• תפריט
תיירות

עיכובים בהמראות ובנחיתות בנתב"ג; טיסת לופטהנזה לנתב"ג שבה לפרנקפורט

גם טיסת אל על מברצלונה לתל אביב נחתה נחיתת ביניים ברודוס; בנמל ת"א דלתות ושמשיות נעקרו מהקרקע, חלונות ראווה נופצו, סחורה עפה לכל עבר; גם בנמל קיסריה קרס המזח: "חבל שהמקום הלך"

יסמין גיל ואביאל מגנזי ynet 19:1312.12.10

טיסת לופטהנזה מפרנקפורט לתל אביב שנחתה היום בצהריים נחיתת ביניים בנמל התעופה של לרנקה - המשמש כנמל אלטרנטיבי לנתב"ג - בוטלה, כך על פי לוח ההמראות והנחיתות של רשות שדות התעופה.

 

הטיסה, שבה כ-300 נוסעים, התעכבה בלרנקה במשך מספר שעות בשל תנאי מזג האוויר שהקשו על הגעתה לארץ. מהחברה נמסר כי בסופו של דבר, כעשרה נוסעים הועברו למלונות בלרנקה על פי בקשתם, והאחרים שבו עם הטיסה לפרנקפורט. מחר בבוקר תוציא החברה שתי טיסות מפרנקפורט לתל אביב. בנוסף, בשל אי הגעת הטיסה היום לארץ, בוטלה גם טיסת הלילה בכיוון הנגדי - מתל אביב לפרנקפורט.

 

על פי לוח ההמראות והנחיתות, גם טיסת טורקיש איירליינס בוטלה. טיסת בריטיש איירווייס מלונדון לתל אביב שנחתה בצהריים נחיתת ביניים בלרנקה, נחתה בנתב"ג בשעות הערב המוקדמות, כשלוש שעות לאחר זמן הנחיתה המקורי. גם טיסת אל על מברצלונה לתל אביב נחתה נחיתת ביניים ברודוס, ועדיין שוהה שם על פי לוח ההמראות והנחיתות של רש"ת.

 

בתוך כך, נכון לשעות הערב נמשכים העיכובים בהמראות ובנחיתות של טיסות אחרות: טיסה של אייר-סיני לקהיר שאמורה הייתה לצאת מישראל בבוקר, מעוכבת בנתב"ג כבר שמונה שעות. עיכובים גם בטיסות ישראייר לרומא ולאילת וארקיע לאילת. מוקדם יותר נרשמו עיכובים גם בהמראות של טיסת אייר ברלין לברלין, איזי ג'ט לבאזל וטיסות אירופלוט וטראנסאירו למוסקבה.

 

מרש"ת נמסר כי כבר במהלך הלילה שבין שבת לראשון נרשמו עיכובים בשל תנאי מזג האוויר, כאשר שתי טיסות לא הורשו לנחות בנתב"ג והופנו לנמלי תעופה אלטרנטיביים: טיסת טורקיש לישראל נחתה נחיתת ביניים בטורקיה, וטיסת אתיופאן נחתה בקהיר.

 

שדה התעופה בחיפה, המשמש בעיקר לפעילות פנים ארצית וכן ללימוד טיסה ולטיסות בשמי הארץ, נסגר משעות הבוקר. מרש"ת נמסר: "בשל תנאי מזג אוויר הופעל נוהל ראות לקויה בנתב"ג, אשר גורם לעיכובים בהמראות מנתב"ג ולהפעלת נוהל שדה חלופי".

 

הרס וחורבן בנמל ת"א: "הכל הלך"

 

הנזקים האדירים שהותירה הסופה המשתוללת ברחבי הארץ יתבררו במהלך השעות הקרובות, אולם כבר בצהריים (יום א') ידעו לאורך מישור החוף שלא מדובר בעוד משב רוח. הגלים העצומים בים גרמו לנטישת ספינה מול אשדוד, לסגירת נמל חיפה, לקריסת המזח בנמל קיסריה ולהרס רב מאוד בנמל תל-אביב.

  

ביקור בשטח הנמל לא מזכיר במאומה את סופי השבוע האחרונים, בהם גדשו את משפחות וילדים את בתי העסק ונהנו מימי השמש. הגלים העצומים שהיכו כל הבוקר בחומת המגן הישנה עברו אותה וזרעו הרס רב במקום. שמשיות ענק ניתקו מהקרקע, חלונות ראווה של חנויות התנפצו, שולחנות עפו לכל עבר ועצים קרסו.

 

את הנזק הכבד ביותר ספג מתחם "בית בנמל". כמה מבתי העסק במתחם ניזוקו באופן קשה. קורות האלומיניום בבית הקפה שבמתחם קרסו ברוח וחלונות הזכוכית בית הקפה התנפצו לתוכה וגרמו לבלגן אדיר במקום. גם בתוך המתחם עצמו, במרחק של 15 מטרים מקו המים ניכר הרס רב: כסאות שעפו, דלתות שנעקרו ובגדים שהתפזרו לכל עבר.

 

הטיילת בתל אביב. לא עוד משב רוח הטיילת בתל אביב. לא עוד משב רוח צילום: ראובן וייס

 

"תמיד אמרנו שגלים זה רומנטי"

 

שער העץ באחת הכניסות למתחם התנפץ על הספסל הסמוך ושבר אותו לרסיסים. ציוד אלקטרוני יקר ערך נותק מהחשמל, הועף ונמצא שבור על הרצפה. מיכה קמינר, בעל בית הקפה ומבעלי המתחם, סיפר: "בלילה היכה גל רוח ומים את בית הקפה. הוא תלש את הדלתות והחלונות ועקר את האלומיניום כאילו היה כלום.

 

"ספסלים עפו לכל עבר וגם חנות 'ילדותי' הסמוכה ניזוקה בצורה קשה. רוב העסקים מתפקדים כרגיל, אך שש שנים אני פה ומעולם לא קרה דבר כזה. תמיד אמרנו שרומנטי פה כאשר גלים מתדפקים על החלונות, הפעם הרומנטיקה הפכה להרס. אם היו יושבים אנשים אני מעריך שהיו נפגעים. חשבתי שאני נכנס לזירת פיגוע, זה פיגוע טבע אמיתי, רואים בבירור את איתני הטבע".

 

הסערה לא פסחה גם על אתר העתיקות בנמל קיסריה. רבים אוהבים לראות את הגלים מתנפצים על המזח, אבל הפעם המים היכו באבן בעוצמה רבה כל-כל, עד שזו התנפצה בעצמה. חלקים מהמזח, המשמש דייגים ותיירים רבים, נשברו וקרסו לים.

 

לדבריו, הדייגים שמגיעים למקום ידעו כל הזמן שהמזח עלול להתמוטט. "לפני שנה נפל חלק אחר עליו בנויה מסעדה. אנחנו יודעים על תוכניות שנעשו בעבר לשיקום המזח שהלך והתפורר. כל השנים הגלים מתנפצים על המזח והנה גם הוא לא עמד בפני הים וקרס. חבל מקום מגניב שאיננו עוד".

 

קבלו ניוזלטר יומי המסכם את חדשות היום ישירות למייל שלכם. לחצו להרשמה

בטל שלח
    לכל התגובות
    x