$
קריירה

החוג: ביולוגיה ומדעי המחשב - ההתמחות: רפואה מותאמת אישית

עופרה פיינמסר: "זהו נושא מרתק שמצית את הדמיון ומניב אפשרויות טיפול מרחיקות לכת"

המונח "רפואה מותאמת אישית" נהפך בשנים האחרונות מחזון למציאות, והעיסוק בתחום זה למבוקש במיוחד. "רפואה מותאמת אישית היא בעצם התאמת התרופה למאפיינים הגנטיים והביולוגיים הייחודיים של המטופל ומחלתו", מסבירה עופרה פיינמסר, מנכ"לית פייזר ישראל. "השונות הביולוגית בין כל אחד ואחת מאיתנו נושאת איתה גם הסתברות שונה לחלות במחלות שונות ולהגיב באופן אישי לאבחון ולטיפול רפואי. זהו נושא מרתק שמצית את הדמיון ומניב אפשרויות טיפול מרחיקות לכת. לדוגמה, בתחום מחלות הסרטן קיימת שונות ביולוגית בין סוגי רקמות הגידול. היכולת שלנו לבדל בין תתי־הסוגים מאפשרת את פיתוחן של תרופות יעילות יותר, כאלה התוקפות רק את תאי הסרטן הספציפי של אותו מטופל, ולא את התאים הבריאים. התוצאה היא תרופות יעילות יותר עם פחות תופעות לוואי".

 

רפואה מותאמת אישית. כל מטופל ומאפייניו הגנטיים רפואה מותאמת אישית. כל מטופל ומאפייניו הגנטיים צילום: shutterstock

 

"אנחנו נמצאים במצב של 'התפוצצות' אינפורמציה גנטית בעקבות ההוזלה הדרמטית ביכולת שלנו לבסס גנומים", אומר פרופ' יובל שוהם מהפקולטה להנדסת ביו־טכנולוגיה והנדסת מזון בטכניון. "נוצר צוואר בקבוק בקבלת האינפורמציה, ויש צורך לבצע אנליזה של המידע. היום אפשר, במחיר סביר, לרצף ולקבל גנום של כל אדם. המחיר הזה יירד, והשאלה היא מה עושים עם האינפורמציה. לכן, לדעתי, המקצועות המבוקשים ביותר יהיו בתחום שמסייע לאנליזה הגנומית, כמו ביולוגיה, מדעי המחשב וביו־אינפורמטיקה. השימושים לתחומים אלה יהיו ברפואה אישית (Personal Medicine), שבה נוכל לזהות לפי הגנום מה ההסתברות שאדם מסוים יחלה במחלות מסוימות. היבט אחר הוא להתאים תרופות לכל אינדיבידואל. לא יינתנו תרופות על סמך סימפטומים של המחלה, אלא לפי הרקע הגנטי".

 

פיינמסר מוסיפה: "אם עד כה הצלחנו לייצר תרופות נגד סרטן שהאריכו את חיי החולים בכמה חודשים, הרפואה המותאמת תאפשר לנו להאריך את חייהם בכמה שנים כחולים כרוניים, ולא כחולים המרותקים למיטתם".

 

איפה לומדים?

 

מסלול הלימודים המאפשר להשתלב בתחום כולל לימודי ביולוגיה בשילוב עם מדעי המחשב. בטכניון ובשאר האוניברסיטאות אפשר להשתלב בחוגים בפקולטות למדעי החיים. אוניברסיטת בר־אילן מציעה מסלול לתואר ראשון בביולוגיה חישובית בראשות פרופ' רון אונגר. תחום הביולוגיה נלמד כראשי, ומדעי המחשב כמשני. הסטודנטים לתואר זה ילמדו קורסים בביולוגיה, כימיה, ביוכימיה, גנטיקה, ביולוגיה מולקולרית, אימונולוגיה, וירולוגיה, ביולוגיה חישובית ועוד.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x