שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
קריירה

מעקב "כלכליסט": ייבדק ניגוד העניינים של העוזרים הפרלמנטריים

כפי שנחשף ב"כלכליסט", עוזרים רבים משלימים הכנסה כמייצגים גופים פרטיים ומנסים לקדם אינטרסים מסחריים במקביל לעבודתם בכנסת

תומר אביטל 07:0714.06.10

היועץ המשפטי של הכנסת, עו"ד איל ינון, החל לבדוק את סוגיית העיסוק הנוסף של העוזרים הפרלמנטריים. כפי שנחשף ב"כלכליסט", מספר לא מבוטל של עוזרים משלימים הכנסה כמייצגים גופים פרטיים ומנסים לקדם אינטרסים מסחריים במקביל לעבודתם בכנסת. מדובר במצב בעייתי שבו העוזרים מסוגלים

לעודד את הח"כים ליזום הגשת הצעות חוק שייטיבו עם לקוחותיהם, או להשתמש במגוון הכלים הפרלמנטריים העומדים לרשותם כדי לסייע לחברות המסחריות. יצוין כי מדובר בתופעה חוקית: כל עוד העוזרים לא מועסקים במשרדי לובי במשכן עצמו, הכנסת עוצמת עין כדי לא להעניק להם מעמד קבוע של "עובדי כנסת". מרבית העוזרים מסבירים את התופעה בשכר הנמוך המשולם להם על ידי הכנסת.

 

מעורבות המחלקה המשפטית של הכנסת באה לאחר שרחל ליאל, מנכ"לית הקרן החדשה לישראל, הגישה קובלנה לוועדה האתיקה בכנסת נגד ח"כ רונית תירוש (קדימה) בעקבות הפרסום ב"כלכליסט" לגבי אחד מהעוזרים. ליאל טענה כי תירוש השתתפה במסיבת תמיכה בחיילי צה"ל שארגנה תנועת "אם תרצו", בעת שעוזרה הפרלמנטרי משמש יועץ תקשורת לתנועה. בהחלטה שפורסמה על ידי ועדת האתיקה נאמר כי ליאל צירפה לפנייתה את כתבת "כלכליסט" שעסקה בעיסוקים נוספים של העוזרים הפרלמנטריים.

 

ועדת האתיקה החליטה כי לא התקיימה הפרה של כללי האתיקה, אך ביקשה את חוות הדעת של היועץ המשפטי של הכנסת, עו"ד ינון. ינון מסר לוועדה כי יפעל ליצור הסדרה של הנושא בתיאום עמה כדי למנוע ניגוד עניינים שעלול לנבוע מעיסוקים נוספים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x