$
משפט

בית משפט השלום שלח את דניאל מולקנדוב ל-20 חודשי מאסר

המנכ"ל לשעבר של גרין לייט הורשע במירמה לאחר שנהג "לגזור קופון" מפעולות קרן רעם

ענת רואה 14:2513.10.10
בית משפט השלום בתל אביב גזר היום עונש של 20 חודשי מאסר בפועל ועוד 15 חודשי מאסר על תנאי וקנס כספי בסך 150 אלף שקל על דניאל מולקנדוב, שהיה מנכ"ל ודירקטור בחברת גרין לייט ניהול קרנות נאמנות בע"מ ומנכ"ל חברות לב התמר וטי.אי.אם פרפורמנס.

 

מולקנדוב הורשע בעבירות של קשירת קשר לביצוע פשע, קבלת דבר במירמה בנסיבות מחמירות ועבירת רישום כוזב במסמכי תאגיד. כל זאת בקשר למירמת לקוחות קרן רעם באמצעות גביית עמלות מופרזות, אשר הלכו בחלקן לכיסו.

 

דניאל מולקנדוב. הטעה את ציבור המשקיעים דניאל מולקנדוב. הטעה את ציבור המשקיעים
לפי כתב האישום, מולקנדוב פעל בין היתר כדי לגרום לכך שקרן הנאמנות רעם תשלם לאקסלנס, אשר היתה סוכנת ניירות הערך של הקרן, עמלות בסך 3.5 או ארבעה שקלים עבור כל פעולה בקרן, כאשר בפועל חלק מהסכום נותר בידי מולקנדוב. לפי גזר הדין, מולקנדוב גרף לכיסו 462 אלף שקל.

  

בשלב הטיעונים לעונש העידו מטעם מולקנדוב שישה עדים אשר היללו ושיבחו אותו על טוב ליבו, נדיבותו ועזרתו הרבה לזולת. אחת מהן סיפרה כיצד סיכן את חייו למען משפחתה ואחר סיפר על עזרתו לילדים בפנימייה. עדים נוספים סיפרו על עזרה כלכלית שהגיש להם, בסתר או בגלוי.

  

השופטת זיוה הדסי-הרמן כתבה כי הלכה למעשה הוטעה ציבור המשקיעים ע"י מולקנדוב ושאר הנאשמים בפרשה, והטעיה זו אפשרה להם לגנוב את כספי הלקוחות.

 

"מולקנדוב רקם תכנית מרמה מתוחכמת אשר מטרתה לעקוף את מנגנוני הבקרה הקבועים בחוק, להסתיר מעלליו מפיקוח הרשויות, והוא עשה זאת באמצעות הסכם יעוץ פיקטיבי אשר בא להסוות את מעברם של הכספים כשהוא מושך בחוטים ונותר מאחורי הקלעים", נכתב בגזר הדין.

 

השופטת הוסיפה כי "אין המדובר במעידה חד פעמית אלא במארג של מהלכים מורכבים שראשיתם בתכנון והמשכם בעריכת חוזה פיקטיבי (...) כשהתכנית כולה מתפרשת על פני תקופת זמן במהלכה מתרחשת פעילות מרובה בקרן, ולא מטעמים ענייניים. העובדה כי מולקנדוב יודע שבסופה של כל פעולה באופציה הוא "גוזר קופון", היוותה לו תמריץ חד משמעי לביצוע פעולות רבות, לעיתים מיותרות, ועיקרה את הקרן מעקרונות הנאמנות עליהם הייתה אמונה".

 

החברות גרינלייט, לב התמר, דף חשבון וטי.אי.אם, אשר הואשמו בסיוע למעשי העבירה, חויבו בתשלום קנסות בסך 75 עד 100 אלף שקל כל אחת. על שותפו של מולקנדוב למעשים, עמונאל מודחי, נגזר עונש של 6 חודשי עבודות שירות ומאסר על תנאי. מודחי היה מנהל ודירקטור בחברת דף חשבון ועסק בתיווך לקוחות למנהלי תיקים וחברי בורסה.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x