$
משפט

המפרקת: "כונס הנכסים והיועמ"ש של הבנק לחקלאות שלשלו לכיסם 10 מיליון שקל"

מפרקת הבנק דרשה להוציא צווי עיקול וצווי עיכוב יציאה מהארץ נגד השניים, אבל אלה נדחו על ידי השופט רמי אמיר שקבע: "לא הוצגה תשתית ראייתית לכאורית למעילה הנטענת"

מארק שון 15:3517.11.10

"עוה"ד של הבנק לחקלאות וכונס נכסים שפעל מטעם הבנק ביצעו במשך שנים מעילה בהיקף של 10 מיליון שקל בכספי הבנק, תוך כדי לקיחת כספים שנגבו בהליך כינוס נכסים" - ההאשמות החמורות האלה עולות מתביעה שהגישה שלשום לביהמ"ש המחוזי בפתח תקווה מפרקת הבנק, לריסה קליימן.

 

במקביל לתביעה שהוגשה באמצעות עו"ד עופר פיינשטיין, הוגשה בקשה לצווי עיקול וצווי עיכוב יציאה מהארץ נגד הכונס עו"ד מרדכי דגני ונגד מי שהיה היועץ המשפטי של הבנק עו"ד נח לוי. השופט רמי אמיר דחה את הבקשה בקובעו כי "לא הוצגה כל תשתית ראייתית לכאורית למעילה הנטענת".

 

בנק החקלאות הוקם ב־1951 כדי להעניק אשראי והלוואות למגזר החקלאי, ובספטמבר 2008 הוחלט על פירוקו. הפרשה החלה בעקבות תביעה שהגיש דגני, ששימש ככונס נכסים מטעמו של הבנק במושב היוגב בעמק יזרעאל מ־1988 ועד יוני 2006. בתביעת חוב טען דגני כי הבנק חייב לו שכר טרחה בהיקף של כחצי מיליון שקל, לאחר שגבה מהמושב 20 מיליון שקל לאורך השנים.

 

הבנק לחקלאות. בפירוק הבנק לחקלאות. בפירוק צילום: עמית שעל

 

ואולם, בתביעה שהוגשה נגד דגני נטען כי בעוד ההכנסות שעליהן דיווח כאילו נתקבלו בקופת הכינוס עמדו על 6.6 מיליון שקל בשנים 1994-1989, התקבולים בפועל היו נמוכים יותר ועמדו על 1.5 מיליון שקל בלבד. "ההפרש בין הסכומים, 5.1 מיליון שקל, מעולם לא התקבל בקופת הכינוס ושולשל לכיסו של עו"ד דגני", נטען בתביעה, "על פי המידע שהתברר מבדיקת המפרקת ניהל דגני חשבונות נוספים שבהם הופקדו כספים שנגבו מהמושב".

 

הביקורת של המפרקת מופנית גם כלפי עו"ד לוי. לטענת המפרקת, לוי, שהיה שותף לעסקיו של דגני, "היה שותף פעיל במעילה ונטל לכיסו חלק מהכספים".

 

פרקליטו של עו"ד לוי, עו"ד דוד ליבאי, מסר בתגובה: "לוי דוחה לחלוטין את הטענה כי היה שותף למעילה כלשהי בכספי הבנק או כי ידע על מעילה והעלים עין ממנה. עו"ד לוי מילא את תפקידו כיועמ"ש של הבנק ביושר ולא התרשל. זאת תביעה אזרחית חסרת שחר ותשובה מפורטת תינתן לביהמ"ש".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x