$
בארץ

בלעדי ל"כלכליסט": 400 מיליון שקל, 150 אתרי מורשת

"כלכליסט" מציג רשימה ראשונית של אתרים היסטוריים שהממשלה תשדרג. בין האתרים שנבחרו: אתר גמלא והבית שבו הוכרזה עצמאות ישראל

תומר אביטל 09:1119.12.10

תוכנית חדשה של הממשלה צפויה לחולל מהפכה באתרי המורשת הלאומיים של ישראל: על פי התוכנית, בחמש השנים הקרובות תשקיע הממשלה 400 מיליון שקל בשדרוגם של 150 אתרי מורשת וארכיונים ברחבי המדינה. ביום שלישי צפויה הממשלה לאשר את חלקו הראשון של הפרויקט, הכולל שדרוג של 12 אתרים.

 

ההשקעה באתרים הנה חלק מתוכנית רחבת היקף, שעליה החליטה הממשלה כבר בחודש פברואר האחרון.

 

במסגרת התוכנית הוקם על ידי הממשלה צוות היגוי מיוחד שנדרש לבחון את האתרים שיעברו שדרוג. הצוות הודיע כי בעת קביעת סדרי העדיפויות בין האתרים, עמדו לנגד עיניו "נכסים אשר קיימת דחיפות לביצוע עבודות בהם בשל סכנת כליה, או נכסים שנחשבים לנדירים וייחודיים".

 

 

בשלב ראשון נבחרו, כאמור, 12 אתרים שאת השדרוג שלהם צפויה הממשלה לאשר מחרתיים, בהשקעה של כמה עשרות מיליוני שקלים. בין השאר, מדובר בביצוע שדרוג והקמת מרכז מבקרים חדש בהיכל העצמאות בתל אביב - הבית שבו נעשתה הכרזת העצמאות - פרויקט שבו יושקעו כחמישה מיליון שקל; בשימור ובשחזור של תל לכיש שבו שכנה בעבר עיר עתיקה, בעלות של כ־16.5 מיליון שקל; בשחזור של קבר הורדוס; בשדרוג אמצעי ההמחשה בהרודיון, בעלות של כ־16 מיליון שקל; ובהשקעה של כ־2.5 מיליון שקל באתר גמלא. כן יושקעו מיליוני שקלים נוספים בשיקום ובשימור האתר בתל ערב, בחידוש חצר הסניור בטבריה, בשדרוג בית כנסת עדס בירושלים ועוד.

 

כמו כן, צפויים השרים להקצות כ־14.5 מיליון שקל להקמת פורטל מורשת שיאחד את כל החומרים בארכיוני ישראל, וכחמישה מיליון שקל ליצירת ארכיון מורשת המוזיקה הישראלית, שיפעל להגנת "האוצרות המוזיקליים של ישראל באמצעות שימור פיזי דיגיטלי". היצירות, ובהן גם כאלה בנות זמננו, יונגשו לכל המעוניין דרך האינטרנט, בכפוף להגנה על זכויות יוצרים. פרויקט מעניין נוסף כולל הקמת מערך ניטור אינטרנטי שיעקוב אחר הציפורים במעגן מיכאל בעלות של כ־5.5 מיליון שקל.

 

רוב הכסף לתוכנית יופנה מתקציבים קיימים של משרדי הממשלה, אך במקביל תפנה הממשלה גם לגורמים פרטיים כדי לנסות למצוא מקורות מימון נוספים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x