$
סביבה

הישג לירוקים: תכנית פלמחים חוזרת לוועדה המחוזית

הממשלה החליטה כי התכנית תצטרך לעמוד בדרישות חוק החופים, על פיו נדרש אישור הוולחו"ף לבניה. ההערכה היא כי התוכנית תבוטל

רויטל חובל 12:3011.07.10

הצעת הפשרה של שר המשפטים, יעקב נאמן, ביחס לתוכנית כפר הנופש בפלמחים התקבלה היום (א') בישיבת הממשלה בתוספת הערות השר להגנת הסביבה, גלעד ארדן, וראש הממשלה, בנימין נתניהו.

 

הממשלה החליטה כי תכנית כפר הנופש בחוף פלמחים תוחזר לוועדה המחוזית, ותצטרך לעמוד בדרישות

חוק השמירה על הסביבה החופית (חוק החופים).

 

נגזרת של החוק היא כי על התוכנית לקבל את אישור הוועדה לשמירה על הסביבה החופית- הוולחו"ף, שדנה בתוכניות בנייה במרחק של 300 מטר מקו החוף. הוולחו"ף לא היתה קיימת בעת אישורה של התוכנית המקורית להקמת כפר הנופש, ועל כן ההערכה היא שהתוכנית תבוטל.

 

עוד על פי מתווה נאמן, לאחר ביטולה יוכל משרד התיירות להגיש תוכנית תיירותית אחרת שתעמוד גם בדרישות סביבתיות ותשמור על זכויותיו של הציבור בחוף. להצעת נאמן הוספה דרישת ארדן, לפיה המשרד להגנת הסביבה רשאי להגיש תוכנית להסבת ייעוד הקרקע בחוף, משטח המיועד לתיירות ונופש - לשטח ציבורי פתוח.

 

המשרד להגנת הסביבה ורשות הטבע והגנים הודיעו כי הם פועלים להכנת תוכנית שתגדיר את השטח בחוף כגן לאומי.

 

רה"מ נתניהו ביקש שעמדתו, לפיה יש להחזיר את השטח לציבור, תובא בפני הוועדה המחוזית.

 

תגובת יזמי כפר הנופש פלמחים, חברת מעוז דניאל ואוולון: "אנו סבורים כי הממשלה טעתה באם החליטה לבטל את כפר הנופש שכן המיזם ראוי ונכון ומשרת את האינטרס הציבורי באופן המיטבי, כפי שמצאה לנכון עת החליטה ליזום ולאשר את התוכנית. אנו נצטער צער גדול יותר על כך שנאלצנו לעבור תהליך מכפיש, פוגע עד מאוד ומייגע כמי שייצג את המדינה ומטרותיה, מכוח זכייתנו במכרז וחיובנו על פיו, אנו עשינו כמיטב יכולתנו. זהו יום עצוב לציבור הרחב שכן ההחלטה נתקבלה על בסיס נתונים מוטעה שהובילו גורמים אינטרסנטיים שראייתם צרה ודרכם אינה ראויה. לא טובת הציבור עמדה לנגד עיניהם, אלא טובתם שלהם תוך שהם מתעלמים ולא לוקחים בחשבון את הנזק שנגרם לקופת המדינה ולתדמיתה בעיני ציבור המשקיעים והיזמים מהארץ והעולם. מדינת ישראל והציבור בישראל כמו גם התיירים יפסידו פרויקט תיירותי נהדר שתוכנן על ידי מיטב המתכננים מהארץ ומחו"ל ושמטרתו הייתה הסבת הנאה לכולם וביצור כלכת ישראל. אנו מאחלים למדינה הצלחה גדולה וברורה יותר בדרכה לממש את רצונותיה בעתיד במקרים דומים ,מה שנראה כבלתי אפשרי בשלב זה".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x