$
משפט

חרדים פנו לבג"ץ: החפירות ביפו פוגעות בנפשה של העדה החרדית

העותרים טוענים כי גורמים באוניברסיטת תל אביב החלו לחפור מחדש בבית הקברות באנדרומדה, לחלל קברים ולהוציא מהם עצמות. במקום צפוי לקום מלון בוטיק בהשקעה של 60 מיליון דולר

מארק שון 10:2107.11.10

שלושה חרדים הגישו ביום חמישי עתירה לבג"ץ נגד חברת אלקטרה נדל"ן, שר הפנים והוועדה לתכנון ובנייה, לפיה הם מתנגדים לחפירת פרויקט הבנייה בבית הקברות בגבעת אנדרומדה, ביפו.

 

העותרים טוענים באמצעות עורכי הדין גל ורם גורודיסקי, כי ביצוע העבודות תוך פגיעה בקברים מהווה

פגיעה חריפה ובלתי הפיכה בזכויות יסוד במשפט הישראלי, ובנפשה של העדה החרדית. העותרים מבקשים מבית המשפט להורות על עצירה לאלתר של החפירות במקום.

 

מדובר על מלון בוטיק שמתוכנן לקום במתחם בית החולים הצרפתי שנבנה במאה ה־19, בהשקעה של כ־60 מיליון דולר. חברת יפת של איל הנדל"ן אייבי רוזן רכשה את הקרקע ביולי 2006 בסכום מוערך של 6 מיליון דולר, וב־2008 חתמה על הסכם עם אלקטרה שלפיו האחרונה תרכוש 50% מהזכויות בקרקע ב־27.4 מיליון שקל.

 

לקראת ביצוע הפרויקט בוצעו חפירות בקרקע, המוכרזת כאתר עתיקות. רשות העתיקות גילתה במקום עצמות וממצאים ארכיאולוגיים ייחודיים. במרץ 2009 פנה חזקיה קלמנוביץ' מארגון "אתרא קדישא" למנכ"ל אלקטרה נדל"ן שלמה שרף, וכתב לו כי "התנהלות בלתי זהירה עלולה לגרום להשפעות מרחיקות לכת לפרויקט זה ולשאר מיזמי החברה בארץ ובחו"ל". במאי האחרון החלו חרדים להפגין באתר העבודות ולאיים בחרם כלכלי על אלקטרה, שהחל ביולי, ובמסגרתו הותקפו טכנאים של החברה בירושלים, בבית שמש ובבני ברק. אלקטרה החליטה לסגת מהתוכנית ונתבעה בסוף אוגוסט על ידי רוזן.

 

כעת טוענים שלושת העותרים, משה פרידמן, אשר ניסן מילר וברוך יהודה לוי, כי למרות שהובטח להם שהקברים לא ייפגעו הרי שבחודש יוני נודע להם כי גורמים באוניברסיטת תל אביב החלו לחפור מחדש בשטח, לחלל קברים ולהוציא מהם עצמות. "כחלק מהמאמץ להסתיר מעין הציבור את פעולות חילול הקברים, נסגר השטח שהיה נגיש עד לאותה עת ונמנעה במפגיע כניסתם של נציגי העדה החרדית לשטח המגרש".

 

העותרים טוענים כי בשבועות האחרונים התברר להם שבמקום החלו לבצע קידוחים ויציקות בטון לעומק, שגרמו לחילול נוסף של קברים.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x