$
תיירות

הכל לא כלול: כמה עולות התוספות שמטיסות את מחיר הטיסה

החיוך של הדיילים עדיין חינם, אך יש שירותים - חלקם חדשים - שעליהם גובות חברות התעופה תשלום נוסף. "כלכליסט" ממפה את מחירון השירות בטיסה מישראל גרסת קיץ 2010: מתשלום עבור מושב מועדף עם מרווח לרגליים, דרך שכירת אוזניות ועד האפשרות להתרווח בביזנס אך להסתפק במגש ממחלקת התיירים

יסמין גיל 15:2515.06.10

הימים שבהם כרטיס הטיסה כלל את מלוא חוויית השירות בטיסה נהפכים לזיכרון רחוק, וכיום — בניסיון להתמודד עם אתגרים פיננסיים לא קלים - משיתות חברות התעופה על הנוסע תשלומים נוספים בגין סיבות שונות ומשונות: עלייה במחירי הדלק, המשבר הכלכלי, שפעת החזירים ולאחרונה נזקי האפר הוולקני מאיסלנד.

 

כניסת חברות הלואו קוסט, שגובות תוספות על מגוון שירותים בטיסה, מחלחלת גם לחברות האחרות, ואלה פירקו את חבילת הטיסה למרכיבי בחירה וקבעו להם תג מחיר. רוצים לבחור מושב מסוים במטוס? שלמו. מזמינים טיסה בעזרת המוקד הטלפוני? שלמו. גם שליחת מזוודה לבטן המטוס או כרית ושמיכה כבר אינם מובנים מאליהם. ביוטיוב כבר עלה סרטון שקורץ לעתיד, ובו הנוסעים מתבקשים לשלם עבור חגורת הבטיחות או מסיכת החמצן. עדיין לא צריך להרחיק עד כדי כך - אם כי לא מזמן הודיע מנכ"ל ריינאייר, מייקל אולירי, כי החברה תחל בקרוב לגבות 1 ליש"ט עבור שימוש בתאי השירותים בטיסותיה.

 

חברות התעופה הסדירות אימצו, למעשה, את התנהלות הלואו קוסט, וממשיכות להמציא פטנטים. יש חברות שגובות תוספת ממי שמתעקש לשבת ליד יציאות החירום במטוס, שבהן מרווח גדול יותר לרגליים, וחלק מחברות התעופה האמריקאיות החלו לגבות עמלת חגים, הגם שמלכתחילה המחירים בתקופות כאלה גבוהים יותר.

 

עונת נסיעות הקיץ כבר כאן, ו"כלכליסט" מביא את התשלומים הנלווים שמבקשות חברות התעופה המרכזיות שפועלות בנתב"ג.

 

רוצים לדעת כמה עולות התוספות בחברות התעופה השונות? לחצו כאן

 

טיסות לארה"ב

 

אל על. מושב מועדף במחלקת תיירים (גם למזרח הרחוק ודרום אפריקה) עולה 59 דולר לקטע טיסה (39 דולר לקטע בשאר יעדי החברה). למושב מועדף נחשבת השורה הראשונה בקבינה, או אלה שליד פתחי החירום. אפשר להזמין את השירות עד 24 שעות לפני הטיסה, אולם רק בדלפק הבידוק מגלים אם הוא פנוי ומשלמים בעבורו. השירות ניתן חינם ללקוחות הטופ פלטינה ומלוויהם באותה טיסה, ללקוחות הפלטינה והזהב וכן להורים הטסים עם תינוקות עד גיל 9 חודשים.

 

שירות נוסף הוא הושבה במחלקת עסקים וקבלת שירות של מחלקת תיירים, או הושבה במחלקה ראשונה עם שירות של עסקים - כל זאת אם נותרו מקומות במחלקות היוקרה. מושב במחלקת עסקים לכיוון אחד עם שירות תיירים יעלה 250 דולר לניו יורק (400 דולר ללוס אנג'לס או סאו פאולו, ו־100 דולר בטיסות הקצרות). מושב במחלקה ראשונה עם שירות של מחלקת עסקים יעלה 500 דולר בטיסה ארוכה לכיוון אחד (200 דולר בטיסה קצרה).

 

על הזמנה במוקד הטלפוני משלמים 5 דולר. אם טסים בחברה־הבת סן דור (ליעדים קרובים בלבד) משלמים 5 דולר על כריכים ו־2.5 דולר על אוזניות.

 

 

מטוס אל על. 5 דולר להזמנה טלפונית מטוס אל על. 5 דולר להזמנה טלפונית צילום: צביקה טישלר

 

דלתא. נוסע שמזמין קטעי טיסות המשך במועד מאוחר יותר בתוך ארה"ב יידרש לשלם עבור הטסת מזוודה ראשונה בבטן המטוס 25 דולר ועבור השנייה 35 דולר. בעבור קטע הטיסה מתל אביב ועד ליעדו הסופי בארה"ב אין תשלום בגין מזוודות, גם אם החליף מטוס בדרך.

 

קונטיננטל. על בחירת מושב מועדף במחלקת תיירים גובים 149 דולר לכיוון. על שתייה חריפה במחלקת תיירים — 6 דולר לכוס. נוסע שמזמין קטעי טיסה במועד מאוחר יותר בתוך ארה"ב יידרש לשלם עבור משלוח מזוודה בבטן המטוס 25 דולר. התשלום לא חל על נוסעים שממריאים מתל אביב ליעדים בארה"ב ונדרשים להחליף מטוס בדרך.

 

יו.אס איירווייס. הזמנת מושב מועדף עולה 30 דולר לכיוון, ואפשרית רק בנמל התעופה או באתר האינטרנט ביום הטיסה. השירות ניתן ללא תשלום לנוסעי המועדון של החברה. שתייה חריפה במחלקת תיירים עולה 7 דולר; אוזניות במחלקת תיירים 5 דולר; ארוחות וכריכים בטיסות המשך בארה"ב 5–7 דולר. נוסע שיזמין קטעי טיסה במועד מאוחר יותר בתחומי ארה"ב ישלם עבור הטסת מזוודות 25–35 דולר. התשלום לא חל על נוסעים שממריאים מתל אביב ליעדים שונים בארה"ב, גם אם הם נדרשים להחליף מטוס בדרך.

 

טיסות לבריטניה

 

בריטיש איירווייס. בעבור הזכות לשבת במושב מועדף בכל המחלקות, למעט מחלקה ראשונה, משלמים 30–75 דולר לכיוון. המחיר משתנה בהתאם למחלקה, והשירות ניתן ללא תשלום למשפחות שטסות יחד ולחברי מועדון בדרגת כסף וזהב. עבור בחירת מושב (כל מושב) ברגע האחרון משלמים 30–90 דולר. השירות ניתן ללא תשלום למי שעושה צ'ק אין באינטרנט עד יום לפני הטיסה ולחברי המועדון של החברה. על הזמנת טיסה באתר האינטרנט של החברה גובים 30 דולר במחלקת תיירים, ועל הזמנה במוקד הטלפוני 50 דולר.

 

 

בריטיש איירווייז. אפשר לשדרג בריטיש איירווייז. אפשר לשדרג צילום: עמית שעל

 

 

איזי ג'ט. "ספידי בורדינג", שירות עלייה מוקדמת למטוס שמגדיל את האפשרות לבחור מושב מועדף (אין אפשרות אחרת לבחור מושב מראש), עולה 11 יורו. שתייה: 2–3 יורו לשתייה קלה, 3 יורו לקפה של סטארבקס, 2.5 יורו למים מינרליים, 4.5 יורו ליין ו־5 יורו לכוס וודקה או וויסקי. עבור כריך גובים 4.5–5 יורו, על כרית 4 יורו, אך אפשר לקחת אותה הביתה, ומשלוח מזוודה ששוקלת עד 20 ק"ג לבטן המטוס עולה 11 יורו.

 

טיסות לגרמניה

 

לופטהנזה. עבור הזמנה באמצעות האינטרנט או במוקד הטלפוני משלמים 50 דולר לכרטיס לאירופה (100 דולר לארה"ב) במחלקת תיירים, ו־150 דולר לכל היעדים במחלקת עסקים. זאת בהשוואה לרכישה אצל סוכני הנסיעות, שגובים עמלה על פי שיקול דעתם - בדרך כלל 10% ממחיר הכרטיס.

 

אייר ברלין. בחירת מושב במטוס (כל מושב) תיעשה עד 48 שעות לפני הטיסה בעלות של 13 דולר לאדם לכיוון לאירופה (20 דולר לאדם לכיוון לארה"ב). משקה אלכוהולי עולה 3–5 יורו.

 

ג'רמן ווינגס. עבור בחירת מושב במטוס (כל מושב) משלמים 9 יורו לכיוון. ארוחות קלות, הכוללות שילובים של כריך ומשקה קל או חם, או כריך, בירה וחטיף שוקולד, עולות 4.8–5.5 יורו. החברה מציעה שירות משולב של הזמנת מושב, הטסת מזוודה בבטן המטוס, אוכל ושתייה ב־12.99 יורו לכיוון.

 

ישראייר. משקה אלכוהולי (בכל טיסות החברה ליעדים באירופה) עולה 2 דולר, ועל בירה משלמים 1 דולר.

 

טיסות לצרפת, הולנד ואיטליה

 

אייר פראנס/KLM. על בחירת מושב מועדף במחלקת תיירים משלמים 50 יורו לכיוון לטיסה שאורכה פחות מ־9 שעות, לדוגמה תל אביב־פריז (70 יורו לכיוון לטיסה ארוכה, לדוגמה פריז־ניו יורק). בטיסות המשך באירופה: 25 יורו. השירות ניתן ללא תשלום לנוסעי מחלקות היוקרה. עבור הזמנה באינטרנט משלמים 10 דולר, ועבור הזמנה במוקד הטלפוני 20 דולר.

 

אליטליה. מחיר הזמנת כרטיס טיסה באתר האינטרנט של החברה הוא 24 דולר ליעדים באירופה (64 דולר לאמריקה, מערב אפריקה ויפן). עבור הזמנה במוקד הטלפוני משלמים 44–84 דולר במחלקת תיירים על פי היעד, או 94–144 דולר במחלקת עסקים.

 

ארקיע. הזמנת מושב מועדף בכל טיסות החברה בשורות שליד יציאות החירום של המטוס או בשורה הראשונה של הקבינה, שבהן מרווח גדול יותר לרגליים - 30 דולר לאדם לכיוון.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x