$
משפט

התמונה של טל ברודי מניף את גביע אירופה ב-1977 שווה 55 אלף שקל

בית המשפט קיבל את התביעה שהגיש הצלם שמואל רחמני נגד מנהלת ליגת העל בכדורסל - שהציגה את התמונה ללא רשותו

מארק שון 13:2512.09.10
הצילום המיתולוגי של קפטן מכבי תל אביב בכדורסל לשעבר, טל ברודי, מניף את גביע אירופה בבלגרד ב-1977, שווה 55 אלף שקל - כך עולה מפסק דין שניתן לאחרונה בבית משפט השלום בתל אביב.

 

סגנית נשיא בית המשפט, השופטת שושנה אלמגור, קיבלה בכך את תביעתו של הצלם שמואל רחמני

נגד מינהלת ליגת העל בכדורסל, בגין הפרת זכויות יוצרים בצילום המפורסם.

 

סכום הפיצוי הוא המקסימלי שמאפשר החוק מבלי להוכיח שנגרם נזק כלשהו; 30 אלף שקל בגין הפרת זכויות היוצרים ועוד 25 אלף שקל בעד הפרת הזכות המוסרית של הצלם.

  

בתביעה, שהוגשה באמצעות עורכי הדין גילעד רוגל ונטלי וידל, טען רחמני כי המינהלת נטלה ללא רשותו את צילומו המפורסם, הגדילה אותו לכרזה והציגה אותו באופן פומבי בתערוכת צילומים ובקטלוג התערוכה במסגרת חגיגות 60 שנה לענף הכדורסל הישראלי שנערכו ב-2008; כל זאת גם ללא ציון שמו כצלם.

  

התערוכה - והתצלום כחלק ממנה - הוצגה בהיכל נוקיה בתל אביב בימי הפיינל פור בשבוע האחרון של מאי 2008, ולאחר מכן נדדה במשך כשלושה חודשים.

 

"עניין לנו בתצלום הראוי להגנת דיני זכויות יוצרים בשל המקוריות שלו. הצלם השכיל לבחור את העיתוי, את זווית הצילום ואת המרחק ממושא הצילום כדי לסמל ולהנציח באמצעותו רגע ייחודי בהסטוריה של הספורט הישראלי: הפעם הראשונה שבה זכתה קבוצת כדורסל ישראלית בגביע אירופה לאלופות", כתבה השופטת בהחלטה.

  

השופטת גם קבעה כי דובר המינהלת אלון סגל הודה בעדותו שהיה מודע לכך כי למרות שהתמונה הוצאה מאלבומו האישי של ברודי, לא ניתן היה לפרסם את הצילום ללא רשות הצלם.

 

המינהלת ניסתה להשתמש באישור שנתן ברודי עצמו, שם נכתב כי "להבנתי, הזכויות בתמונה שלי ולכן מסרתי לכם את התמונה לשימוש". השופטת לא ייחסה לכך משקל רב בעיקר מכיוון שהוא הודפס על נייר מכתבים של המינהלת לאחר שהתביעה הוגשה, ולמעשה נוצר ככל הנראה לצורך התגוננות מפניה. 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x