שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
משפט

רעידת אדמה גרמה נזקים למבנה? לא בטוח שתקבלו פיצוי מחברת הביטוח

בית המשפט דחה תביעה נגד חברת הביטוח הראל בגין נזקי רעידת אדמה לבית, לאחר שנקבע כי הוא נבנה בצורה רשלנית שהובילה לגרימת הנזק מרעידת האדמה

ענת רואה 13:1004.07.10
בית משפט השלום בחיפה דחה תביעה שהגישו בני זוג נגד חברת הביטוח הראל, בעקבות נזקים שנגרמו לדירתם לטענתם עקב רעידת אדמה, ובהתבסס על פוליסת ביטוח מקיף לבניינים שרכשו מהראל, אשר אמורה היתה לכסות בין היתר נזקים שנגרמים כתוצאה מרעידת אדמה.

מה דעתך על מניית הראל השקעות:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

 

בני הזוג, איריס ואברהם גלבוע, מתגוררים בבית בן 3 מפלסים ברמת ישי שנבנה באמצע שנות השמונים. הם הגישו את התביעה בעקבות רעידת אדמה שהתרחשה באיזור ים המלח בפברואר 2004. לפי טענתם, כשחזרו לביתם באותו ערב הבחינו בסדקים שנפערו בקירות הבית שלא היו קיימים קודם לכן.

 

חברת הראל סירבה לפצות את בני הזוג וטענה כי הנזק לא נגרם כתוצאה מרעידת האדמה אלא מחמת ליקויים בתכנון, ביצוע או בפיקוח בעת הבנייה. לפי טענת חברת הביטוח הליקויים הם פרי רשלנות המהנדס או הקבלן והם היו נוצרים בעתיד גם ללא קשר לרעידת האדמה, כך שלטענת חברת הביטוח לא התקיים "מקרה ביטוח".

 

השופטת אילת דגן קבעה כי לא הוכח לה שנזקים דומים התרחשו גם בדירות או בניינים סמוכים וכי שני מומחים קבעו כי היו כשלים מהותיים בתכנון הבית. השופטת הוסיפה כי מומחה שמונה ע"י בית המשפט אישר כי סביר שהנזקים היו מופיעים ברבות השנים בבית גם ללא רעידת האדמה, אם כי לדבריו לא בהכרח באותה עוצמה.

 

"העובדה שהבית השכן לא ניזוק ברעידת האדמה היא הנותנת והמהווה את ההוכחה האולטימטיבית כי לא הרעידה היתה הסיבה הקרובה לנזק אלא הכשל הביצועי תכנוני", קבעה השופטת. היא הוסיפה כי ההנחה הסבירה של חברת הביטוח היא כי הבנייה נעשתה כדין, ועל סמך כך הסכימה לבטח את הנכס. לדברי השופטת, היא אינה סבורה שבהסכמתה של הראל לבטח בביטוח מבנים את הבית מקופלת הסכמה לבטח נזקים שארעו כתוצאה מרשלנות בתכנון הבית או בנייתו. "לשם כך קיים ביטוח מיוחד שענייני רשלנות מקצועית", כתבה.

 

לפיכך התביעה נדחתה, ובני הזוג חויבו בתשלום הוצאות ושכר טרחת עורך דין בסך 15 אלף שקל ובתוספת מע"מ, וכן חויבו לשאת בשכרם של המומחים שנתנו חוות דעת עבור הראל ועבור המומחה מטעם בית המשפט.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x