$
מוסף 16.9.10

מיפוי הגנום: "תמיד התערבנו באבולוציה. זה לא מרתיע אותי"

דוקינס: "מה שקורה עכשיו הוא שנהיה מסוגלים לשלוט לא רק בצד של הבחירה, אלא גם בצד של המוטציה, על ידי גזירה והדבקה של גנים מחיה מסוג אחד לחיה מסוג אחר

אורי פסובסקי 10:4016.09.10

תהליך האבולוציה התחולל עד כה לאורך אלפי דורות של ברירה טבעית אטית, כמעט בלתי מורגשת. אבל כיום, אחרי שמדענים הצליחו לשבט כבשים ולמפות את הגנום האנושי, נראה שדברים עשויים להשתנות. ההתקדמות במדעי החיים ובגנטיקה מבטיחה לנו, למשל, רפואה בהתאמה אישית המבוססת על הפרופיל הגנטי

של כל מטופל - בתוך 10 עד 20 שנה, חוזה דוקינס - והיא עשויה לבשר עתיד שבו התהליך של ברירה טבעית יוחלף בברירה מלאכותית, מעשה ידי אדם. דוקינס חושב שזאת אפשרות ריאלית.

 

"צריך לזכור שאנחנו משתלטים על האבולוציה באופן מתון זה מאות שנים רבות - על ידי גידול חיות בית, השבחת זנים של חיטה, הרבעת פרות וכיוצא בזה. אבל בכל המקרים האלה היו מעורבים תהליכי מוטציה טבעיים. מה שקורה עכשיו הוא שנהיה מסוגלים לשלוט לא רק בצד של הבחירה, אלא גם בצד של המוטציה, על ידי גזירה והדבקה של גנים מחיה מסוג אחד לחיה מסוג אחר. גנטיקה נהפכה למעין ענף של מדעי המחשב, כי דנ"א דומה מאוד למידע מחשב, וממש אפשר לגזור ולהדביק גנים מאורגניזם אחד למשנהו".

 

וזה לא מעורר בך אי־נוחות?

"זה לא מעורר בי איזו רתיעה אינסטינקטיבית, אבל אנחנו כן צריכים לזכור את עקרון הזהירות: אנחנו צריכים לשקול גם את הסכנות שבכל טכנולוגיה, ואנחנו לא רוצים לעשות דברים שהצאצאים שלנו יקללו אותנו בגללם. אבל אם נהיה זהירים, הטכנולוגיה הזאת לא חייבת להיות יותר מסוכנת מהרבה דברים אחרים. אנשים התנגדו לנסיעה במהירות גבוהה יותר ממהירות דהירה של סוס, וטענו שהמוח האנושי יתפרק אם נעבור את המהירות הזאת. איכשהו התגברנו על הסכנה הזאת. אם טכנולוגיה גנטית תגיע לידיים הלא נכונות, למשל אוסאמה בן לאדן או משטר כמו זה שבאיראן, זה עלול להיות מפחיד מאוד. אבל זה נכון לגבי כל טכנולוגיה חדשה".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x