משפט

ביהמ"ש העליון: אפשר לבנות שכונה דתית-לאומית בעג'מי

השופטת דורית ביניש דחתה את ערעור תושבי השכונה ביפו על החלטת ביהמ"ש המחוזי. לדבריה, כל התשלומים כבר שולמו למינהל ומדובר בעניין גמור

מארק שון 14:4507.11.10

נשיאת בית המשפט העליון, דורית ביניש, דחתה היום (א') את הערעור של תושבי עג'מי ביפו נגד ההחלטה לאשר בניית עשרים דירות מגורים לאוכלוסייה דתית לאומית. הנימוק העיקרי: כל התשלומים שולמו כבר למינהל ולמעשה מדובר בעניין גמור.

 

התושבים ערערו על החלטתו של שופט בית המשפט
המחוזי בתל-אביב, יהודה זפט,שדחה בפברואר האחרון את טענות האגודה לזכויות האזרח, וקבע כי לא ניתן לבטל את הזכייה במכרז בו זכתה במאי 2009 חברת באמונה.

 

התושבים ערערו בין היתר על ההתמקדות של השופט זפט בתחום המצומצם של דיני המכרזים, תוך שהוא מתעלם מטענת השוויון שהועלתה. במסגרת הערעור תקפה האגודה לזכויות האזרח את התופעה הכללית של בנייה למגזרים ספציפיים. "גדל מאוד השימוש של חברות מסחריות ויזמים פרטיים, המתמודדים במכרזי המינהל לצורך הקמת פרוייקטים שמשווקים רק לציבור מסוים", נכתב בערעור. "יש מי שמשווק לאנשי הייטק בלבד, יש מי שמשווק לציבור הדתי-לאומי בלבד ויש מי שמשווק רק ליוצאי טייסת. הפרוייקטים מבוססים על רצון למגורים בקהילה סגורה ועל האטרקטיביות כביכול שבמתחם מגורים הומגני, שבו אין לאוכלוסיות מסויימות אפשרות להתגורר".

 

הנשיאה ציינה בהחלטה כי התיק מעורר שאלות חשובות הקשורה איסור אפליה מטעמי דת ולאום, היקף הפיקוח הנדרש על אופן שיווק הקרקעות וחוקיות הקצאת מקרקעין לקבוצות בעלות מאפיינים תרבותיים או דתיים ייחודיים. ומייד הוסיפה: "שאלות חשובות אלה לא יוכרעו במסגרת פסק דיננו".

 

העליון בחר להתחמק מהכרעה ערכית וקבע כי עסקת החכירה של המגרש הושלמה, התשלומים בוצעו והזכויות הועברו.

 

עו"ד גיל גן-מור, שייצג את התושבים, מסר בתגובה: "ההחלטה מאוד מאכזבת, ואולם ההליך המשפטי הניב הישגים משמעותיים. 'באמונה' לא תוכל להרחיב את הפרויקט, ועל פי החלטת היועץ המשפטי לממשלה, חל איסור על מינהל מקרקעי ישראל למכור קרקע ליזם שימכור דירות באופן מפלה. אנו נוסיף ונעקוב אחר יישום ההחלטה".

 

מנכ"ל באמונה, ישראל זעירא, מסר כי כל 20 יחידות הדיור שהוצעו למכירה בפרויקט כבר נמכרו. בתגובה לפסק הדין אמר כי "שכנינו החדשים בשכונת גבעת עלייה יופתעו וייהנו משכנים טובים, שקטים ושלווים אשר פניהם לשלום ומטרתם לעשות טוב".  

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x