$
סביבה

העלאת המס על ביו-דיזל נדחתה

שר האוצר דחה את העלאת המס ב-2.5 שקל לליטר מאוגוסט לאוקטובר. המיסוי החדש עתיד להניב 200 מיליון שקל לקופת המדינה

ליאור גוטמן והדר קנה 19:4128.07.10

שר האוצר ד"ר יובל שטייניץ חתם היום (ד') על צו לפיו יידחה המועד להחלת המס על הביו-דיזל מאוגוסט ל- 3 באוקטובר 2010. לאחרונה הוחלט להעלות את המס ב-2.5 שקל לליטר (לעומת 2.8 שקל לליטר כיום), מה שהיה מניב 200 מיליון שקל לקופת המדינה.

 

לדברי משרד האוצר ההחלטה על הדחייה

נעשתה בעקבות פניות שהתקבלו ברשות המסים, לפיהן יש לתת ליצרני הביו-דיזל זמן התארגנות נוסף. אחת הפניות נשלחה מכיוונו של שר התשתיות עוזי לנדאו, שטען כי "החלת מס על ביו-דיזל תחסל למעשה את הענף הצעיר. תעשייה זו מנצלת שמנים משומשים מענף המזון והתחבורה וממחזרת אותם לשימוש כדלק לתחבורה, ובכך מייצרת דלק חלופי ומונעת נזק סביבתי. אני מבקש לדחות כל שינוי במשטר המיסוי והתמריצים בנושא דלקים חלופיים בעת הזאת", אמר.

 

בתחילת 2008 הוגש לממשלה דו"ח הוועדה למיסוי ירוק על ענף הרכב והתחבורה, בו נכתב כי "ביו-דיזל הינו שם כללי לחומרי דלק הניתנים לשימוש במנועי דיזל כתחליף לסולר, שמקורם בצמחים או בבע"ח". יתרונו העיקרי של הביו-דיזל הוא בשיעור פליטת המזהמים הנמוך שלו ביחס לשימוש בסולר. כחלק מצעדי עידוד השימוש במקורות אנרגיה ירוקים המליצה הוועדה, שעל מסקנותיה חתומים משרדי התחבורה, האוצר, איכות הסביבה והתשתיות, לשמור על פער של 1.9 שקל לליטר בין מחיר הסולר לזה של ביו-דיזל, מתוך כוונה ליצור "תמריץ כלכלי ליזמים השונים לייצר ביודיזל", צעד שכאמור נזנח לחלוטין.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x