת העלויות של חלופה זאת מבלבלת ומטעה. יתר על כן, עד היום לא קיבלנו באופן רשמי ומסודר את ההערכה המעודכנת של שלוש החלופות. למרבה הפלא, ההערכות המחיר של החלופות השתנו יותר מפעם אחת במהלך החודשים האחרונים. נדמה כאילו מישהו משחק במספרים בהתאם לצרכים לא ברורים. התנהלות זו עלולה להטעות ולהכשיל את שר התיירות בבואו להכריע בכל הנוגע לקביעת החלופה הראויה לפתרון הקבע באזור".

 

"הננו חוזרים וטוענים בתוקף כי תג המחיר של העתקת מלונות ים המלח הוא שבעה מיליארד שקל, וכי לוח הזמנים לפרויקט צפוי לעמוד על 14.5-17 שנים", כתב זיכרמן, "לעומת זאת, אומדן עלות חלופת הקציר נמוך משמעותית. כלומר, חלופת הרס והעתקת המלונות היא היקרה והארוכה ביותר מבין שלוש החלופות".

 

תג המחיר של שבעה מיליארד שקל, על פי המלונאים, מורכב מארבעה מיליארד שקל בגין עבודות העתקת המלונות וכן פיתוח אזור התיירות החדש: בניית טיילות, תאורה, גינון וכדומה. ושלושה מיליארד שקל נוספים בגין "הפגיעה הצפויה בתמ"ג עקב הרס התיירות בים המלח", כך על פי זיכרמן, "מעבר למחיר הכספי הגבוה, יש לזכור את המחיר הכבד הצפוי בתעסוקת אלפי משפחות בפריפריה".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x