$
משפט

הפרקליטות נגד החופשה של בועז יונה: "יש מידע לפיו גורמי פשיעה בכירים יפגעו בו"

הפרקליטות הגישה ערעור לעליון על ההחלטה לאפשר לבעלים לשעבר של קבוצת חפציבה לצאת לחופשה ממאסרו. החלטה זו גם סוללת את דרכו של יונה לשחרור מוקדם מהכלא

איתי הר אור 18:3320.05.10

קריסת קבוצת הנדל"ן חפציבה ממשיכה לעורר הדים והמלחמה על שחרורו המוקדם של בועז יונה עולה שלב: פרקליטות המדינה הגישה לבית המשפט העליון ערעור על החלטת בית המשפט המחוזי בתל אביב לאפשר לבעלים לשעבר של קבוצת חפציבה בועז יונה לצאת לחופשה ממאסרו. כפי שפורסם לראשונה ב"כלכליסט",

החלטת השופט דוד רוזן מבית המשפט המחוזי בתל אביב סללה הלכה למעשה את שחרורו המוקדם של יונה.

 

בעקבות פרסום החלטתו של השופט רוזן, שקלה בימים הארחונים הפרקליטות לערער על ההחלטה, והיום, כאמור, הוגש הערעור לבית המשפט העליון. רוזן קבע כי אין זה הגיוני להניח שיונה ינסה להימלט שוב ממאסר, שכן נותרה רק שנה וחצי עד שיבוא בפני ועדת שחרור מוקדם לניכוי שליש ממאסרו, וכי אין עילת מסוכנות מצידו של יונה וכלפיו. עוד קבע רוזן בהחלטתו כי למעשה "סלולה הדרך לשחרורו המוקדם של יונה, ואי יציאה לחופשה היא המכשול האחרון בדרך לשחרור המוקדם".

 

בבקשת הערעור, טוענת המדינה כי מכלול נימוקיו של השופט רוזן אינם סבירים, וכי ההסטוריה מלמדת כי יונה כבר נמלט בעבר מאימת הדין, וכי אם ייצא לחופשה, ישנו סיכוי שימלט שוב. בעניין הסכנות שביציאתו לחופשה, חושפת הפרקליטות כי ישנו חשש לפגיעה בחייו, חשש המבוסס על מודיעין עדכני ממנו עולה כי יונה חב חובות כספיים לגורמי פשיעה בכירים, ויש חשש כי ינסו לפגוע בו. עוד טוענת הפרקליטות כי בית המשפט המחוזי חרג מסמכותו ולמעשה שם עצמו במקומה של הרשות המנהלית, במקרה זה שירות בתי הסוהר, בהתעלם מסמכותו של שב"ס לסרב או לאשר לאסיר לצאת לחופשה.

 

באשר להחלטת בית המשפט המחוזי לפיה יש לאפשר ליונה לצאת לחופשה ובכך לסלול את הדרך לשחרורו המוקדם, טוענת פרקליטות המדינה כי "נוכח המעשים החמורים המיוחסים לאסיר שלפנינו, והשלכותיהן חסרות התקדים על ציבור של אלפי משפחות אשר נפגעו ממעשיו החמורים, לא ברי כלל ועיקר כי האסיר עומד בתנאים הקבועים בחוק שחרור מאסר על תנאי (שחרור מוקדם)". עוד מציינת פרקליטות המדינה בערעורה כי יונה חייב בפיצוי כספי נוסף של 4 מיליון שקל אותם עדיין לא שילם לנפגעים, ולפיכך אין זה ברור כיצד הצהיר יונה בפני בית המשפט המחוזי "כי אין לו כל חוב כלשהו" וכי "כל חובותיו הוסדרו".

 

ד"ר דנה פוגץ', ראש מרכז נגה מהקריה האקדמית אונו, המייצגת את עשרות הנפגעים מקריסת חפציבה, מסרה בעקבות הערעור שהגישה המדינה כי יש להדגיש את  עניין החוב שבועז יונה עדיין חב לקורבנותיו. "לא יתכן שיונה טוען כי אין לו חובות ויוכל לצאת לחופשה. אנו מברכים על בקשת הערעור ואנו שמחים על כך שהפרקליטות, גם אם באיחור רב, מתייחסת לנזקים שגרם יונה לקרבנותיו".

 

סנגורו של יונה, עו"ד יאיר גולן, מסר: "מדובר בעתירה שלישית שהגיש יונה בנושא חופשות המגיעות לו כמו כל אסיר אחר בישראל. בית המשפט שדן בעתירותיו הקודמות סבר מלכתחילה שאין נימוק אמיתי שיש בו לשלול את מתן חופשותיו, אולם סבר כי יש לאפשר לרשויות לשקול את הנושא בכובד ראש ולפיכך דחה מעת לעת את ההחלטה ורק הסתפק בהמלצה לרשויות לשקול לחיוב הוצאתו לחופשות. בועז יונה הוא אסיר דוגמה שמשמש כאסיר עבודה בבית הכלא. התנהגותו מופתית".

 

לטענת גולן המידע אודות חובותיו של יונה לאנשי השוק האפור מופרך ולא עדכני, והחשש כביכול כאילו ינצל את חופשתו להימלט מהארץ מופרך גם הוא. עוד הוסיף גולן: "אין כל מידע לגבי תוכניות מצידו להימלט מהארץ. כל משפחתו מצויה בארץ, בתו סיימה לשרת שירות צבאי מלא ומתגוררת בארץ, בנו עומד לפני גיוס ליחידה קרבית בימים אלה, אשתו והוריו גם כן מתגוררים בארץ ואין כל סיבה אמיתית כטענת שב"ס כאילו קיימת סכנה אמיתית להימלטותו". אשר לחובותיו הכספיים של יונה, ציין עו"ד גולן כי יונה הגיש ערעור על ההחלטה להכפיל את הפיצוי שהוטל עליו בגזר דינו בניגוד להסדר הטיעון שנחתם עמו. "המדינה אף הצטרפה לערעור זה ומבקשת לקבלו ולבטל את כפל הפיצוי שהוטל עליו", הוסיף גולן.

 

הדיון בערעור שהגישה המדינה נקבע ליום ראשון הקרוב.

 

קבלו ישירות למייל שלכם את החדשות האחרונות בתחום המשפט. לחצו להרשמה

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x