שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
ראש השנה 2010

אנשי השנה - בחירת הגולשים

עשרות אלפי גולשי אתר "כלכליסט", לצד יועצי ההשקעות בבנקים, בחרו את אנשי השנה הבולטים בעשר קטגוריות שונות. הנה הם לפניכם - האנשים שעשו את תש"ע

גבי קסלר 14:1906.09.10

שתי תופעות, כל אחת מהן בקצה המרוחק של הקשת הכלכלית, אפיינו את השנה החולפת. בקצה אחד מצויה ישראל, מעצמת האנרגיה העולמית, עם גילויי הגז הטבעי בים מול חופיה. בקצה השני, המרוחק, מצויה ישראל האכפתית, שדואגת לסביבה ולקהילה, ואינה מהססת לתבוע מהמדינה לעשות את הדבר הנכון - בין אם זה בשאלה מה לעשות בחופים המעטים שעוד נותרו פנויים, ובין אם בשאלת עתידם של ילדי העובדים הזרים.

 

כמדי שנה ביקשנו בחודש האחרון מן הגולשים באתר "כלכליסט" לבחור את אנשי השנה שלהם, במקביל לבחירת המערכת. הצענו רשימה של 50 מועמדים - עשר קטגוריות שבכל אחת מהן חמישה אישים - שבלטו השנה לחיוב בכותרות, בהישגים מיוחדים בפעילותם העסקית, החברתית או הציבורית.

 

מבט חטוף ברשימת אנשי השנה שבחרו הגולשים בקטגוריות השונות מגלה נבחרת מצומצמת של "החשודים הרגילים", שמובילה את המשק הישראלי בשנים האחרונות. על אף הביקורת על עוצמה גדולה מדי שמרוכזת בידיהם, נראה כי הציבור מעריך את הטייקונים והמנכ"לים הוותיקים, ומעניק להם ציונים גבוהים על יכולתם להיות מובילי השוק בתחום פעילותם. אלה הם נוחי דנקנר (אי.די.בי), יצחק תשובה (דלק), שאול אלוביץ' (בזק), גליה מאור (בנק לאומי) וגזי קפלן (אסם).

 

גם בתחום הפעילות הציבורית שמרו הגולשים נאמנות ל"ותיקים" - סטנלי פישר במגזר הציבורי, והשופטת ה"כלכלית" ורדה אלשיך, שנבחרה בקטגוריה של משפט ומסים.

 

כוכבים חדשים ברשימת "כלכליסט השנה" התגלו בתחום השיווק והקמעונאות ובתחום הנדל"ן. למרות הכניסה המתוקשרת של רשתות האופנה הזרות גאפ ו?H&M, התרשמו הגולשים יותר מכל דווקא מפעילותו של "מר קולנוע" הישראלי משה אדרי, שפתח השנה עם אחיו ושותפו, ליאון אדרי, את מתחם סינמה סיטי הענקי בראשון לציון. השניים גם זכו בפרס על מפעל חיים בפסטיבל הקולנוע בירושלים.

 

עוד פנים חדשות ברשימה הם אלו של רונן שטרית, הפתעת השנה בענף הנדל"ן. כשהוא בן 36 בסך הכל קנה השנה שטרית מלב לבייב את השליטה ברשת תיווך הנדל"ן הגדולה אנגלו סכסון. שטרית הוא הרמי לוי של תש"ע - צעיר שהחל את דרכו ב?1996 כסוכן מכירות בחצי משרה בסניף אנגלו סכסון בלוד, והשלים אותה 14 שנים אחר כך, כשרכש את הבעלות על הרשת כולה.

 

הנה הם לפניכם. הרשימה המלאה של "כלכליסט השנה", בחירת הגולשים.

משה אדרי משה אדרי צילום: אוראל כהן

שיווק וקמעונאות:

משה אדרי

משה אדרי בן 59 הוא מבכירי תעשיית הקולנוע הישראלי. כמי שהחל את דרכו כסדרן בבתי הקולנוע בעיר מולדתו דימונה יכול אדרי לזקוף לזכותו את שיגשוגה של התעשייה. בין הצלחותיו, לצד הפקות סרטים עטורי פרסים כגון: בופור, הכתובה ואצבע אלוהים, ניתן למנות את פתיחת מתחם הסינמה סיטי החדש G בראשון לציון שהושק השנה בהשקעה של כ-200 מיליון שקל. בשנה הקרובה הוא מתכנן, יחד עם אחיו ושותפו העסקי ליאון אדרי, להגשים את חלומם ולהתפשט לירושלים שם מתוכנן לקום מתחם סינמה סיטי בהשקעה של 200 מיליון שקל.  

 

המגזר הציבורי:
סטנלי פישר סטנלי פישר צילום: בלומברג

סטנלי פישר

נגיד בנק ישראל, פרופ' סטנלי פישר היה מהראשונים בארץ שזיהו את התפנית בפעילות

הכלכלית ואת תחילת יציאת המשק מהמשבר. באוגוסט 2009 היה פישר נגיד הבנק המרכזי

הראשון שהעלה את הריבית מאז פרוץ המשבר הכלכלי. עם זאת, העלאת הריבית המוקדמת יצרה

פער ריביות הולך וגדל בין השקל לבין הדולר והיורו וחייבה את בנק ישראל להמשיך לרכוש

דולרים. בנק ישראל מחזיק כיום ביתרות של יותר מ-64 מיליארד דולר, דבר שחושף אותו

לסיכוני שער חליפין גדולים במיוחד.

 

צילום: עמית שעל
גליה מאור צילום: עמית שעל

פיננסים והשקעות:

גליה מאור

למנכ"לית של בנק לאומי ב-15 השנים האחרונות היתה שנה מתוקה-חמוצה. מצד אחד, הבנק בראשותה שמר על מעמדו כבנק הגדול והרווחי בישראל עם רווח נקי של 2 מיליארד שקל ב-2009. מצד שני, כניסתה למירוץ על תפקיד יו"ר לאומי ופרישתה ממנו שלושה שבועות מאוחר יותר בעקבות הביקורת הציבורית ? פגעו בתדמיתה וחיזקו את מתנגדיה. ועדיין, גם בתש"ע היתה גליה מאור אחת הדמויות המשפיעות והמסוקרות ביותר במשק הישראלי.

  

רותם אילן רותם אילן צילום: אביגיל עוזי
אחריות חברתית:

רותם אילן

מייסדת ארגון "ילדים ישראלים" התחילה את פעילותה כמעט במקרה במסגרת התנדבות בפרויקט פר"ח. מאז חלפו לא מעט ימים ואילן הפכה לקולם, כמעט היחיד, של ילדי העובדים הזרים במאבק נגד גירושם מישראל. הממשלה אמנם קיבלה החלטה לגרש 400 ילדים, אך ל-800 ילדים שעומדים בקריטריונים מסויימים ינתן מעמד חוקי. אילן לא הפסיקה את מאבקה גם לאחר קבלת החלטת הממשלה וממשיכה לארגן פעילויות מחאה נגד הגירוש המתוכנן.

רונן שטרית רונן שטרית

 

נדל"ן:

רונן שטרית

שטרית הוא ללא ספק הפתעת השנה בשוק הנדל"ן. המתווך מלוד שהצליח לרכוש את רשת התיווך הענקית אנגלו סכסון מחברת אפריקה ישראל, קיבל השנה את הבעלות על רשת שלה כ-60 סניפים ו-400 סוכנים הנחשבת לאחת משתי המובילות בשוק זה בישראל. שטרית שהחל דרכו בענף ב-1996 וקנה את סניפה של הרשת בלוד ב-40 אלף דולר. השנה שילם שטרית 20 מיליון שקל עבור הרשת כולה. לאחרונה הוא העריך כי בעוד 5 שנים היא תהיה שווה 100 מיליון שקל. נותר רק לחכות ולראות אם הוא יעמוד בציפיות.

 צילום: עמית שעל

 

דין וחשבון:

ורדה אלשיך

סגנית נשיאת ביהמ"ש המחוזי בת"א היא בית משפט כלכלי של אדם

אחד. תחת ידיה עוברות בשנה קרוב ל-5,000 בקשות פירוקים, כינוסים, הקפאות הליכים ופשיטות רגל. השנה בלטה בפתרון משבר אפריקה ישראל ובטיפולה הנוקשה באלי רייפמן. אלשיך ידועה ביעילותה, מקצועיותה ומזגה הסוער. כל מה שנחוץ לבית המשפט הכלכלי שיוקם השנה.

 
שאול אלוביץ' שאול אלוביץ'

תקשורת:

שאול אלוביץ'

מעט לאחר תקופת חגי תשרי הצליח שאול אלוביץ' להגשים חלום ישן ולהשתלט על קבוצת התקשורת הוותיקה בישראל ? בזק. לאחר ניסיון כושל להקים חברת תקשורת (אופק) שתתחרה בבזק, ויתור בשלב הגמר על רכישת פרטנר לטובת אילן בן דב, ואפילו פנטזיה על רכישת מירס, רכש אלוביץ את השליטה בבזק, תוך שהוא מוותר על בת טיפוחיו, סמייל.

 

גזי קפלן גזי קפלן צילום: צביקה טישלר

תעשייה:

גזי קפלן

גזי קפלן סגר השנה מעגל היסטורי כאשר אסם, שבה הוא משמש כמנכ"ל השלימה את רכישת טבעול, המפעל הקיבוצי שהקים קפלן בקיבוץ לוחמי הגטאות ואשר רכישתו הושלמה השנה לפי שווי עצום של 1.1 מיליארד שקל. מלבד טבעול הוביל קפלן שורה של מיזוגים ורכישות באסם, הבולטת שבהם, גם היא עסקה שהושלמה השנה ? רכישת 51% מיצרנית תחליפי החלב ? מטרנה.

 

נוחי דנקנר נוחי דנקנר צילום: צביקה טישלר

חברות אחזקה:

נוחי דנקנר

גם השנה היתה שנה מעניינת עבור אי.די.בי בשליטתו של נוחי דנקנר. כאשר ברקע מתנהל מאבק מול הריכוזיות במשק, התרחבה אי.די.בי לתחום הגז עם הכניסה למודיעין לשותפות עם צחי סולטן, רכישת בניין HSBC בניו יורק, התאוששות בחברות הבנות כמו נייר חדרה, המלט וכלל ביוטכנולוגיות והמשך ההשקעה בקרדיט סוויס. אם מצרפים לכל אלה את הרכישה של אלבאו ע"י מכתשים אגן, נותרת אי.די.בי כמעט בודדה בצמרת חברות האחזקה הישראליות, לפחות מבחינת ביזור התחומים.

יצחק תשובה יצחק תשובה צילום: בלומברג

 

אנרגיה:

יצחק תשובה

בעלי קבוצת דלק, אחד משני ספקי הגז היחידים למדינה והשותף הישראלי הבכיר במאגרי הגז הטבעי שהתגלו מול חופי ישראל - ים תטיס, תמר ולוויתן. דיווח לפני כשלושה חודשים על אפשרות למציאת מאגר עצום בגודלו שמיועד לייצוא לאירופה. יישום הכוונה יהפוך את ישראל לשחקנית בינלאומית בתחום האנרגיה ויעשיר את תשובה וגם את קופת האוצר בעשרות מיליארדי שקלים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x