$
חדר ניתוח 2011

פרופ' ליידרמן מנפץ את הבועה: "הנדל"ן יעלה ב-10% עד סוף 2011"

לדברי ליידרמן, בשנתיים וחצי האחרונות נראות עליות מחירים של עשרות אחוזים, שכ-15% מהן, מקורן בהתנהגות עדרית

אמנון אטד ושאול אמסטרדמסקי 06:4829.12.10

לדברי ליידרמן, בשנתיים וחצי האחרונות נראות עליות מחירים של עשרות אחוזים, שכ־15% מהן, מקורן בהתנהגות עדרית. כשהוא נשאל אם יש בועת נדל"ן בישראל, ליידרמן עונה בנחרצות: "לא. יש אלמנט בועתי, אבל זה רק חלק מעליית המחירים. בתחום הנדל"ן היו הרבה גורמים שדחפו לעליית מחירים - עודף

ביקוש לדיור לעומת ההיצע, ענף שעבר משבר עמוק מאז האינתיפאדה השנייה, וכמובן הריבית שנמצאת בשפל היסטורי, דבר שמאוד משפיע על קניית נדל"ן.

 

"גם המשבר הגלובלי השפיע כמובן. ראינו אנשים בעלי אמצעים שצמצמו את המרכיב של ניירות הערך בתיק הנכסים שלהם לטובת נדל"ן, שהוא נכס ריאלי. בדיוק אותה תופעה התרחשה בתחום הסחורות. באופן כללי, המינוף של מערכת הנדל"ן בישראל הוא סביר - האשראי לדיור בישראל הוא 25% מהתוצר לעומת 75% בארה"ב ערב המשבר".

 

ומה יהיה ב-2011 בשוק הנדל"ן?

"ההערכה שלנו היא שתהיה התמתנות בעליות המחירים, כלומר שעד סוף 2011 נראה עלייה נומינלית של כ־10% נוספים לעומת תחילת השנה. אלה עליות מחירים נורמליות יחסית, משום שהעלייה עדיין לא מוצתה".

 

מה היית מציע לממשלה לעשות בעניין הזה, אם בכלל?

"צריך שתהיה כאן ראייה כלל־לאומית בתחום. מכיוון שכמעט כל קרקעות המדינה הן בידי המדינה, אם אתה משחרר קרקעות כמו שעושה השר אריאל אטיאס אבל אחר כך הן נתקעות בוועדות ובבירוקרטיה, פשוט לא עשית הרבה. גם כאן דרושה חשיבה לטווח ארוך".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x