$
משפט

מחזיקים בפקדונות בחו"ל ולא מדווחים למס הכנסה? עכשיו אתם יכולים לקבל חנינה

אנשים שלא דיווחו למס הכנסה על פקדונות בחו"ל יוכלו להודיע על כך לרשות המסים - ולקבל חסינות מפני הליך פלילי ופטור מריבית, הפרשי הצמדה וקנסות

הדר קנה 11:3507.07.10

רשות המסים עומדת לפרסם בקרוב הנחיה ולפיה מי שמחזיקים בפיקדונות בחו"ל שאינם מדווחים, יוכלו להודיע על כך לרשות ולקבל חנינת מס. משמעות החנינה היא קבלת חסינות מפני הליך פלילי ופטור מריבית, הפרשי הצמדה וקנסות. כך חשף משה מזרחי, היועץ המשפטי של רשות המסים בכנס לשכת רואי החשבון

באילת.

 

ב-2003 הפכו פיקדונות והכנסות של ישראלים בחו"ל לחייבים במס. לדברי מזרחי, "רבים שיש להם פיקדונות בחו"ל הפכו לעבריינים, מאחר שלא ידעו על החוק".

 

לדברי מזרחי, צוות ברשות המסים שדן בנושא יגיש בקרוב את מסקנותיו - ולפיהן תהיה הוראת שעה שתקבע כי אנשים המחזיקים בפקדונות בחו"ל יוכלו לעשות "גילוי מרצון" לגבי כספים אלה, ובתמורה הרשות תוותר להם על הפרשי ההצמדה, הריבית והקנסות.

 

מזרחי אמר כי "להערכתנו, יש עשרות מיליארדים של דולרים בחו"ל - בעיקר פקדונות וגם נכסים. אנחנו מכוונים לאנשים שהכסף שלהם שנמצא בחו"ל הוא מאוד ישן, משנות ה-70-80, וממקור חוקי כמו ירושות, אבל לא רק להם; יש עוד אנשים שיקבלו חנינת מס". הוא הדגיש כי "החסינות הפלילית תינתן רק לגבי דיני המסים - אם יש עבירה נוספת שקשורה למעשים פליליים לא תינתן חסינות".

 

מזרחי הסביר כי הנושא משתלב עם מגמות עולמיות של חשיפת מידע: "יש הסכמים עם מדינות ה-OECD להחלפת מידע. יש פה תנועת קרחונים והעולם הופך להיות גלובלי מבחינת המידע. זה מתערבב עם הפשע המאורגן וחוק איסור הלבנת הון. למדינות העולם קשה לסבול מדינות אוף שור (מקלטי מס). יש אמנות בילטרליות לחילופי מידע בעולם וגם אנחנו נכנסים להליך הזה. זה יקרה בחודשים הקרובים".

 

לדבריו, הרשות תוכל לאתר אנשים שלא ידווחו על כספים - עקב אמנות חילופי המידע העולמיות: "אנחנו אומרים לאנשים שמתישהו נדפוק להם על הדלת - אז בינתיים אנחנו מצפים שיכשירו את הכספים הנמצאים בחו"ל. אנחנו נבדוק שאין מידע פלילי או חקירה סמויה כלפי הנישום, ואם לא - סביר שנאשר את החנינה".

 

גידי בר זכאי לשעבר סמנכ"ל לעניינים מקצועיים ברשות המסים, חיזק את דבריו של מזרחי: "יש תחושה שרשויות המס בעולם מתאחדות במלחמה בהון השחור הכלל עולמי. מקלטי המס מצטמצמים וכללי המשחק השתנו". 

 

"הרשות תפרסם בקרוב הבהרה לגבי אחריותו של המייצג בדיווח המקוון"

 

 

"קיימת המלצה של לשכת רו"ח למייצגים שלא לחתום עבור לקוחותיהם על הדיווחים המקוונים למע"מ, בשל בעיית האחריות על הנתונים ואמיתות העסקאות של העוסקים", כך אמר רו"ח שמואל דחוח הלוי, בפנאל שנושאו הדיווח המקוון למע"מ בכנס לשכת רואי החשבון באילת.

 

סגנית היועץ המשפטי של רשות המסים, עו"ד איריס ויינברגר, אמרה בהקשר זה כי בעיית האחריות ידועה לרשות ובחודש הקרוב אף תצא הבהרה בנושא. עם זאת היא אמרה כי לא חל כל שינוי בעניין האחריות של המייצג במעבר לדיווח המקוון בהשוואה לאחריותו קודם לתיקון חוק המע"מ.

 

נשיא הלשכה לשעבר רו"ח עופר מנירב תהה מדוע לא הוציאה הרשות הבהרה בנושא עד היום, כשנה מאז שעבר התיקון לחקיקה בחוק ההסדרים. מנירב טען כי עקב המעבר לדיווח מקוון והדרישה לאבטחו בחתימה אלקטרונית, חלה אחריות פלילית על מייצג שידווח כבא כוחו של הלקוח, במידה שיימצא כי הדיווח היה שגוי, מוטעה, חסר או פיקטיבי. זאת כמובן אפילו ללא שהמייצג היה מודע לבעיות בדיווח.

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x