$
משפט

השופט זפט דחה טענות צ'רלטון על אי גילוי נאות של הבוררת וחייבה ב-100 אלף שקל הוצאות

צ'רלטון טענה כי הבוררת לא גילתה בפתח הבוררות בינה להתאחדות לכדורגל כי היו לה בעבר קשרים עם חיים רמון, כיום יועץ בכיר לצר'לטון. זפט: "עדותו של רמון לא היתה משכנעת ואיני מייחס לה משקל כלל"

ענת רואה 11:4013.01.11
בתזמון מעניין במיוחד מסר לפני זמן קצר השופט יהודה זפט פסק דין הדוחה את בקשתה של צ'רלטון לפסול את הליך הבוררות בינה לבין ההתאחדות לכדורגל שהתקיים בפני השופטת בדימוס גבריאלה לה-ליאו בגין אי גילוי נאות מצד הבוררת וחשש למשוא פנים. זפט חייב את צ'רלטון בהוצאות משפט בסך 100 אלף שקל.

 

בעקבות חשיפת "כלכליסט" כי השופט זפט לא גילה לצדדים שהופיעו בפניו כשמולם עו"ד יעקב וינרוט כי הוא היה לקוח של וינרוט בשנות התשעים וקיבל ממנו ייצוג משפטי – אמרו בימים האחרונים גורמים משפטיים בכירים כי תיק צ'רלטון המונח בפני זפט בהמתנה לפסק דין מעלה שאלה דומה לכאורה בדבר חובת גילוי, כך שלשיטתם זפט נמצא במלכוד ויוכל להחליט רק באופן אחד בפרשת צרלטון כשיסרב לפסול את פסק הבוררות.

 

אלא שהעובדה שזפט פרסם את פסק דינו הבוקר (ה'), ולא המתין, מלמדת כי זפט אינו מובך כלל מהסיטואציה אליה נקלע.

 

במסגרת בוררות צ'רלטון העיד לפני כחודשיים חיים רמון, שהינו יועץ בכיר לצ'רלטון, וסיפר כי הוא "מכיר את השופטת מהתקופה שהיינו צעירים, אפילו היינו בני זוג כמה חודשים באוניברסיטה". רמון הוסיף כי "לא גיליתי על ההיכרות רבת השנים בינו לבין דה ליאו מאחר שציפיתי שהיא תעשה זאת בעצמה".

 

צ'רלטון ביקשה לבטל את פסק הבוררות, בשל "ניגוד עניינים חמור" שבו היתה נתונה דה־ ליאו לטענתה, מאחר שלפני פרישתה מכס השיפוט ננזפה על ידי רמון, שהיה אז שר המשפטים. צ'רלטון טענה עוד שדה־ליאו לא דיווחה שבעלה, עו"ד יובל לוי, מייצג את יו"ר הרשות לבקרה תקציבית לשעבר בהתאחדות לכדורגל, רו"ח יאיר רבינוביץ', ואת שותפו יעקב מזרחי, וכי ללוי חלק בתביעה נגד החברה ־האם של צ'רלטון.

 

במסגרת סיכומיה הרחיבה צ'רלטון בדבר חובת הגילוי שחלה על הבוררת, והפנתה בין היתר להחלטה שניתנה לאחרונה בבית המשפט העליון בעניינו של הבורר השופט בדימוס ישי לויט.

 

חיים רמון. "גרסתו לא נשמעה משכנעת" חיים רמון. "גרסתו לא נשמעה משכנעת" צילום: מיכאל קרמר
השופט זפט מסר היום פסק דין מנומק המשתרע על 13 עמודים. בהתייחסו לטענות צ'רלטון בעניין חיים רמון הוא קבע כי טענתה שזכתה להבלטה לפיה רמון הוביל לכך שהבוררת ננזפה בעת כהונתה כשופטת מחוזית "תלושה מהמציאות".

 

זפט קבע גרסתו של רמון שהוא חשב כי עליה לפסול את עצמה "לא הובאה בתצהירו, נולדה רק בעת חקירתו, לא נשמעה משכנעת כלל ועיקר ואיני מייחס לה משקל".

 

לדברי זפט, נראה כי בזמן אמת לא סבר רמון שיש בהליכים בהם נקט בהיותו שר משפטים בסיס לחשש למשוא פנים מצד הבוררת, ורק לאחר מתן פסק הבוררות גויסו הצעדים בהם נקט רמון כשר משפטים כבסיס לטענה בדבר חשש למשוא פנים מצד הבוררת".

 

עוד קבע זפט, כי עו"ד רובי בכר שייצג את צ'רלטון בבוררות ידע על פרשת רמון והוא לא התנגד בזמן אמת למינוי הבוררת. "בכך יש לתמוך במסקנה שפרשת רמון אינה מעוררת חשש למשוא פנים מצד הבוררת, והמבקשת מנסה לרתום עניין שאינו רלבנטי לטובת ניסיונה לבטל את פסק הבוררות".

 

לפיכך קבע זפט כי פסק הבוררות של הבוררת יאושר. לפי פסק הבוררות חויבה צרלטון לשלם להתאחדות לכדורגל 11 מיליון שקל בצירוף הפרשי הצמדה וריבית וכן 1.3 מיליון שקל נוספים.

 

עו"ד ברוך כצמן ממשרד הרצוג פוקס נאמן שייצג את ההתאחדות לכדורגל מסר בתגובה לפסק הדין: "ראשית, אני מאוד שמח. המסר שיצא מבית המשפט הוא ברור, חד וצלול. מעל לכל הוא גם מסר צודק. לא ניתן לחכות לתוצאת הליך משפטי ולאחר מכן, במידה והפסדת, להתחיל ולהמציא, יש מאין, 'פרשות', תוך פגיעה באנשים מכובדים".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x