$
משפט

בית המשפט: "סלולה הדרך לקיצור מאסרו של בועז יונה"

ד"ר דנה פוגץ', המייצגת את הנפגעים מקריסת חפציבה: "האם עונש של ארבע וחצי שנים הולם עבירות כה חמורות?"

איתי הר אור 19:2315.05.10

הבעלים לשעבר של קבוצת חפציבה בועז יונה יצא לחופשות ממאסרו, כך קבע בימים האחרונים שופט בית המשפט המחוזי בתל אביב דוד רוזן, לאחר ששירות בתי הסוהר דחה את בקשתו של יונה לצאת לחופשה.

 

בהחלטתו כתב השופט רוזן: "מדובר במי שנשפט למספר שנות מאסר, ובעוד כשנה וחצי אמור

לעלות בפני הוועדה שבאפשרותה לנכות שליש מתקופת מאסרו. על בסיס עברו, כלל התנהגותו בתוככי מתקן הכליאה ונסיבותיו, נראה כי הדרך סלולה, בסך הכל, לקבלת ניכוי תקופת המאסר, למעט מכשל ממשי הניצב בפניו והוא - החלטת הרשות שלא לאפשר לו חופשה".

 

בעניין החשש להימלטות כתב רוזן כי יונה ריצה חלק ניכר מתקופת מאסרו והסבירות שיבקש להימלט מהארץ "אינה משופרת". בעניין טענת שב"ס כי גורמים פליליים יבקשו לפגוע ביונה עקב חובות שחייב להם לכאורה, קבע רוזן כי יונה הצהיר שאין לו כל חובות לגורמים אלה וכי על שב"ס לדאוג לתנאי חופשה שיבטיחו את בטחונו. בכך קיבל רוזן את בקשתו של יונה לצאת לחופשה ולמעשה הכשיר את ניכוי השליש ממאסרו.

 

ההחלטה לאפשר ליונה לצאת לחופשה על משמעויותיה לעניין קיצור מאסרו התקבלה אצל נפגעי קריסת קבוצת חפציבה בתדהמה ובזעם. יונה עדיין חייב בתשלום 4 מיליון שקל נוספים על-פי פסק הדין הפלילי המחוזי (עליו הוא מערער לעליון). אלא שיונה הוכרז פושט רגל, והחוב נכלל ביתר חובותיו עליהם אחראי כיום המנהל המיוחד שמונה על ידי בית המשפט.

 

ד"ר דנה פוגץ', ראש מרכז נגה ליצוג נפגעי עבירה, הקריה האקדמית אונו, המייצגת את הנפגעים הקשים מקריסת חפציבה, מסרה ל"כלכליסט": "בועז יונה, שלקח במרמה מיליוני שקלים שלא נמצאו מעולם, מאלפי משפחות, יישב בכלא פחות מחמש שנים, כשחלק מתקופה זו יבלה בחופשות. המשפחות, לעומת זאת, עדיין נתונות בכלא חובותיהן, אותם לא סיימו לשלם. הגיע הזמן שכאשר הפרקליטות מגיעה להסדרי טיעון וכאשר בתי המשפט גוזרים את הדין, הם יראו את עונש המאסר בדיוק כפי שעבריינים רואים אותו: קצר בשליש, נתון לחופשות ולטיולים, וייקחו זאת בחשבון. האם עונש של ארבע וחצי שנים הולם עבירות כה חמורות?".

 

בעניין החוב הכספי אמרה פוגץ': "המשמעות היא שיש כאן עבריין ענק שנהנה היום מחופשות בין היתר בשל הכרזתו כפושט רגל. המצב הנוכחי והפסול הוא ששווה לעבריינים לגנוב כספים, להעלים אותם, להיות מוכרזים כפושטי רגל והסובלים היחידים שנותרים עם חובותיהם וסבלם הם הקורבנות".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x