$
סביבה

האוצר: לבטל הפטור ממס על ביו-דיזל

המשרד טוען כי הפטור ממס על הדלק לא הביא לצמצום בזיהום האוויר - ומבקש מוועדת הכספים להאריך הצו המבטל

תומר אביטל 11:4315.11.10

משרד האוצר ביקש היום (ב') מוועדת הכספים להאריך את ביטול הפטור ממס על ביו-דיזל, דלק ביולוגי המוסק באמצעות שמנים. בצו מיוחד שהוצג בוועדה נכתב כי גורמים רבים במשק צורכים ביו-דיזל ואף מערבבים אותו עם סוגי דלקים אחרים כדי לחסוך בעלויות מאחר והוא אינו ממוסה היום. נציגי האוצר

הציעו למסות את הביו-דיזל בדומה לסולר, דרך המכס ובנוסף באמצעות הטלת בלו.

 

ביטול ההטבה נמצא בתוקף מזה חודשיים, והאוצר מבקש להגיע לביטול מוחלט של הפטור

 

"בחינה של כל הגורמים הממשלתיים במשק האנרגיה, הובילה להחלטה שאין לקדם, בשלב זה, את מתן תמריצי המס לביודיזל משיקולי עלות-תועלת, ומהטעם שצריכה של תערובת של 95% סולר ו-5% ביו-דיזל לא תביא לחסכון בזיהום האוויר ברמה המשקית", נכתב בהצעה. באוצר מעריכים כי המיסוי יגדיל את הכנסות המדינה ב-200 מיליון שקל.

 

ערן יעקב, סמנכ"ל רשות המסים, אמר כי לפני כשנתיים החליטה הממשלה להעניק הטבת מס על צריכת ביו-דיזל, אבל נכון להיום לא הוכח כי יש בו תועלת סביבתית משמעותית. לדבריו "יש שיקולים רבים נוספים והחלטנו לבטל את ההטבה".

 

חזקיה ישראל מהתאחדות התעשיינים דרש כי חברי הוועדה ימנעו את אישור הצו, "ממשלת ישראל החליטה לעודד שימוש בביודיזל ובעקבות ההחלטה הזאת קמו חברות ייחודיות. בניגוד לטענות, יש מגמה של שיפור בהפחתה של הזיהום ובסילוק הפסולת". ישראל אמר עוד כי "החלטה חדשה כעת תגרום לחיסול אותם עסקים. בנוסף, אנחנו הולכים נגד המגמה העולמית שהיא עידוד שימוש בביו-דיזל".

 

משה זק,בעל מפעל ביו-דיזל מקיבוץ כרמיה, חיזק את הדברים ואמר כי יפטר את כל 12 עובדיו אם אכן תבוטל ההטבה.

 

ח"כ רוברט אילטוב ציין כי הגיע עם רשות המסים ומשרד האוצר להסכמה על כך שמפעלים המייצרים ביו-דיזל משמנים משומשים הנקנים בארץ ימשיכו להיות פטורים ממס לשנה. לדבריו "הדבר יכול להציל מפעלים ישראלים חדשניים מקריסה ולהפוך את ישראל לנקייה יותר".

 

הוועדה תקיים בקרוב הצבעה ותחליט האם לאשר את הצו. במידה שהוועדה לא תאשר את בקשת משרד האוצר עד 6 לדצמבר, ההטבה תתבטל, ומחיר הביודיזל יירד.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x