$
משפט

הנאשם המרכזי בפרשת פוקס: "כפו עליי להודות"

אלון וגנר, מנהל תיקי ההשקעות של סגן יו"ר אפריקה ישראל נדב גרינשפון, טוען כי לא השתמש במידע שהעביר לו ידידו כדי לגרוף רווחים בבורסה

איתי הר אור 09:3413.10.10

הנאשם המרכזי בפרשת השימוש במידע הפנים של חברת פוקס כופר בהאשמות נגדו. בדיון שהתקיים אתמול בבית משפט השלום בתל אביב בפני השופטת יעל פרדלסקי הוקרא כתב האישום בפני הנאשם, אלון וגנר, ונאשמים אחרים בפרשה. סנגוריו של וגנר, עורכי הדין יעל גרוסמן ורן אפק, כפרו בהאשמות, וטענו כי ההודאה שנגבתה מווגנר ניתנה שלא באופן חופשי ומרצון. עוד הוסיפו הסנגורים כי לא אפשרו לווגנר להתייעץ עם עורך דין. "אנו נגיש כפירה מפורטת במידה ונידרש", אמרו והדגישו כי יש בפיהם טענה מקדמית שעניינה הגנה מן הצדק.

 

נדב גרינשפון, סגן יו"ר אפריקה ישראל נדב גרינשפון, סגן יו"ר אפריקה ישראל צילום: יריב כץ

כתב האישום עוסק בחברת פוקס ובחברת ממורנד ניהול, חברת אחזקות פרטית בבעלות לב לבייב. על פי כתב האישום, בתחילת חודש נובמבר 2004 החלה פוקס במו"מ עם ממורנד, כשמטרת המשא ומתן היתה הקמת רשת חנויות ברוסיה ובמדינות חבר העמים. הוסכם כי אם המו"מ יצליח, תקצה פוקס לממורנד כמיליון מניות רגילות של פוקס.

 

את המו"מ ניהל מטעם ממורנד נדב גרינשפון, סגן יו"ר אפריקה ישראל ובתקופה הרלבנטית סמנכ"ל בממורנד. גרינשפון הואשם כי במהלך המו"מ הוא שיתף בפרטי העסקה המתגבשת את ידידו ומנהל ההשקעות של משפחתו, אלון וגנר. הודות לשימוש במידע הפנים שמסר גרינשפון, נתן וגנר, כך לפי כתב האישום, הוראות לרכישת מניות פוקס בבורסה עבור עצמו וצדדים שלישיים. מרגע הדיווח הראשוני לבורסה בנובמבר 2004 על המשא ומתן, ועד להשלמת ההסכם בינואר 2005, טיפסה מניית פוקס בכ־50%.

 

נאשם נוסף בפרשה הוא דני ברכה, פעיל בשוק ההון שעבד באותה העת בחברת ניהול תיקי ההשקעות רקיע, ועסק בביצוע הוראות קנייה ומכירה מטעמה. עוד נאשמים הם רווית טל, העוזרת האישית של בעל השליטה בפוקס הראל ויזל; אברהם גואטה, בעל השליטה בחברת רקיע; ויצחק פנקנטל, אביה של טל. על פי כתב האישום גילתה טל לברכה את מידע הפנים שהיה בחזקתה, וברכה העביר מידע לגואטה תוך כדי ציון מקור המידע. בהמשך העבירה טל את המידע גם לאביה. כולם מואשמים כי השתמשו במידע זה כדי לגרוף לכיסם רווחים כתוצאה מעליית מניית פוקס.

 

גרינשפון עצמו חתם לפני כשלושה חודשים על עסקת טיעון שנויה במחלוקת. סנגוריתו של ברכה, עו"ד עינת אוריאל, מסרה אתמול כי טרם הספיקה לעבור על חומר החקירה, שכן קיבלה את הייצוג רק לאחרונה ולפיכך לא תוכל לתת תשובה לאישום. סנגוריתה של טל, עו"ד אריאל כפרי ממשרדו של רם כספי, הציגה טענה דומה. סנגוריו של אברהם גואטה, עורכי הדין אלון רון ומורן כרמון, הגישו לבית המשפט כפירה מפורטת. השופטת פרדלסקי קבעה את התיק להוכחות. את המדינה מייצגת עו"ד אילנה מודעי מפרקליטות מיסוי וכלכלה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x