$
משפט

הסכסוך על "קווי המהדרין": שר התחבורה החליט שאין סיבה להזדרז להחליט

שופטי בג"ץ ממתינים להחלטת שר התחבורה ישראל כץ בעניין ההפרדה בין נשים לגברים בכמה אוטובוסים שמסיעים חרדים. אלא שכץ מתמהמה כי זו "החלטה קשה" ובינתיים מתקבלות תלונות של נשים על אפליה

מארק שון 14:5327.07.10

תפוח אדמה לוהט נוסף בין בג"ץ לאוכלוסייה החרדית בישראל התגלגל ליום דיונים נוסף: הפעלת "קווי המהדרין" לאוכלוסייה חרדית על ידי אגד ודן. שופטי בג"ץ ממתינים בשלב זה לשר התחבורה ישראל כץ, שתומך עקרונית ברעיון של הפרדה בין נשים וגברים בקווי האוטובוס לחרדים.

 

הנושא הגיע
לדיון בבית המשפט, לאחר שב-2007 עתרו כמה גופים - ביניהם המרכז לפלורליזם יהודי - נגד ההסדר הקיים בחברות האוטובוסים בטענה שהוא מפלה נשים. ההסדר נקבע בוועדת לגנטל בשנת 1997, לאחר שהמלצות הוועדה אושרו ביולי אותה שנה. ההמלצות המקוריות היו להסדר התנדבותי – ללא הנחיה של הנהגים וללא כפייה מצידם כלפי הנוסעים. המציאות, כפי שהתברר, היא שונה בתכלית.

 

הקוים החלו לפעול באופן מעשי משנת 1999 (קו לכותל) ובעיקר מ-2001. כיום מצויים 30 קווים מופרדים, מהם 23 בינעירוניים ושבעה עירוניים. את כללי ההתנהגות קובעים למעשה גופים חרדיים, ולא המלצות הוועדה שאישר שר התחבורה. הטענות היו בעיקר לחוסר שוויון כלפי נשים (הם נאלצות לעלות לאוטובוס בדלת האחורית ולשבת מאחור), הנהגים נוטים להתערב בוויכוחים שעולים בין גופים חרדיים לוחמניים לבין הנוסעים, ובעיקר – חוסר פיקוח מספק של משרד התחבורה.

 

"אני מניחה שתהיה החלטה של השר בעניין אחרי החגים, בחודש נובמבר", אמרה היום בדיון נציגת משרד התחבורה עורכת הדין דנה בריקסמן, " על כל פנים השר החליט שאין סיבה שהוא יזדרז להחליט. ההחלטה קשה מכל מיני טעמים לכן הוא חשב שהדרך הטובה להמשיך לדאוג למנגנוני בקרה ולפיקוח צמוד".

 

בג"ץ לא קיבל עדיין החלטה האם להמתין לשר התחבורה או להכריע בעצמו בנושא. במהלך הדיון נשמעו מספר תלונות על פעילות הקווים מהתקופה האחרונה. "היתה תלונה של אישה שעלתה בדלת האחורית והיא נפלה כתוצאה מכך", אמר אחד מנציגי העותרים, "עוד תלונה של בחורה שרצתה לעלות בקו בצפון והנהג אמר לה שיש רק שני מקומות לגברים. צריכות לעלות לאוטובוסים יותר נשים, שאישה פקחית תעלה לאוטובוס וכן תתעקש לעלות דרך הדלת הקדמית".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x