$
משפט

ביהמ"ש הטיל קלון על צחי הנגבי בשל עדות השקר; יושעה מיידית מהכנסת

ברוב של 2 שופטים נגד אחד הוטל קלון על הנגבי. הוא נקנס ב-10,000 שקל אך לא הוטל עליו מאסר על תנאי או עבודות שירות

כתב כלכליסט 10:3809.11.10

אחרי שבע שנים ארוכות, הגיעה פרשת צחי הנגבי לסיומה. בית משפט השלום בירושלים גזר הבוקר (ג') את דינו של ח"כ צחי הנגבי והחליט להטיל עליו קלון בגין עדות שקר. 

 

השופט יואל צור, אשר התנגד להרשעתו של הנגבי בעבירה, היה הראשון להקריא את החלטתו ואמר כי לדעתו אין להטיל

קלון על חבר הכנסת. השופט נימק את דבריו בהיותו נגד הענשת יתר ואמר כי "הוא שילם מחיר אישי כבד ועבר תיקון". לעומתו, השופטים אריה רומנוב ועודד שחם החליטו שכן להטיל קלון על הנגבי - החלטה שייתכן ומשמעותה סיום הקריירה הפוליטית של צחי הנגבי.

 

בנוסף לקלון, נגזר על צחי הנגבי קנס בסך 10 אלף שקל, אך לא נגזרו עליו מאסר על תנאי או עבודות שירות.

 

בחודש יולי האחרון הורשע חבר הכנסת במתן עדות שקר בפרשת המינויים הפוליטיים, ממנה זוכה. מאז ההרשעה, פעלו פרקליטיו של הנגבי רבות על מנת לשכנע את שופטיו לא להטיל קלון על מעשיו. הטלת הקלון לא תאפשר להנגבי להמשיך לפעול בכנסת בשלוש השנים הקרובות, גזירה שלטענת אנשיו של הח"כ אינה "לטובת המדינה". בנוסף, בכירים רבים מהמשק ומהמדינה שלחו בחודשים האחרונים מכתבים לבית המשפט המשבחים את פעילותו הציבורית של השר לשעבר. 

 

לפני כחודשיים אמר הנגבי עצמו לשופטים כי "שבע השנים האחרונות היו קשות, מסתבר שהניסיון והזמן הזה של תקופות קשות לא מאפשר להתרגל". עוד המשיך ואמר "אני מרכין את ראשי בפני בית המשפט, שייתן לי לתת מכל מה שיש לי לעשייה הציבורית".

 

מנגד, התעקשה הפרקליטות על הטלת קלון ואף הצהירה מההתחלה כי במידה ויחליט בית המשפט שלא להטילו, תערער. לפי התובע מטעם המדינה, עו"ד ארז פדן, מתן עדות שקר היא עבירה מובהקת המצדיקה קלון. כמו כן, טען התובע כי "אין מדובר בשקר אחד בעדות, אלא במסכת נמשכת, מחושבת" וכי על בית המשפט להתעלם מאסופת המכתבים שזרמה לבית המשפט מאז הוכרזה ההרשעה.

 

בגזר הדין התייחסו השופטים רומנוב ושחם לשאלה האם הנגבי היה נשפט רק על סעיף "עדות השקר", ואמרו כי מדובר בעבירה חמורה. "העונש הקבוע בצד העבירה של עדות שקר הוא שבע שנים, בעוד שהעונש הקבוע בצד העבירה של מרמה והפרת אמונים הוא שלוש שנים. יוצא, אפוא, שאין מדובר בעניין אגבי או שולי, מכל בחינה שהיא".

 

עוד הביעו שני השופטים תמיהה בגזר הדין של הנגבי: "הוא לא הודה במעשה. לא לקח אחריות. לא הביע חרטה. האם יש פגם מוסרי במעשיו? האם דבק בהם קלון? האם יוכל לשוב לעבודת הכנסת כתמול שלשום כאילו לא אירע דבר? בסופו של דבר, חרף כל הנסיבות המקלות, חרף כל הטיעונים המלומדים שהובאו בפנינו, חרף כל מערך השיקולים הרחב שהיינו מוכנים לשקול, בסופו של דבר, נותר השקר. והשקר הוא שקר, ובשקר יש קלון".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x