$
תיירות

יום לאחר ביטול אזהרת המסע: הישראלים לא ממהרים לחזור לטורקיה

איזי מאדם, בעלי חברת איזי טראוול: "כרגע אנחנו לא מרגישים שום שינוי. אני מעריך שלקראת החגים נהיה מוכנים להציע חבילות נופש לטורקיה"

יסמין גיל 13:0221.07.10

יום לאחר ביטול אזהרת המסע של המטה ללוחמה בטרור לגבי נסיעה לטורקיה, והישראלים עדיין לא ממהרים להזמין חבילות נופש לאנטליה, לבודרום ולמרמריס. כמו כן, חברות התיירות לא ממהרות לחזור ולשווק את יעדי הנופש בטורקיה עבור הנוסע הישראלי, בין אם מתוך חשש לפגיעה בתנועה ליעדים החלופיים שאותם מיהרו להציע עם פרוץ המשבר מול טורקיה, ובין אם מתוך רצון לחוש בימים הבאים מהי מידת ההתעניינות של הישראלים לגבי החזרה לקלאבים.

 

יחד עם זאת, בענף התיירות מדווחים על התאוששות קלה בתנועה לטורקיה, בוודאי בהשוואה למצב ששרר בימים הראשונים שלאחר תקרית המרמרה לפני כחודשיים, ורומזים כי ייתכן ובחגי תשרי, בחודש הבא, תחול התאוששות נוספת.

 

"כרגע אנחנו לא מרגישים שום שינוי", אמר איזי מאדם, הבעלים של חברת התיירות איזי טראוול, "בעקבות ביטול אזהרת המסע קיבלנו הבוקר רק שיחות טלפון בודדות של אנשים שרוצים לנסוע. מבחינת האוכלוסייה היהודית - למעט אנשי עסקים ואנשים שנוסעים לטורקיה לביקורי משפחות - אין התעניינות רבה. אני מעריך שלקראת החגים נהיה מוכנים להציע, כמו בעבר, חבילות נופש מפתות לטורקיה".

 

שוק באיסטנבול. "יוון לא מהווה תחליף אמיתי לטורקיה" שוק באיסטנבול. "יוון לא מהווה תחליף אמיתי לטורקיה" צילום: shutterstock

 

מוריס קנט, נציג מכירות ושיווק של חברת התעופה טורקיש איירליינס בישראל: "אני מעריך שאנשי עסקים יחזרו לטוס עמנו בעקבות ביטול אזהרת המסע, אבל אנחנו עדיין לא רואים תיירים שנוסעים לחופשות בטורקיה".

 

טורקיש איירליינס מפעילה ארבע טיסות יומיות בין תל אביב לאיסטנבול בימים ראשון-חמישי, שלוש טיסות בימי שישי ושתי טיסות בימי שבת. לאחר תקרית המרמרה עברה החברה לפעול עם מטוסים קטנים יותר בקו, שמציעים כ-80 מושבים פחות בכל טיסה, וכן ביטלה מספר טיסות נקודתיות, אולם לא הורידה את תדירות הטיסות באופן קבוע: "מורגשת אצלנו התאוששות לעומת השבועות הראשונים שלאחר פרוץ המשבר", אומר קנט, "בשבוע הראשון היו לנו 40-30 נוסעים בטיסה ועכשיו המטוסים מלאים עם כ-170 נוסעים בכל טיסה, הגם שהקטנו את הקיבולת בקו. אם היינו במצב רגיל כמו בקיץ שעבר, היינו אף מוסיפים טיסות בקו".

 

שי פרדו, מנכ"ל KTAI, חברת תיירות שמפעילה טיסות שכר לטורקיה וממנה, אמר: "מוקדם מאוד לדעת בשלב זה האם יש חזרה של ישראלים לטורקיה. אנחנו מקווים שבשבועות הקרובים אולי יקרה משהו ובכל מקרה נהיה ערוכים לכל דרישה".

 

לדבריו, בשלב זה החברה מפעילה כ-15-10 טיסות שכר שבועיות בין טורקיה וישראל, כולן מיועדות לתיירים, בעיקר רוסים, שמגיעים לנופש חד-יומי בארץ. זאת, לעומת כ-40 טיסות שכר מידי שבוע בתקופה המקבילה אשתקד, מהן מספר זהה עבור התיירות החד-יומית לארץ והשאר טיסות של ישראלים לאתרי נופש בטורקיה. "ישראלים לא נוסעים כרגע ליעדי הנופש בטורקיה", אמר פרדו, "אנחנו מקווים שביטול אזהרת המסע ייצור גל חדש. אמנם תגברנו טיסות ליעדים אחרים, כמו יוון, אבל היא עדיין לא מהווה תחליף אמיתי לטורקיה".

 

יעקב אלוש, מנכ"ל חברת "ועדים" שמרכזת את המידע על הפעילות הכלכלית של ועדי העובדים בארץ, מסר היום שאלה ממשיכים בחרם על התיירות לטורקיה: "הכרזנו על החרם על התיירות לטורקיה עוד לפני אזהרת המסע, ולביטול שלה אתמול אין כל השפעה עלינו. עובדי הוועדים לא ייסעו לטורקיה בקיץ הזה".

 

דני צימט, סגן יו"ר מועצת העסקים ישראל-טורקיה, אמר: "להערכתי הביקוש יתחיל לא מהקהל, אלא מסיטונאי התיירות, שכן כרגע אין טיסות צ'רטר לטורקיה. אני מעריך שביום-יומיים הקרובים יהיו סיטונאים שירימו את הכפפה ויחדשו את הטיסות, בווליום נמוך, כדי לבדוק את מידת ההתעניינות של הציבור הישראלי".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x