$
דירוג מנהלים דצמבר 2010

שירת הברבור השחור

הכלכלנים בעולם טוענים כי מדיניות ריסוס הכסף והעמקת הגירעונות הממשלתיים תחלץ את הכלכלות המקרטעות מהבוץ. אם טענה זו תוכח כנכונה, הרבה אנשים יוכלו לנשום לרווחה. אם לא - המשבר האחרון היה רק פרומו למה שעוד עומד להתרחש

שנת 2010 היתה ההפך הגמור של 2009 התזזיתית. התחזיות המדויקות יחסית שסיפקו הכלכלנים והאנליסטים בסוף 2009 הן העדות הטובה ביותר לכך, ואפילו השבריריות של כלכלות אירלנד ויוון לא הצליחה להפתיע. גם אצלנו היה מדהים לגלות עד כמה חלק גדול מהתחזיות תאמו למציאות - שוק המניות עלה

בכ־15%, המשק צמח בכ־3.5% והדולר איבד כ־5% מערכו.

 

אם להאמין לשלל התחזיות שמספקים טובי הכלכלנים בעולם בעמודים הבאים, הרי שכלכלות המערב (ארה"ב ואירופה) הולכות לעמוד בשנה הקרובה באחד הניסויים הכלכליים המסוכנים ביותר שנעשו כאן מאז ומעולם. טענת המחקר היא כי מדיניות ריסוס הכסף והעמקת הגירעונות הממשלתיים תחלץ את הכלכלות המקרטעות מהבוץ. אם טענה זו תוכח כנכונה, הרבה אנשים יוכלו לנשום לרווחה. אם לא - המשבר האחרון היה רק פרומו למה שעוד עומד להתרחש.

 

עיני העולם כולו נשואות לתוצאות הניסוי הזה בשנה הקרובה, ואיתם גם 30 המנכ"לים שנבחרו לטובים ביותר ב־2010 בגיליון זה. אלה יידרשו להחליט אם לשלב להילוך חמישי, להיכנס להשקעות גדולות וחדשות ואולי להגיע לקו הסיום ראשונים, או שעדיף לחגור חגורת בטיחות, להאט בסיבובים ולסיים את המסלול בשלום, גם אם לא ראשונים. עם זאת, השוני הגדול בין האנשים שהרכיבו את רשימת המנכ"לים הטובים ל־2008, שנת המשבר הגדול, לזו של השנה, מראה כי היכולת, גם של המנכ"לים הטובים ביותר, לחזות את הנולד ולהתכונן לתרחישי קיצון - מוגבלת.

 

לעומת המנכ"לים המהוססים, אנשי שוק ההון, הפורסים את תחזיותיהם בסוף הגיליון במסגרת הרכבת תיקי ההשקעות המומלצים ל־2011, בטוחים שזו הולכת להיות שנה טובה, שנת המניות. זה נכון כל עוד הריבית נמוכה, אבל כשהיא תתחיל לעלות והגירעונות של המדינות יעמיקו, חוץ מכמה כלכלנים שעושים כסף מלהגיד שזה מסוכן מאוד, אף אחד מאיתנו לא ירגיש בזה. כולם מתעוררים רק בשלב שבו "הבעיה" מתורגמת לצניחה בבורסה.

 

דווקא כשכולם תמימי דעים לגבי התנהגות השווקים, מופיע בדרך כלל הברבור השחור - אותו אירוע בלתי צפוי שמשנה את פני הדברים. רעידות אדמה, אסונות טבע או קריסות כלכליות התרחשו גם לפני 100 או 200 שנה. מה שהשתנה הוא אפקט הרשת, השוזר את כל אותם אירועים לתוך מערכת משוכללת של מידע הזורם לכל פינה בעולם בתוך שניות. נסים טאלב, מחבר רב־המכר "הברבור השחור", כותב כי רעידת האדמה של טוקיו ב־1923 מחקה שליש מהתמ"ג של יפן באותה שנה. רעידות אדמה או כל ברבור שחור שיתגלה בשנה הקרובה עשויים להיות מזיקים הרבה יותר.

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x