שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
דו"ח המבקר 2010
מבקר המדינה 2010

מבקר המדינה: ניגוד עניינים ברפורמה שקידם השר שמחון בענף הלול

לינדנשטראוס: "הרפורמה טומנת בחובה הטבות כלכליות ממשיות לבני משפחתו של השר". שלום שמחון: "מעורבותי הייתה מוגבלת לשלבים הראשונים של המהלך"

תומר אביטל 16:0011.05.10

שר החקלאות, שלום שמחון, קידם רפורמה בענף הלול בזמן שידע כי היא תניב לו ולמשפחתו רווחים – כך קובע מבקר המדינה.

 

השר, שמתגורר ביישוב אבן מנחם בצפון, מחזיק יחד עם בני משפחתו מספר לולים. במהלך שנת 2006 יזם שמחון רפורמה שנועדה לעודד - באמצעות מתן מענקים מתקציב המדינה
- את העברתם של הלולים ממרכזי היישובים לאתרים שיקבע משרד החקלאות. הרפורמה העניקה עדיפות ליישובי הצפון, ומענק בשיעור 50% מעלות ההשקעה בהעתקת הלולים (הטבה שיכולה להגיע למיליון שקל). ואילו לחקלאים מיישובים אחרים הוענק מענק בסך 20% בלבד.

 

לכתבות נוספות מדו"ח מבקר המדינה 2010 לחצו כאן

 

בנוסף, קבעה הרפורמה, תתאפשר בניית צימרים לתיירות כפרית בקרקע שתשתחרר - ואף יינתנו מענקים וסובסידיה למי שבעקבות העברת הלולים יפסיק לעסוק בייצור ביצים. המבקר טוען כי "הרפורמה טומנת בחובה הטבות כלכליות ממשיות לבני משפחתו של השר", אולם רק ב-2007, לאחר גיבוש הרפורמה על ידי שמחון, הוא דיווח למבקר כי יש לו עניין אישי ברפורמה והוא לא יתערב בה. המבקר גורס כי "היה על השר להצהיר מייד כשהתחיל לעסוק ברפורמה על העניין האישי שיש לו בנושא".

 

השר שמחון אמר בתגובה לחקירת המבקר כי הוא בעל ניסיון רב בתחום החקלאות ובייחוד בנושא ענף ההטלה. לדבריו "בהתבסס על ניסיון זה ועל מעורבותו רבת השנים בנושא הוא נבחר לשר החקלאות בממשלות ישראל". תשובת השר הדגישה כי "מעורבותו הייתה מוגבלת לשלבים הראשוניים ביותר של המהלך, כאשר היה מדובר למעשה ברעיון שטרם הבשיל לכלל עשייה, וכי כאשר החל הרעיון לקרום עור וגידים הוא הפסיק להיות מעורב בו".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x