$
סביבה

תעריף החשמל הסולארי יופחת ל-1.51 שקל

רשות החשמל אישרה את הסבסוד שיינתן ליצרני חשמל סולארי. התעריף יופחת מדי שנה בשיעור של 7%

רויטל חובל 21:5426.07.10

מליאת רשות החשמל אישרה הערב (ב') את המשך ההסדרה שתאפשר הקמת מתקנים סולאריים על גגות. ההסדרה תכנס לתוקף ב-1 בספטמבר, ובמסגרתה יינתן ליצרני החשמל תעריף פוחת שיחל ב-1.51 שקל לקוט"ש, במקום 1.58 שפורסם לשימוע ותוכנן תחילה. התעריף יופחת מדי שנה, החל מה- 1.9.2011, בשיעור של

7%.

 

למגזר הביתי, שהמכסה הראשונית שלו טרם מוצתה והוא עדיין זוכה לתעריף גבוה של 2.04 שקל לקוט"ש, אושר תעריף נוסף בגובה של 1.67 שקל לקוט"ש ללא מגבלת כמות עד סוף שנת 2014.

 

בעקבות האישור אמר שר התשתיות הלאומיות, ד"ר עוזי לנדאו: "זהו צעד חיובי ראשון בכיוון יישום תוכנית משרד התשתיות הלאומיות לאנרגיות מתחדשות. ההסדרה תלוית-הזמן מגשימה את מדיניותנו לאפשר הקמת מתקנים ליצור חשמל על גגות מוסדות חינוך ומבני ציבור". עוד הוסיף השר כי יחד עם זאת, יש לזכור כי השוק הסולארי העסקי עדיין מחכה להסדרה, אשר חייבת להתפרסם בדחיפות על מנת לאפשר עמידה ביעדי הממשלה לייצור חשמל מאנרגיה מתחדשת, כמו כן, טרם נקבע תעריף ההזנה לתחום הביומאסה והרוח, שעל פי הנחיית משרד התשתיות הלאומיות, אמורים להיות מוסדרים עד תחילת חודש אוגוסט.

 

יו"ר רשות החשמל, אמנון שפירה, אמר כי "הסדרה זו מביאה להחדרה יעילה וחסכונית ביותר של אנרגיות מתחדשות למשק הישראלי".

 

ברשות החשמל מסבירים כי הירידה בתעריף מגלמת הוזלה בעלויות ההקמה של מתקנים פוטוולטאים, הנגזרים מירידת מחירים עולמית משמעותית בטכנולוגיה זו בשנה וחצי האחרונות. קביעת התעריף בהסדרה זו נשענת על עלויות הקמה בשיעור של כמיליון שקל למתקן בהיקף של 50 קילוואט. זאת, בהשוואה לעלות המערכת שנקבעה בהסדרה הקודמת בשנת 2008, בה עמד מחיר ההקמה למערכת זו על שיעור של מעל 1.6 מליון שקל. כלומר, ירידה בסך 37.5% ברכיב עלות ההקמה. ההוזלה בעלויות ההקמה ועדכון עלויות התפעול הביאו להפחתה תעריפית כוללת בשיעור של 25%.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x