$
משפט

ביהמ"ש דחה את אישור את הסדר הטיעון עם גרינשפון: "מדובר בהסדר חריג שבחריגים"

לפי הסדר הטיעון שנרקם עם מקורבו של לבייב, הוא ייקנס ב-750 אלף שקל, ללא הרשעה, בגין העברת מידע פנים בפרשת פוקס. השופט החליט לשלוח את גרינשפון לשירות המבחן ולאחר קבלת תסקיר יחליט אם לקבל את עסקת הטיעון

איתי הר אור 12:1528.06.10

בית משפט השלום בתל אביב דחה למועד מאוחר יותר את ההכרעה אם לאשר את הסדר הטיעון עם סגן יו"ר אפריקה ישראל נדב גרינשפון.

 

השופט מרדכי פלד החליט לפנות למסלול המקובל במקרים כאלו ולשלוח את גרינשפון לשירות המבחן על מנת לקבל תסקיר שבו תיכלל המלצה אם להטיל על גרינשפון

עבודות לשירות הציבור ללא הרשעה. לאחר קבלת תסקיר שירות המבחן יחליט השופט פלד אם לקבל את הסדר הטיעון שהוגדר בבית המשפט כ"חריג שבחריגים", לפיו יוטל על גרינשפון קנס כספי בסך 750 אלף שקל, ללא הרשעה, דבר שאינו אפשרי על פי החוק. פלד קבע את הדיון הבא ל-15 ביולי.     

 

מוקדם יותר הבוקר הודה גרינשפון בבית משפט בעובדות כתב האישום נגדו, לפיהן הוא ביצע עבירות של שימוש במידע פנים בפרשת פוקס. כפי שנחשף ב"כלכליסט", הפרקליטות ביקשו להטיל עליו קנס של 750 אלף שקל ו-200 שעות עבודות לתועלת הציבור, אך ללא הרשעה.

 

בהמשך הדיון טענו הצדדים מדוע יש לקבל את הסדר הטיעון עם גרינשפון למרות שהוא אינו חוקי משום שלא ניתן  לגזור עונש של קנס ללא הרשעה. כפי שנחשף ב"כלכליסט", רשות ני"ע וצוות ההגנה של גרינשפון הסכימו כי אם בית המשפט יקבע כי אין סמכות להטיל קנס ואי הרשעה, סכום הקנס ייהפך לתרומה וגרינשפון יתרוםמ 750 אלף שקל למוסד חינוכי.

 

כתב האישום שהוגש נגד גרינשפון בשבוע שעבר במסגרת הסדר טיעון, מתאר כיצד ב‭2004-‬ ניהל גרינשפון משא ומתן בשמה של אפריקה ישראל להקמת רשת חנויות פוקס ברוסיה, תוך שהוא משתף בפרטי העסקה המתגבשת את ידידו ומנהל ההשקעות של משפחתו אלון וגנר, ומוסר לו מידע לגביה. עסקת הטיעון עם גרינשפון הושגה לאחר שלדעת כל הצדדים גרינשפון פעל בתום לב ולא הרוויח דבר מהמידע שהיה בידיו והעביר ליעצו.

 

כתב אישום נוסף הוגש בפרשה נגד וגנר ונגד דני ברכה, פעיל בשוק ההון ששימש באותה עת כעובד בחברת רקיע ועסק בביצוע הוראות קנייה ומכירה מטעמה, נגד רווית טל שהייתה העוזרת האישית ומזכירתו של בעל השליטה בפוקס הראל ויזל, נגד אברהם גואטה, בעל שליטה בחברת רקיע שעסקה בניהול תיקי השקעות ונגד יצחק פרנקנטל, אביה של טל. על פי כתב האישום גילתה טל לברכה את מידע הפנים שהיה בחזקתה, ואילו ברכה העביר מידע זה וכן את העובדה כי ניתן מעוזרתו האישית של ויזל בחברת פוקס לידי גואטה. בהמשך העבירה טל את המידע גם לאביה, וכולם מואשמים כי השתמשו במידע זה כדי לגרוף לכיסם רווחים כתוצאה מעליית שער מניית פוקס בבורסה.

 

פרטי הסדר הטיעון עם גרינשפון עוררו סקרנות רבה בעקבות העובדה שהפרקליטות הסכימה כי גרינשפון לא יורשע אף שיודה בעובדות שבכתב אישום, הכוללות עבירה חמורה של שימוש במידע פנים. עם היוודע דבר ההסדר המקל לכאורה נמתחה ביקורת רבה, בעיקר לנוכח העובדה כי עם יתר המעורבים בפרשה לא נחתם כל הסדר טיעון ותחת זאת הוגש נגדם כתב אישום נפרד במסלול המקובל.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x