$
חדר ניתוח 2011

כלכלת ונצואלה רק הולכת ומידרדרת

ונצואלה היא המדינה היחידה בדרום אמריקה שרשמה ב־2010 צמיחה שלילית. ככל שהנשיא צ'אבס מגביר את המעורבות בכלכלת ארצו, מצבה רק הולך ומחמיר

רן לוצקי 13:4605.01.11

כלכלנים מ"אסכולת שיקגו" ודאי מחייכים כאשר הם שומעים מה עובר על ונצואלה תחת שלטונו של הנשיא הוגו צ'אבס. עושה רושם שאחרי שנים של מודלים מפוספסים נמצאה דוגמה שמסתדרת עם התיאוריה: ככל שצ'אבס מגביר את המעורבות בכלכלת ארצו, מצבה רק הולך ומחמיר. לאור העובדה כי לאחרונה נטל לעצמו

סמכויות ההופכות אותו מעשית לדיקטטור, גם אם לזמן מוגבל, אלה חדשות רעות.

 

ונצואלה היא המדינה היחידה בדרום אמריקה שרשמה גם ב־2010 צמיחה שלילית, מינוס 1.6% (לעומת מינוס 3.3% ב־2009). כשנזכרים כי מחיר הנפט עלה השנה ביותר מ־30%, מבינים את גודל הכישלון הכלכלי של צ'אבס. התחזית ל־2011 מעודדת מעט יותר - 2% צמיחה.

 

אך הטירן מקראקס לא ייתן לעובדות לבלבל אותו: גם ב־2011 הוא ימשיך להלאים חברות מצליחות ולהפוך אותן למודל לחוסר יעילות ובזבוז, להקים מפעלים שאיש אינו רוצה לקנות את תוצרתם, ולדחוף את המדינה לעבר חיי שיתוף.

 

אחד הפרויקטים שאותם מקדם לאחרונה הממשל בוונצואלה הוא "הקומונות העירוניות": בכל אזור הוגדרו כמה בלוקים של בנייני מגורים כיחידה כלכלית אחת, שהממשלה העמידה לרשותה אמצעי ייצור ושטחים חקלאיים. חברי הקומונה מתחלקים בהכנסות ורוכשים מוצרים ושירותים במחירים מסובסדים. חוקי הקומונה מקבלים עדיפות על התקנות העירוניות. הנשיא הצהיר כי הוא רואה בפרויקט את המודל הכלכלי החדש של ונצואלה - אולי דעתו היתה משתנה לו היה מבלה כמה שנים בקיבוץ.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x