שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
דו"ח המבקר 2010
מבקר המדינה 2010

המבקר: הרשות להגבלים עסקיים - כושר הרתעה לקוי

המבקר קובע כי ההליכים ברשות ההגבלים העסקיים ארוכים מדי וכי סכומי הקנסות הנמוכים המוטלים על חברות המפירות את החוק פוגעים בכוח ההרתעה של הרשות

נעמה סיקולר 16:0011.05.10

על רשות ההגבלים לקצר את הליכי האכיפה שלה על מנת לשמר כושר הרתעה, כך קובע מבקר המדינה. על פי ממצאי הביקורת ברשות, הטיפול בתיקים בתחום

ההגבלים העסקיים (משלב פתיחת החקירה ועד שלב האכיפה) נמשך בין 1-3 שנים בממוצע דבר העלול לפגוע ביכולת ההרתעה של הרשות, ביעילות האכיפה ובתועלת לצרכנים.

 

כמו כן קובע המבקר כי לרשות אין אמות מידה לקביעת הסכום שישולם לאוצר המדינה במקרה של עיצומים כספיים. הסכום הממוצע שהוטל עד היום על חברה יחידה הוא כ-1.35 מיליון שקל בלבד, סכום שלשיטת המבקר ספק אם יש בו להרתיע את רוב החברות. היעדר אמות מידה ברורות בעניין קובע המבקר, עלול ליצור אי-שוויון בטיפולה של הרשות בחברות המפרות.

 

כמו כן מוצא המבקר בבדיקתו, כי למרות שהממונה על ההגבלים העסקיים מפרסמת מספר רב של החלטות עם הוראות אופרטיביות לצדדים, לא מתקיימת בדיקה עקבית האם החברות ביצעו את הנדרש מהן. במהלך הביקורת הודיעה הרשות על גיבוש תכנית לבדיקה מדגמית של ביצוע החלטות הממונה, אך גיבושה של התכנית טרם הסתיים, ועד מועד סיום הביקורת, אוגוסט 2009, נבדק ביצועה של החלטה אחת בלבד.

 

המבקר גם קורא לרשות לנסות להגביר את תוכנית החסינות שלה, שזוכה לדבריו עד היום "להצלחה מועטה". מדובר בתוכנית שמקנה חסינות מפני העמדה לדין בשל עברת הסדר כובל מסוג קרטל (הסכם בין ארגונים כלכליים הבא להגביל את התחרות ביניהם ובכך לקבוע את התנאים בשוק). למרות זאת, במשך ארבע השנים מאז הושקה התוכנית הוגשו שתי בקשות בלבד להיכלל בה, אולם הסכם אחד כלל לא חשף קרטל ולא הביא להגשת כתב אישום. ההסכם השני הביא לפתיחת חקירה שטרם הסתיימה.

 

סעיף נוסף בביקורת מופנה כלפי תנאי העסקתם של עובדי הרשות. המבקר כותב כי לרוב נקלטים ברשות עובדים חסרי ניסיון בתחום ההגבלים העסקיים או בעלי ניסיון מועט בלבד, למרות זאת כל 60 העובדים המקצועיים ברשות מועסקים על פי חוזים מיוחדים, ולא על פי החוזים הסטנדרטיים הנהוגים בשירות המדינה, מה שמעניק להם שכר גבוה יותר. העובדים המקצועיים כותב המבקר, מועסקים בדירוגים שאינם תמיד מתאימים להשכלתם ולאופי עבודתם.

 

מרשות ההגבלים נמסר בתגובה "רשות ההגבלים העסקיים מעריכה את תרומתו של דו"ח הביקורת לפעילותה של הרשות. תהליך הלימוד של הדו"ח נמצא בעיצומו. יש לציין כי חלק ניכר מההמלצות מתייחס לנושאים שממילא מצויים בתהליך העבודה."

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x