שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
דעות

הצניחה בקומברס: הכתובת הייתה על הקיר

למרות צניחה של כמעט 32% במניית קומברס ביום שישי האחרון, המשקיעים שלה לא יוכלו להאשים את הנהלת החברה כאחראית לירידות

שניר הנדלר 08:3215.08.10

למרות צניחה של כמעט 32% במניית קומברס  ביום שישי האחרון, המשקיעים שלה לא יוכלו להאשים את הנהלת החברה כאחראית לירידות. כדאי להם לסגת גם מהניסיון לתרץ את מחיקת השקעתם במזל הרע, שמאפיין על פי האמונה הטפלה את יום שישי ה־13. המשקיעים בקומברס צריכים להאשים את רק עצמם.

 

ב־18 במרץ 2006 פרסם "הוול סטריט ג'ורנל" מאמר תחת הכותרת "יום התשלום המושלם", המדווח על כך שלכמה חברות, כולל קומברס, יש תבניות חשודות הקשורות בבחירת מועדי הענקת האופציות בהתאם לימי השפל במחיר המניה. באותו היום עמד שווי השוק של קומברס על 5.4 מיליארד דולר, ומאז ועד היום הוא התכווץ ב־80% ל־990 מיליון דולר בלבד.

 

נוסף על כך, לפני שקובי אלכסנדר, היו"ר והמנכ"ל הכל יכול של קומברס, נמלט לנמיביה מהחשש למאסר בגין העבירות שביצע לכאורה, הודיעה החברה כי בקופת המזומנים שלה 2.1 מיליארד דולר. ביום שישי האחרון דיווחה קומברס כי בקופתה נותרו 327 מיליון דולר בלבד - ירידה של 84%.

 

קובי אלכסנדר. כשהוא עזב את החברה היו בקופה 2.1 מיליארד דולר קובי אלכסנדר. כשהוא עזב את החברה היו בקופה 2.1 מיליארד דולר צילום: בלומברג

 

המשקיעים בקומברס לא היו צריכים לחכות עד יום שישי כדי להבין שכדאי להם להיפטר מהמניות שהם מחזיקים. הם היו צריכים להתרחק מהשקעה בחברה שמצב עסקיה מעורפל. ההודעה של מפתחת תוכנות הבילינג אתמול טרפה את הקלפים: קצב ההזמנות ירד, תזרים המזומנים במחצית הראשונה של השנה היה שלילי, ושוב, בפעם השלישית בתוך פחות משנתיים, יש גל פיטורים בקומברס.

 

נכון, קצב שריפת המזומנים של קומברס לא מפתיע, וגם הפיטורים לא נפלו מהשמים. לאחרונה אף פנה "כלכליסט" לקומברס ושאל אם מתוכננים שם פיטורים. בקומברס הכחישו מהלך כזה ושידרו עסקים כרגיל. הכחשה גם קיבלנו בתגובה לשאלה האם נכון שהחברה סובלת מירידה בהזמנות, כי חברות חוששות לעשות איתה עסקים בשל אי־הוודאות שמרחפת מעליה.

 

אין כאן האשמה נגד קומברס על כך שהסתירה מידע או הטעתה. הבעיה נעוצה כנראה בכך שמנכ"ל קומברס אנדרה דהן החליט להחזיק את הקלפים קרוב לחזה, ורק עכשיו החליט לטפטף את המידע לעובדיו הנאמנים בקומברס. הפעם הבאה שבה נקבל פרטים נוספים על מצבה הפיננסי של קומברס תהיה כנראה רק כשהחברה תשלים את עריכת דו"חותיה הכספיים. מתי זה יקרה? כנראה שרק אנדרה דהן יודע.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x