$
משפט

נפגעי גרגורי לרנר: המשטרה והשב"ס התרשלו

טוענים כי המשטרה והשב"ס לא מנעו מלרנר לפעול אף שהיה אמור להיות תחת פיקוח השב"ס

מארק שון 11:1810.11.10

המשטרה והשב"ס התרשלו בתפקידם, ולא התייחסו למידע על סכנה ממשית לעבירות של הונאה ומרמה מצדו של גרגורי לרנר ­- כך טוענים 71 משקיעים בתביעה שהוגשה שלשום לבית המשפט המחוזי בתל אביב נגד לרנר, המשטרה, השב"ס וחברת מנורה, שביטחה את נושאי המשרה בחברה של לרנר. סכום התביעה

הוא 3.2 מיליון שקל.

 

התובעים הם קורבנות של מעשה תרמית והונאה של לרנר וחברת רוסנפטגז אינווסטמנט. בין 2004 ל־2006 לרנר פרסם בעיתונות בשפה הרוסית כי החברה מבטיחה תשואה גבוהה של 24% לשנה עבור השקעות בה. למעשה הדפיס לרנר שטרי בעלות מזויפים על מניות וההשקעה ירדה לטמיון. ביולי האחרון הורשע לרנר בעבירות מרמה והונאה, נגזרו עליו עשר שנות מאסר ונקבע כי יפצה את לקוחותיו ב־40% מגובה הסכומים שנגנבו מהם.

 

לטענת התובעים, בשנים 2006-2004 היה לרנר על תקן אסיר ברישיון, והיה אמור להיות תחת פיקוח שב"ס. לטענתם, המשטרה והשב"ס לא מנעו מלרנר לפעול: "הרשויות לא נקטו את כל האמצעים הדרושים כדי להבטיח מניעת עבירות פליליות", נכתב בתביעה.

 

עוד עולה מהתביעה כי בשלהי 2004 פנה יולי נודלמן, פעיל בקהילה הרוסית, ליחידה לחקירות בינלאומיות במשטרה, וביקש להפנות את תשומת לב המשטרה לפעילות הבלתי חוקית. בינואר 2005 אף הגיש נודלמן תלונה מפורטת באשר למעשיו של לרנר. לרנר הזהיר את המשטרה כי יש חשש שלרנר ייעלם מהארץ עם כספי המשקיעים - חשש שהתממש בסוף 2005 - אולם לטענת התובעים, המשטרה לא התייחסה לטענותיו.

 

ממשטרת ישראל נמסר בתגובה: "במשטרת ישראל לא התקבלה עד כה התביעה". מהשב"ס ומחברת מנורה לא נתקבלה תגובה.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x