$
סביבה

היטל הבצורת חוזר - גם אם יקראו לו אחרת

רשות המים מתכוננת לחורף שחון במיוחד: מחזירה בינואר הקרוב את תעריף ג' במחיר הדומה בגובהו להיטל הבצורת

רויטל חובל 20:4105.09.10

ברשות המים מעריכים כי גם החורף הקרוב צפוי להיות שחון במיוחד. על כן, כבר עכשיו עמלים ברשות על פתרון שיביא לצמצום צריכת המים בחודשי החורף כדוגמת היטל הבצורת. אך בשל ההד השלילי שגרר ההיטל בחורף שעבר, ברשות מחפשים פתרון יצירתי של העלאת מחיר משמעותית על חריגה בצריכת מים בלי להשתמש במילה "היטל".

 

בכנס תאגידי המים השנתי אתמול אמר אורי שני, מנהל רשות המים, כי "המודלים לשנה הקרבה מראים שצפויה שנה קשה יותר מכל השנים האחרונות. אם לא תהיה ברירה, ניאלץ להחזיר את היטל הבצורת או היטל אחר במתכונת שונה, טובה יותר".

 

לנאומו של שני קדמו דבריו של יו"ר פורום הנהלת תאגידי המים והביוב, עו"ד שאול רומנו, שאמר כי בתאגידים "מתנגדים לכל עלייה נוספת בתעריפים. אני מקווה שהיטל הבצורת חלף מן העולם ולא יחזור עוד".

 

שר התשתיות עוזי לנדאו התייחס אף הוא בכנס לכוונה להחזיר את היטל הבצורת: "לשיטת התעריפים החדשה יש היבטים חברתיים. מי שצורך הרבה משלם יותר. היטל הבצורת במתכונת הישנה לא היה מוצלח, אבל ללא ספק צריך להיות היטל על צריכה גדולה של מים".

 

מתחילת 2010 הועלו תעריפי המים ב־30% במסגרת הרפורמה במשק המים, ובמקביל בוטל התעריף הגבוה ביותר - תעריף ג' - שמי שהגיע אליו אף שילם היטל בצורת. ל"כלכליסט" נודע כי ברשות המים מתכוונים להחזיר את תעריף ג' במחיר גבוה במיוחד, כך שהמחיר יהיה זהה להיטל בגובהו.

 

ברשות מסבירים כי המהלך הגיוני כיוון שתעריף ג' ממילא מיועד להשקיית גינות ולצריכה עודפת. כמו כן נבחנת האפשרות להעלות את תעריפי המים ב־1 בינואר 2011 ב־2% נוספים, כפי שתוכנן במסגרת רפורמת המים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x