שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
מוסף 16.9.10

איתרנו את "תוכנת ההזדקנות"

כחלק מתהליך ההזדקנות, תאיהם של זקנים מתוכנתים להתפרק; מדענים הצליחו, במעבדה, להפוך את תהליך ההתפרקות

ד"ר שרון מועלם 10:4316.09.10

עד 2007, סת' קוק היה הצעיר המבוגר באמריקה. עורו היה מקומט, ורידיו בלטו והוא סבל מבעיות שנפוצות בקרב גברים בעשור התשיעי לחייהם. קוק, בן 14 במותו, סבל מתסמונת פרוגריה הנדירה שמאיצה את מהירות ההזדקנות עד פי עשרה.

אלא שחקירת התסמונת הובילה לגילוי המוטציה הגנטית הגורמת לה:

חולי פרוגריה מייצרים באופן פגום את החלבון לָמין A, שמסייע לשמור על מבנה של כל תא בגוף, ולכן תאיהם נהרסים מהר יותר. מחקר נוסף גילה שבתאיהם של זקנים נורמלים נמצאו פגמים דומים לאלה שנמצאו בתאיהם של חולי פרוגריה, מה שהוכיח שבשני המקרים מדובר באותו תהליך: הזדקנות מתוכננת של גופנו, שמוטבעת בדנ"א שלנו, ושתקלה גנטית עלולה להאיצה.

 

ניסוי מעבדה של החוקרים טום מיסטלי ופאולה סקאפידי גילה שנזקי הפרוגריה ניתנים לתיקון. השניים הצליחו להיפטר מהלָמין A הפגום בתאים שסבלו מפרוגריה, וזה גרם ל־90% מהם להשתקם. תרופה לפרוגריה הם עוד לא מצאו, והם גם לא גילו דבר על חיי נצח, אבל הממצאים הללו בהחלט נותנים סיבה לאופטימיות בכל הנוגע להארכת החיים.

 

אלה העובדות: כחלק מתהליך ההזדקנות, תאיהם של זקנים מתוכנתים להתפרק; מדענים הצליחו, במעבדה, להפוך את תהליך ההתפרקות. מהן מילות המפתח בשני המשפטים האחרונים? הזדקנות. וגם היפוך. וזה דבר שאנחנו מחכים לו בכליון עיניים.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x